Import maili z MS Outlook do Thunderbirda

Od ponad 3 lat z krótkimi przerwami do obsługi prywatnej poczty używam Thunderbirda. W pracy zawsze był to MS Outlook – z kilku powodów – pierwszy raz zostałem na niego skazany ponad 5 lat temu, ze względu na skrzynkę exchange. Rozwiązanie takie działało dużo sprawniej niż OWA, a to za sprawą łącza ~100kbps :). Kolejne, nowe miejsce pracy i już jakoś z przyzwyczajenia Outlook, później znowu zmiana pracy i też Outlook. Na początku ceniłem go głównie za kalendarz, możliwość ustawiania przypomnień, intuicyjny interfejs, później za prostotę w przenoszeniu danych – plik pst, plik z nk2 z podpowiadanymi kontaktami. Jednak od jakiegoś czasu Thunderbird stał się dla mnie bardziej funkcjonalny, szybszy, sprawniejszy – jest całkiem niezły kalendarz – lightning, przy przenoszeniu profilu nie trzeba konfigurować na nowo kont, dużo większe możliwości konfiguracji. Postanowiłem przejść z MS Outlook 2003 na Thunderbird 10.0, przenosząc oczywiście maile, ustawienia itp. I zaczęły się kłopoty…

Jak od zawsze było mi wiadomo, Thunderbird posiada kreator importu, który za pomocą kilku kliknięć przeniesie wszystko co potrzebne z dużego Outlooka. Robiłem to wiele razy, pamiętam nawet import kilkunastu tysięcy maili z pliku pst o rozmiarze ponad 3 GB – bezproblemowo zakończony powodzeniem. Odpaliłem więc import w świeżo zainstalowanym Thunderberdzie 10.0, czyli Narzędzia->Importuj…->Import wszystkich danych i pojawiło się okienko, gdzie brak jakiegokolwiek programu pocztowego z którego można coś zaimportować. Okazało się (jest to nawet gdzieś tam w pomocy do Thunderbirda), że zamiast import wszystkich danych trzeba wybrać Wiadomości pocztowe, później kontakty, ustawienia itp. Co z tego, że po wybraniu importu maili Thunderbird pięknie się wywala i proponuje wysłanie zgłoszenia o błędzie. Po ponownym uruchomieniu zaimportowane zostały tylko 2 puste foldery. Na nic zdało się kompaktowanie pliku pst. Znalazłem informację o tym błędzie gdzieś w dziale know issues na stronach mozilli, gdzie opisano, że problem dotyczy niektórych użytkowników. Rozwiązania niestety brak. Zainstalowałem więc wersję 11.o Beta, ale efekt importu dokładnie taki sam, więc zacząłem szukać innej drogi.
MS Outlook pozwala zapisać maile jako pojedyncze pliki z rozszerzeniem msg – wystarczy zaznaczyć wiadomości i przeciągnąć do jakiegoś folderu na dysku komputera:

Thunderbird pozwala na import maili, ale w formacie eml lub mbox (dodatkowa wtyczka), więc trzeba jakoś przekonwertować msg na eml. Są płatne narzędzia do tego, ale w wersjach niezarejestrowanych część maili zamiast treści czy tematów posiada informację o niezarejestrowanej kopii demo konwertera. Bezpłatny konwerter działający z linii poleceń w moim przypadku okazał się nieskuteczny. Ostatecznie udało mi się znaleźć rozwiązanie: OutlookConvertMSG2EML – bezpłatna wtyczka do Outlooka. Więcej informacji można znaleźć na stronie domowej – Outlook Freeware. By wtyczka działała poprawnie, należy zainstalować jeszcze środowisko uruchomieniowe (outlookfreeware.com runtime). Wszystkie niezbędne pliki można pobrać ze wspomnianej strony, po uprzedniej rejestracji i utworzeniu konta (ja musiałem czekać prawie 2 godziny na maila z linkiem weryfikującym). Dla wygody pliki umieściłem również na swoim serwerze – linki na końcu wpisu. Po zainstalowaniu wtyczki, w menu Outlooka pojawi się nowa pozycja:

Wystarczy uruchomić pierwszą pozycję jak wyżej, wskazać folder źródłowy z wyeksportowanymi mailami w formacie msg oraz folder docelowy, gdzie zostaną utworzone maile w formacie eml:

Po wciśnięciu przycisku RUN wtyczka zacznie konwersję maili, które pojawią się we wskazanym folderze docelowym. Pliki można zaznaczyć (np. ctrl+a) i przeciągnąć do Thunderbirda. Pamiętać należy, by maile ze skrzynki odbiorczej outlooka, przeciągnąć do folderu odebrane Thunderbirda, proces konwersji warto również wykonać dla wiadomości wysłanych.

Opisana metoda świetnie sprawdzi się w przypadku niezbyt dużej ilości maili. Ja wykonałem konwersję około 500 wiadomości, z czego jeden po imporcie miał nieprawidłowy temat i datę odebrania, a około 10 gdzieś zaginęło.

>> POBIERZ Outlook convert MSG2EML
>> POBIERZ Outlookfreeware.com runtime

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. ZABAZ pisze:

    Twój artykuł właśnie zaoszczędził mi przypuszczalnie 5 godzin szukania jak przenieść maile z Outlooka z jednego komputera na drugi do Thunderbirda. Wielkie dzięki !!!!!

  2. Enzo pisze:

    Gdyby nie ten artykuł nie miał bym jak przenieść poczty (mojej i mojej zony) z MS-a do Th i zapewne pozostał bym na Windowsie, a tak instaluje właśnie Minta. Dziękuję bardzo!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.