Naprawa lodówki – wymiana termostatu

Ostatnio nasza chłodziarko-zamrażarka zaczęła szwankować. Na produktach przechowywanych w lodówce zaczęły pojawiać się spore ilości wilgoci. Do tego niektóre z nich szybciej się psuły, pojawiła się również pleśń. Ponieważ gruntowne mycie w niczym nie pomogło, wziąłem sprawy w swoje ręce. Czasem miałem wrażenie, że wewnątrz chłodziarki jest zbyt wysoka temperatura – zacząłem więc od jej pomiaru. Wykorzystałem w tym celu stację pogodową z zewnętrznym, radiowym czujnikiem, który umieściłem na półce, mniej więcej w połowie wysokości lodówki. Kilka godzin później wszystko było jasne – temperatura wahała się od +5 do +17°C(!), mimo, że drzwi nie były otwierane. Podejrzenie padło na termostat, który wymieniałem 8 lat wcześniej.

Polar CZ340 – demontaż termostatu

Naprawę zacząłem typowo – od zakupu nowej części. Na poszukiwania wybrałem największy polski “sklep” – allegro. Znalazłem kilka aukcji, według których, do naszego modelu chłodziarko-zamrażarki pasujący termostat to Danfoss 077B6100 – cena z wysyłką 28zł, cena w lokalnym sklepie 40zł aktualizacja – odradzam ten termostat, zepsuł się w krótkim czasie, polecam W4 A13 1000. Kilka dni później listonosz przyniósł do domu paczkę z taką zawartością:

Termostat do lodówki danfoss 077b6100

Mając zapasową część, przystąpiłem do wymiany. Na początek BEZWZGLĘDNIE NALEŻY WYJĄĆ KABEL ZASILAJĄCY LODÓWKĘ Z GNIAZDA SIECIOWEGO! Następnie ściągnąłem gałkę ze starego termostatu – mocowanie jest na wcisk, więc trzeba użyć nieco siły:

Termostat lodówki bez gałki

Nakrętkę odkręciłem kluczem nr 14 i wraz z blaszką odłożyłem w bezpieczne miejsce. By ściągnąć obudowę, zawierającą również włącznik światła i lampkę, należy zdemontować plastikowy klosz, który odsłoni krzyżakowy wkręt:

Śruba trzymająca puszkę termostatu i lampki

Do odkręcenia pozostała jeszcze jedna śrubka mocująca osłonę przewodów:

Mocowanie osłony przewodów w lodówce

Teraz można przesunąć obudowę z lampką w głąb lodówki, co uwolni ją z prowadnic. Termostat można już z niej wyjąć i odpiąć 3 przewody:

Demontaż termostatu w lodówce

Teraz jeszcze odpięcie spinki mocującej kapilarę (rurkę z cieczą) do parownika i termostat może opuścić lodówkę:

Mocowanie kapilary termostatu do parownika

Po demontażu okazało się, że kupiony 8 lat temu termostat to włoski Ranco K59 H2801/001 z kapilarą o długości 60cm. Jego temperatury graniczne to +2 do -15,5°C dla minimalnego ustawienia i +2 do -26°C dla maksymalnego. Dodatkowo posiada on 2 śruby prawdopodobnie umożliwiające regulację tych progów. Poszperałem troszkę w sieci i nie znalazłem nigdzie informacji, że jest on dedykowany do posiadanej przez nas chłodziarki. Kupiony Danfoss posiada nieco inne progi: +3,5 do -18°C i +3,5 do -8,3°C. Do tego kapilara jest dłuższa o 25cm, co akurat nie jest problemem.

Montaż nowego termostatu w lodówce

Termostaty posiadają praktycznie identyczne wymiary, więc nie było problemu ze zmieszczeniem w obudowie. Najpierw wyprostowałem zwiniętą w pętlę kapilarę. Należy to robić ostrożnie, by nie załamać rurki – wewnątrz niej jest ciecz. Całość kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury, powodując pchanie lub odciąganie styków przez miech znajdujący się w środku. Dzięki temu sprężarka lodówki jest włączana i wyłączana.

Następnie przełożyłem kawałek białej rurki maskującej, a kapilarę wsadziłem między parownik a ściankę lodówki, manewrując ostrożnie termostatem, złapałem jej koniec i przypiąłem blaszaną spinką. Termostat ostrożnie wsadziłem do obudowy, kształtując jednocześnie rurkę. Jest ona dłuższa, więc tworzy spory łuk pod parownikiem. Nowy termostat posiada nieco inne ułożenie styków – nr 4 jest podwójny i umieszczony poziomo, ale numeracja jest zgodna. W mojej lodówce nie ma funkcji wyłączania sprężarki po otwarciu drzwi, więc wystarczyło nasunąć czarny (sprężarka) i brązowy (faza) przewód z konektorem na styki 4 i 6, a uziemienie, czyli żółto-zielony, na blaszkę będącą częścią korpusu. Styk 3 (oświetlenie) pozostał niepodłączony.

Styki termostatu Danfoss

Na koniec nałożyłem kwadratową podkładkę, przykręciłem z wyczuciem nakrętkę, nasunąłem obudowę z lampką na swoje miejsce i zabezpieczyłem wkrętem, podobnie jak maskownicę przewodów. Po założeniu klosza lampki, nadeszła chwila prawdy – wsadziłem kabel zasilający i… kompresor załączył się. Po około 4 godzinach temperatura wewnątrz lodówki ustabilizowała się na poziomie 7°C – przy ustawieniu gałki między 2 a 3. Znaczna różnica w dolnych temperaturach granicznych nowego i starego termostatu powoduje, że teraz chłodzarka włącza się częściej, ale na krócej, dodatkowo wewnątrz chłodziarki powinny być znacznie mniejsze wahania temperatury (w odniesieniu do starego sprawnego termostatu ze znacznie większą histerezą).

Jak widać z powyższego opisu, wymiana termostatu w lodówce jest prosta i pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, które skasowałby serwisant. Według cenników znalezionych w internecie, taka usługa wraz z częścią kosztuje od 120 do 200zł.

Możesz również polubić…

161 komentarzy

  1. piotr pisze:

    WIELKIE DZIĘKI ZA DOKŁADNE OPISANIE WYMIANY TERMOSTATU – DZIŚ ZROBIŁEM WEDŁUG PODANEGO OPISU – WYMIENIŁEM TERMOSTAT I LODÓWKA RUSZYŁA – JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI!!!!!!!!!!!!!

  2. damian pisze:

    Super!! Wielkie dzięki! Natchniony wymianą termostatu rozebrałem cieknącą pralkę (Boscha) znalazłem przyczynę, zamówiłem części (za 120zł) i będzie jak nowa:)

  3. jacek pisze:

    potrzebuje nazwe calego kompletu termostat z obudowom. dzieki

  4. Wojtek pisze:

    @jacek Z tego co mi wiadomo termostat stanowi nierozłączną całość z obudową. Oznaczenie podawałem w tekście: Danfoss 077B6100.

  5. Stan pisze:

    Super,dzięki za artykuł-bardzo pomocny,zajęło mi to 20 minut i lodóweczka żyje znowu:))))))))))

  6. keszap pisze:

    Moja też ożyła :))))))))))))))))))))))))))))))
    Wielkie dzięki :))))))))))))))))))))))))))))))))

  7. Piotr pisze:

    U nas padł termostat po 16 miesiącach od zakupu lodówki i był wymieniony na gwarancji na model TAM133-1M który padł ….. wczoraj po 16 latach dobrej pracy już był mechanik zainkasował za naprawę 140 ZŁ na niby oryginalny termostat i śmiał się że jaki to serwis gwarancyjny nam wstawił taki ukraiński zamiennik .

    • Wojtek pisze:

      Ciekawe ile pochodzi (pewnie chiński) oryginał. Jeśli ten ukraiński działał 16 lat, to nie ma co się z niego śmiać ;).

      • Piotr pisze:

        No tak bo teraz mamy 2015 rok a naprawa gwarancyjna była w 1999 roku i od tego czasu ten zamiennik działał bez przerwy poprawnie nie mieliśmy z nim żadnych problemów to była pierwsza jej awarja od 1999 roku 😉 .

  8. Jacek pisze:

    Witam
    dzisiaj dostałem się u teściów do termostatu w Polarze CZ300. Wszystko jasne wg Twojej instrukcji. Tylko jedyny ból głowy to jak ułożyć kapilarę ?
    Pisałeś o przełożeniu rurki to jak rozumiem na kapilarę założyć ?
    Jak wsadzić kapilarę ? Po prostu ją wsunąć czy trzeba odkręcać parownik (ta białą płytę) ?
    Koniec kapilary jest na tej spince ?
    Przykłądowo czy taki termostat będzie ok tzn jak poznać podróbkę ?
    http://allegro.pl/termostat-polar-cz235-280-300-340-ts177-077b6100-i4896115340.html

    a tutaj niby oryginał nieco droższy
    http://allegro.pl/termostat-danfoss-077b6100-polar-cz340-cz235-wrocl-i4875434651.html

    Pozdrawiam
    Jacek

    • Wojtek pisze:

      Chiński Danfoss, który zamontowałem padł po niecałych 4 miesiącach. Tym razem kupiłem termostat W4 A13 1000 i od 9 miesięcy działa wzorowo.
      Kapilarę wsuwasz za parownik bez demontowania go, koniec kapilary montujesz spinką.

  9. Jacek pisze:

    Dzięki Wojtek
    bez reklam oczywiście ale czy ten będzie dobry ?
    http://allegro.pl/termostat-do-lodowki-whirlpool-ardo-w4-a13-1000-i4932446584.html

    On ma strasznie długą kapilarę wejdzie ?

    pozdrawiam

  10. Jacek pisze:

    Dzięki i ważne aby przypiąć koniec jak rozumiem. Ten link co podałem jest ok ?

  11. Jacek pisze:

    Dzięki
    Sprzedający sam mi doradził oryginał za 29,9zł. Napisał, że faktycznie chińskie zamienniki działają tylko kilka miesięcy. Ten musi posłużyć kilka lat
    http://allegro.pl/termostat-polar-cz235-280-300-340-danfoss-077b6100-i4939580487.html

    Wojtek jeszcze takie pytanie bo na tylnej ścianie parownika zbiera się sporo wilgoci
    Wczoraj przetykałem tą rurkę co z tyłu wychodzi na dole wypłyneło sporo syfu, ale dzisiaj dalej sporo wilgoci. Czemu tak jest ?

    pozdrawiam

    • Piotr pisze:

      Zapytaj się sprzedawcy czy Ci da pisemną gwarację sklepu na te kilka lat które Ci pisał w wiadomości bo sprzedawca może pisać sobie co chce a jak po pół roku padnie to zawsze może się wyprzeć a tak byś miał podkładkę z podpisem i pieczęcią sklepu . Mój oryginał co był montowany w fabryce polara padł po nie całych 2 latach a zamiennik chodził 16 lat wogóle nie od tej lodówki …….. był to do lodówki mińsk przeznaczony . I ten zamiennik mi zamontowali co ciekawe na naprawie gwarancyjnej w serwisie polara w 1999 roku który padł dopiero w 2015 roku .

  12. Jacek pisze:

    No wiesz teściowie mieli MIńska i chodził ze 20 lat bez awarii jak nie lepiej. Teraz szmelc produkują aby więcej sprzedawać.
    Polecam film

    • Piotr pisze:

      Wiesz ja kiedyś kupując żarówkę która miała być o przedłużonej trwałości osram zapytałem się sprzedawcy czy mi zagwarantuje że ona wytrzyma dłużej on mi powiedział że w ciągu 2 lat mogę mu zwrócić jak się przepali i tak też zrobiłem ………. trzymałem i paragon i pudełka a po przepaleniu się zwróciłem im bubel trochę kobieta z obsługi klięta była tym faktem oburzona twierdząc że to normalne że się przepaliła no ale my się powołaliśmy na zapewnienia faceta który twierdził że kupując ten produkt możemy go w ciągu 2 lat oddać i wymienią ją lub zwrócą jej koszt czyli około 30 ZŁ za sztukę i jednak nam względnili reklamację według tego co mam zagwarantowali podczas zakupu .

  13. Jacek pisze:

    no teraz to maskara normalnie. Suszarke kolejną wywaliłem po dwóch i pół roku, lodówka Whirlpoola ledwo dyszy a ma 8 lat. Żarówki energoooszczedne też mi kilka padło ale teraz testuję ledowe w podobnej cenie zobaczymy jak podziałają. Oprawka się tak nie grzeje.

  14. Aleksander pisze:

    Lodówka Polar 340B ma dwa agregaty, zamrażarka chodzi bez zarzutu, ale chłodziarka szwankuje. Komora nie chłodzi, za to tylna ścianka zachodzi lodem, prawdopodobnie termostat się zepsuł, ale nie mam pewności. Termostaty są przeważnie montowane w komorze chłodzącej, ale tu nie ma. Chciałbym sam się pobawić więc mam pytanie: gdzie może być zamontowany termostat, bo w komorze chłodzącej go nie ma. Mogę prosić o jakieś wskazówki co do wymiany termostatu? Czytałem coś o parowniku, może nie termostat tylko parownik się zepsuł?

  15. LeVy pisze:

    Jako ze troszeczke tych lodówek naprawiłem proponuje nie uzywac termostatów firmy DANFOSS zwlaszcza ten, ktory zostal wymieniony powyzej. Zakladam za kazdym razem termostat W4 i nie mialem zadnego zwrotu. Co do kabli proponuje zmienic opis aby ktoś kiedyś nie zrobił tego źle.
    6- faza (brazowy)
    4- sprężarka (czarny)
    3- światło
    i zero

    • Wojtek pisze:

      Masz rację, pisałem kilka komentarzy wyżej o danfossie, który zepsuł się po kilku miesiącach. Wstawiłem W4 A13 1000 i lodówka działa bezawaryjnie od dłuższego czasu.

    • Pabloku pisze:

      Co zrobić jeśli po takim właśnie podłączeniu termostatu W4 A13 1000 w lodówce Polar CZ340
      6- brązowy
      4- czarny
      3- zielono-żółty
      wywala mi korki ?
      Jest taka możliwość, że w mojej lodówce kable są oznaczone innymi kolorami?

      • Wojtek pisze:

        Kolory masz dobre, tylko źle podłączasz. Żółto-zielony podłącz do metalowej obudowy termostatu!!!

        • Pabloku pisze:

          Wielkie dzięki Wojtek!!!
          Wcześniej nie zauważyłem tego złącza na obudowie….
          Teraz już wszystko gra, zobaczymy jak się sprawdzi ten termostat.

  16. Jacek pisze:

    No ja przyznam, że po wymianie termostatu u teściów nie poprawiło się jeśli chodzi o wigloć w ldówce itp. Rurkę odpływową przetykałem I przelewałem gorącą wodą. A możesz podać więcej szczegółów dotyczących tego termostatu W4 ?
    Pozdrawiam

    • LeVy pisze:

      Jesli zalozyles DANFOSSa to zalozyles juz uszkodzony, wilgoc pojawia sie jak jest za cieplo. Jesli jednak zalozyles W4 (uniwersalny termostat) to przesun ta blaszke co trzyma kapilare w dół parownika

  17. Jacek pisze:

    A ok ten co wyżej podany W4 A13 chyba zaryzykuję i kupię

  18. Jacek pisze:

    Widzę, że te termostaty W4 mają kapilary zarówno 120 jak i 200cm podeśłałby ktoś sprawdzony , dobry model ?;-)

    http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=termostat+W4&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=seng-v6-sm-isqm-2-default-0113

    • LeVy pisze:

      Dlugosc kapilary nie ma znaczenia ale 2metrowej nie upchasz w obudowie termostatu. Termostat ma parametry
      zalaczenia +4,5
      min -13
      max -26

      • Jacek pisze:

        W4 działa super rzeczywiście ten Danfoss to lipa. Ten zamontowałem i teściowe happy lodówka chłodzi aż miło. Dzięki

  19. Jacek pisze:

    Kupiłem dzisiaj będę czekał na przesyłkę

    Termostat regulowany do Chłodziarki lub Chłodziarko-zamrażarki z zabudowanym parownikiem. Stosowany w lodówkach Ardo Whirlpool Ariston Polar i innych

    Producent: ATEA
    Typ: A13 1000 (W-4)
    Zakres regulacji temperatury:+3,5/-13,5 st.C +3,5/-26 st.C
    długość kapilary 1200 mm.

    “Jesli zalozyles DANFOSSa to zalozyles juz uszkodzony”
    hmm niezły shit w takim razie…. Można go jakoś miernikiem / omomierzem sprawdzić ?

  20. madz233 pisze:

    Panowie, pomocy potrzebuje.

    po podłączeniu termostatu W4 wg schematu:
    6- faza (brazowy)
    4- sprężarka (czarny)
    3- światło
    i zero

    Wywala mi korki. Pomożecie?

    • madz233 pisze:

      Dobra, rozwiązane 🙂 Działa i śmiga, mam nadzieję, że będzie działać dłużej niż kilka miesięcy.
      Dziękuję autorowi strony 🙂

  21. Jacek pisze:

    Witam
    Lodówkę u teściów naprawiłem stosując W4 (dzięki LeVy) , działa super.
    Ale mam problem ze swoją lodówką Whirlpool ARC4190

    O taka

    http://www.photos-whirlpool.com/photos04/w-f-dp/Arc4190-fo.jpg

    To już dużo nowocześniejszy sprzęt. Pomimo ustawienia na wyświetlaczu 4 stopni w środku jest jak dzisiaj mierzyłem ok. 10 stopni (jak są większe upały to i 13 …)
    Zamrażalnik mrozi ok. nie mam jak sprawdzić temperatury ale mięso kamień.
    Ponad rok temu był wymieniany „moduł” na dole za ponad 600 zł, ale jest źle. Na chwilę może się poprawiło ale to wszystko. Jak patrzę na program „Usterka” to się załamałem i nie chcę już wzywać żadnych patałachów. Jestem zdecydowany kupić nową (ta ma już 10 lat), ale ponieważ to 70cm w inoxie to Siemens jaki sobie upatrzyłem to koszt 3 tyś zł. Więc może warto tą jeszcze podreanimować.
    Zdejmowałem już w zamrażalce tą tylną ścianę, bo myślałem, że może pionowy kanał, który rozprowadza chłód po lodówce tzn jej dolnej części pod zamrażalnikiem zarósł lodem ale nic takiego nie miało miejsca.

    http://obrazki.elektroda.pl/8762111600_1382691799.jpg

    Wszystko drożne, rozmrażałem ją ponad dobę i nic. Wyjąłem też „nowy” moduł szukając jakichś zimnych lutów bo znalazłem info, że to może być problem, ale gołym okiem nic nie zauważyłem.
    Macie jakieś pomysły ? Nawet nie wiem, który to termostat, wszystko wygląda nieco inaczej niż w Polarze…

    Pozdrawiam
    Jacek

    • Piotr pisze:

      Jeśli chodzi o fachowców to mieliśmy przygodę z pralką ….. pralka podczas wypompowywania wody wylewała wodę na podłogę podczas prania było sucho . Jeden fachowiec rozkręcił obudowę i stwierdził że jest dziurawy fartuch i nic się nie da zrobić po zasugerowaniu że cieknie tylko podczas pompowania i może to tylko uszczelka stwierdził że w tej pralce nie ma żadnych uszczelek ……. drugi fachowiec postanowił włączyć pralkę bo pierwszy wykonywał diagnozę na sucho więc fachowiec dwa włączył pralkę nabiera wodę …… fachowiec jest cały czas w pogotowiu żeby odciąć wodę jak zacznie cieknąć i sucho cały czas nabrała całość wody i pierze ani kropli fachowiec pewnie myśli sobie panikarze bo nic nie cieknie jak doszło do wypompowywania wody to fachowiec nie nadążał z wykręcaniem szmaty tak mu lało po butach diagnoza ? dziura w pompie nie podją się naprawy ale wycenił pompę na 100 ZŁ ….. mając to na uwadze myślę sobie jak w pompie może powstać dziura to nie możliwe zaczołem szukać w internecie fachowców i dowiedziałem że że ten rodzaj pompy ma simering czyli gumową uszczelkę która najprawdopodobniej po 20 latach się rozleciała powodując wyciek podczas pompowania koszt nowego simeringu 3 ZŁ niestety żaden mechanik u mnie w mieście nie umiał wymienić uszczelki w pompie …… więc ciężko jest znależć dobrego fachowca w tych czasach .

      • seba pisze:

        Co Ty kolego masz za fachowców???
        Dziura w pompie??? Żaden fachman tak nie odpowie.
        A jego odpowiedź, że do wymiany pompa jest całkowicie uzasadniona.
        Jeśli wycieku nie ma podczas pracy pompy a tylko gdy się włączy, świadczy o zużyciu jej osi lub ułożyskowania.
        Założenie za rzekome 3zł nowego uszczelnienia jest tylko prozaicznie efektowne gdyż za chwilę i tak pojawi się wyciek, a szanujący się fachowiec gwarancji na to nie da.
        Po za tym dzięki niemu znasz usterkę!
        A to przecież było istotą jego wizyty!

    • LeVy pisze:

      Z twojego opisu wynika, ze:
      -masz zamarzniety parownik, trzeba go rozmrozic ponad 12 godzin przy otwartych drzwiach
      -masz walniety wentylator od chlodziarki (w tej lodowce sa dwa, jeden do zamrazarki, drugi do zamrazarki – rzadko spotykane rozwiazanie)
      -walniety czujnik NTC czesci chlodziarkowej (w tej lodowce sa czujniki 2k7 NTC)
      -za malo gazu

      Mam podobna lodowke tylko odwrocone komory, jestem mega z niej zadowolony tylko jest glosna

      • Jacek pisze:

        LeVy dzięki za info
        A może wpadniesz do mnie naprawić sprzęta ? Warszawa Wesoła 🙂

        A jak nie da rady to doradź chociaż proszę co i jak. Mam dwie ręce i miernik, więc gazu pewnie sam nie sprawdzę, ale wentylator i czujnik pewnie dam radę.

        Czujnik siedzi w zamrażalce ?
        Wentylatora nie kojarzę, żebym widział ale może nie pamiętam

        Tego numeru 2k7 nie znalazłem na alledrogo, ale jakieś takie chyba pasujące, jednak nie tak jak myślałem, tzn są drogie bardzo

        http://allegro.pl/listing/listing.php?fuzzy=1&order=m&string=czujnik+NTC+lod%C3%B3wka+whirlpool&bmatch=seng-v6-sm-isqm-2-default-0519&fallback=fuzzy

        Ew. może wiesz jakie to numery części itp ?

        Acha co do parownika to poprzednim razem lodówka stała prawie dobę, wewnątrz za tą płytą w zamrażarce było suchutko. A ew. gdzie siedzi parownik ? To właśnie te ożebrowanie w zamrażarce ?

        Przesyłam wirtualne piwo

        • LeVy pisze:

          Nie wpadne bo mieszkam w Krakowie i juz praktycznie sie tym nie zajmuje.

          Ilosc gazu mozna stwierdzic “na oko” temperatura skraplacza, przegrzanie itp. ale z tego co widze to wszystko gra.

          W zamrazarce sa dwa czujniki (nawet 3- wyglada jak czujnik a jest to zabezpieczenie termiczne). Pierwszy jest na parowniku, a drugi w komorze zamrazarki.

          Drugi wentylator jest juz w komorze chlodziarki dlatego go nie widziales.

          NTC2k7 to nie numer, tylko rodzaj czujnika – przy temperaturze +25oC ma 2700[Ω] czyli 2,7[kΩ]. Jest to istotna rzecz z racji tego ze sam czujnik kosztuje w sklepie elektronicznym 0,50 PLN, natomiast oryginalny z Whirlpoola z kabelkiem w sklepie AGD okolo 130PLN

          Parownik to to ożebrowane w zamrazarce, nazywa sie to lamele

          ps. Przyjrzalem sie jeszcze raz na to zdjecie, zostaw lodowke na conajmniej 24godziny z otwartymi drzwiczkami. Po tym czasie przechyl ja na siebie – moze sie wylac sporo wody.

  22. Jacek pisze:

    Ok kojarzę chyba te czujniki a na pewno jeden taki biały “paluszek” na kabelku.
    Żałuję, że zdjęć nie robiłem.

    Wentylator już pamiętam, był chyba właśnie zamontowany na tej przegrodzie, ktrą trzeba wytargać, aby dostać się do parownika itp

    Właśnie widziałem na alledrogo, że zujnik kosztuje tak jak piszesz ok 130 zł myślałem, że tańsze to będzie a wentylator to już koszt prawie 300zł

    Za tydzień jadą na wakacje więc już pewnie po powrocie coś będę kombinował (problem logistyczny z żywnością, idą znowu upały) tzn zrobię jak piszesz, ew jak to nie pomoże to zainwestuję w czujnik, tylko który bo jak piszesz są dwa
    Czy taki ?

    Coś takiego chyba?
    http://allegro.pl/listing/listing.php?fuzzy=1&order=m&string=czujnik+lod%C3%B3wka+whirlpool&bmatch=seng-v6-sm-isqm-4-default-0519&fallback=fuzzy

    Pozdrawiam i dzięki za cierpliwość 🙂

  23. Jacek pisze:

    Jak lodówka mierzy temperaturę w komorze lodówki ? Może to jednak wentylator bo jak rozumiem, jak za ciepło się robi to powinna załączyć wentylator aby pchnąć chłodne powietrze wytowrzone w zamrażarce do pionowego kanału wzdłuż lodówki i rozprowadzić chłod ?
    Jak wentylator jest 220VAC to mogę go łatwo sprawdzić czy działa

    • LeVy pisze:

      Pierwsza rzecz ktora powinienes sprawdzic to wentylator. Powinien byc na 24V. To co napisales sie zgadza. Poprostu zdejmij oslone wentylatora. Zakmnij drzwiczki zamrazarki i chlodziarki a pozniej patrz czy sie obracal po otwarciu drzwi. Mozesz posilkowac sie miernikiem

  24. Jacek pisze:

    Witam
    wczoraj dostałem się do wiatraka w zamrażarce. Odłączyłem i sprawdzałem miernikiem. Omomierz pokazywał przerwę, więc myślałem, że wiatrak padł. Jednak po ponownym podłączeniu zaczął po kilku minutach działać, moim zdaniem późno bo zamrażarka niemal całkowicie się rozmroziła.
    Bardzo długo potem piszczała, aż w końcu przestała i po kilku godzinach osiągnęła chyba właściwą temperaturę.
    Nie wiem jak dostać się do drugiego wiatraka, co jeszcze mogę zrobić.
    Dziś nie ma upału a temp wewnątrz lodówki (zamrażarki nie mam jak zmierzyć) na górnej półce w pobliżu otworu nawiewu wynosi 7 stopni pomimo ustawienia 4 a na dolnej półce 9-10 stopni

    Kilka zdjęć

    http://i1.fmix.pl/fmi2339/8fc20f95001078db55a225cf

    http://i1.fmix.pl/fmi2393/0e29988d0006994f55a225d6

    http://i1.fmix.pl/fmi784/7d4a68cb00232d6b55a225e0

    Pozdrawiam

  25. Adrian pisze:

    Witam.
    Artykuł bardzo fajny, ale ja mam inną chłodziarko-zamrażalkę, a mianowicie BOSCH KGN36X40/10.
    Objawy mam takie, że w zamrażalce pojawia się duża ilość lodu na dole a obecnie w chłodziarce mam ciepło i masło i inne produkty się roztapiają.

    Co może być problemem? też tern termostat?
    Może ktoś pomóc jak sprawdzić moją lodówkę bo nikt w pobliżu nie chce tego zrobić a serwis jest za daleko i koszt dojazdu będzie większy niż lodówka.

    Pozdrawiam

  26. LeVy pisze:

    Pierwsza rzecz: zaopatrz sie w miernik elektryczny + krzyżak. Jeśli tworzy ci sie lód na dole zamrażarki i spływa na dół to masz zatkany odpływ. Musisz go udrożnić.

    Jeśli to nie to to zacznij od:
    – rozmroź zamrażarkę (nie 2-3 godziny, tylko pelne otwarte drzwi na 24h)
    – odkrec sruby w zamrażarce trzymajace strumienice powietrza (na wysokosci drugiej szuflady)
    – odkrec obudowe parownika i go powoli zacznij wysuwać. (musisz troche pokombinować może tam być jeszcze dużo lodu)
    – wyciągasz obudowe parownika, parownik zostaje “zawieszony” w powietrzu, masz wtedy dostęp z lewej strony do kabli od wentylatora, grzałki i zabezpieczenie termicznego – mierzysz każdy przewód (odłącz wczesniej od pradu) zmierz sobie grzałke parownika, czujnik temperatury parownika (okolo 5kohm +/- 3k) i czujnik defrostu parownika (powinien mieć zwarcie)

    wiecej ci nie pomoge, jak cos to pisz

  27. Adrian pisze:

    Rozkręciłem lodówkę. Na pewno mam urwany kawałek plastiku tej osłony parownika która wchodzi wewnątrz i z której woda skrapla się do zewnętrznego zbiornika.
    Da się kupić samą pokrywę bez grzałki? Może to jakoś naprawić? Bardzo jest popękany ten element.
    Mam miernik ale nie wiem jak go ustawić, małą podpowiedź?
    Wentylator działa tzn kręci się. Na razie nic nie mierzyłem.
    Dzięki za odpowiedź

  28. LeVy pisze:

    Nie przeczytales to co sugerowalem wczesniej, nie rozmroziles lodowki do konca i zaczales ciagnac, mnie czasami u klienta zajmowalo okolo 2h rozmrożenie tego badziewia i kolejna godzina na odmrozenie rurki wewnatrz obudowy. Napraw ten odplyw (nie wiem jak) odstaw lodowke na _KILKA_ dni i powinna smigac az milo ponownie

  29. Czytelniktematu pisze:

    Witam. Czy ktoś tu jeszcze czyta ? U mnie w Polar CZ340 kilka razy wymieniałem termostat przez serwisanta. I srednio raz na rok lub dwa lata pada … Objawia sie to tym, ze wszystko mi zamarza. Mleko, musztarka, ketchupy itp. Po wymianie termostatu wszystko wraca do normy. Zrobi ktos zdjecie jak ten wezyk ma byc upchany ? Chce to wymienic a zaoszczedzone pieniadze na prelew gardlowy 😀 ku uciesze rodziny.

    • Wojtek pisze:

      Dziennie czyta kilkadziesiąt osób. Wężyk, czyli pewnie kapilara – jak zrobić zdjęcie między parownikiem a ścianą lodówki? Wszystko masz opisane.

    • LeVy pisze:

      A jakiej firmy zakladasz termostat? Jesli Danfoss to wcale sie nie dziwie

      • Czytelniktematu pisze:

        W sklepie z częściami AGD facet powiedział mi, ze Danfoss to dobra Dunska firma 🙂 Ustawiłem pokrętło w lodowce w środku na 1. temperatura na termometrze bezprzewodowym teraz jest 3 stopnie. Na innych ustawieniach mialem od -4 do -5 nawet … Termometr taki co temperaturę na zewnątrz mierzy. Wsadziłem do lodówki i metodo prób i błędów zmieniałem ustawienia co kilka godzin. Byc może obejdzie sie bez wymiany.

        • LeVy pisze:

          Dobre termostaty to mieli dopoki nie przeniesli produkcji do chin. Ponawiam – zmien termostat

          • Jacek pisze:

            Dokładnie
            zobacz co wcześniej pisałem:

            Jacek 25.05.2015 o 18:50 napisał:
            W4 działa super rzeczywiście ten Danfoss to lipa. Ten zamontowałem i teściowe happy lodówka chłodzi aż miło. Dzięki

            Jacek 06.06.2015 o 19:53 napisał:
            Lodówkę u teściów naprawiłem stosując W4 (dzięki LeVy) , działa super.

            Posłuchaj Levego dobrze prawi

  30. DominikS. pisze:

    U nas Minsk15M działa już chyba ze 30 lat,jednak ostatnio morze przez upały zaczeła długo chodzić,skręcenie termostatu na min.1 nie wyłącza jej.Czy tylko rozmrożenie pomorze,co można zrobić aby działała normalnie np.na 3 ?.

  31. lukoma pisze:

    Witam wymieniłem termostat na danfos w lodówce polar i nie udało się ustawić na nim temperatury. Potwierdzam jest to bubel chiński. W lodówce miałem 3 stopnie, na tylnej ściance non stop lód. Termostat był ustawiony na minimum 1. Myślałem, że może pokrętło w inną stronę chodzi, jednak na 4 temperatura zeszła do 2 stopni, a lodówka nadal chłodziła. Masakra. Dziś wymieniłem termostat na W4 A13 1000 musiałem z netu zamówić, tamten miałem blisko w sklepie. Zobaczę, jak będzie się ten sprawował. Dodam, że ustawienie kapilary w danfosie nic nie dawało. Wiele tematów na ten temat w necie przejrzałem.
    Dzięki za stworzenie tematu o wymianie termostatu, bardzo pomógł. Pozdrawiam.

  32. zbigniew pisze:

    Witam.
    Piszę na tym forum gdyż potrzebuję pomocy w kwestii uzdrowienia mojej starej lodówko – zamrażarki POLAR CZ 2352. Mam ją kilkanaście lat i niestety uszczelki są już sfatygowane. Szukam w internecie ale niestety nic nie mogę namierzyć. Może ktoś mam jakieś rozwiązanie jak to wykonać. Wszędzie słyszę tylko podpowiedź że uszczelka jest zintegrowana z drzwiami ale ktoś to w końcu montował i w fazie montażu uszczelka była na 100 procent oddzielnym elementem a skoro był wykonany montaż to można przeprowadzić demontaż aby coś wymienić.

  33. wojtek pisze:

    Czy może z panów wymieniał termostat w lodówce marki polar CZP 340 który jest umieszczony na zewnątrz nad drzwiami , to jet lodówka która ma dwa agregaty osbno do chłodziarki i zamrażarki, wymiana termostatu ma być do chłodziarki może mi ktoś pomoże, jestem inwalidą i na serwisanta który bez częsci chce około 200 zł. proszę o pomoc

    • zbigniewsk pisze:

      Witam
      Osobiście naprawiałem dwa razy swój regulator temperatury w lodówce CZ 2352. Cała naprawa sprowadzała się do wymiany kondensatorów elektrolitycznych co kosztowało dosłownie dwa złote . Pierwszy raz też była wykonana naprawa regulatora polegająca na wymianie tych kondensatorów ale udało mi się trafić na serwisanta który skasował mnie tylko 50 zł . Ale dzięki temu ciszę się z posiadania tej lodówki już naście lat. Był to oczywiście regulator elektroniczny z wyświetlaczami LED wskazującymi temperaturę w części lodówkowej i zamrażarki.

  34. Jan Komalski pisze:

    W moim termostacie nie było płynu tylko gaz przez przypadek przebiłem membranę miedzianą myśląc ze to sprężyna :/ a wystarczyło tylko przeczyścić styki no ale człowiek uczy się na błędach 🙂

  35. Jan Komalski pisze:

    Styk 3 nie jest od oświetlenia tylko 6

  36. Jan Komalski pisze:

    Warto jak by już o tym wspomnieć w owym opisie. Styk od oświetlenia jest pod mniejsze obciążenie prądowe. I termostaty Danfoss są godne polecenia w mojej lodówce był 16 lat jakość wykonania lepsza od tych zamienników nie wiadomo gdzie i przez kogo produkowanych. Jeśli gaz nie uszedł z termostatu to najczęściej wystarcza tylko przetrzeć styki pilnikiem z grubsza a potem drobnoziarnistym papierem ściernym wygładzić. Aczkolwiek jak ktoś nie chce się bawić to bez trudu kupi nowy oryginał.

    • LeVy pisze:

      Ja nadal uważam, że stare urządzenia są najlepsze i można je naprawiać prawie w nieskończoność. Natomiast termostaty DANFOSS sprzed 16 lat i te dzisiaj produkowane to zupełnie inne elementy, dzisiaj niestety mocno awaryjne zanim trafią w granice UE.

  37. Jan Komalski pisze:

    DANFOSS to niby Polska firma aczkolwiek nie wiem czy jakiś zagraniczny kapitał tego nie przejął. Ponoć mają dwie fabryki jedna we Wrocławiu druga w Bielanach Wrocławskich. Co do jakości obecnych elementów produkowanych przez nich to nie wypowiem się aczkolwiek różnie to teraz bywa fabryka może być w Polsce w UE a towar tak czy siak produkowany w ChRL.

    • Wojtek pisze:

      Siedziba firmy to Nordborg w Danii, fabryki na całym świecie, w tym Chiny. Mój termostat danfoss, wyprodukowany w Chinach wytrzymał niecałe 4 miesiące. Wyleczyłem się z tej firmy. Polecany w komentarzach W4 A13 1000 pracuje w lodówce bezawaryjnie od przeszło 2 lat.

  38. Alicja pisze:

    Wielkie dzięki za dokładny instruktaż, który nawet dla kobiety jest zrozumiały :).
    Właśnie wymieniłam termostat w swojej chłodziarce Polar CZ 340 na ten uniwersalny W 4 bez jakichkolwiek problemów. Lodówka działa. Bez Twoich instrukcji nie poradziłabym sobie, a mechanik z biednej emerytki zdarłby skórę. Dzięki Tobie została mi duża kasa jak na moją skromną emeryturę.
    Jestem naprawdę bardzo Ci wdzięczna.

  39. Robert Warszawski pisze:

    Bardzo dziękuję za instruktaż, mój Polar CZ 340 ma 18 lat i dwa agregaty. Chłodziarka przestała działać. Gdyby nie ten instruktaż to nie wiem czy bym się zdecydował na naprawę przez fachowca, pewnie myślałbym o kupnie nowej lodówki. Oryginalny termostat był Danfoss, i taki też identyczny kupiłem w sklepie (tylko, że wyprodukowany na Słowacji), zapłaciłem 34 złote. Wymieniłem dzisiaj i działa. Tak, kosztowało mnie to zaledwie 34 złote i godzina pracy. Pomocna w naprawie była też informacja jak sprawdzić czy termostat jest uszkodzony (znalazłem ją też gdzieś w internecie). Otóż: po zdjęciu termostatu należy zewrzeć ze sobą przewód czarny z brązowym i ponownie podłączyć lodówkę do prądu. Po kilku minutach otworzyć drzwi lodówki by sprawdzić czy lodówka chłodzi. Jeśli tak to znaczy, że przyczyną braku chłodzenia był termostat. Mając pewność można kupić nowy termostat i wymienić zgodnie z tą instrukcją. Jeszcze raz bardzo Panu dziękuję i pozdrawiam.

  40. Jacek pisze:

    Witam, chciałbym sie poradzić. Mam lodówkę ELektrolux Ern 2922 która ma 2 agregaty. Fachowiec ustalił ze zepsuł sie termostat zamrażalnika i po kilku wizytach zmienił termostat na inny niż fabryczny, bo nie mógł ,,niby” znaleźć oryginału.jednak po tej wymianie zamrażalnik mrozi za bardzo, miedzy -27/-30, bez względu na nastawy i cały czas pali sie kontrolka alarmu-taka od temeratury, nie wiem może pomylił kable przy podłączaniu termostatu, miał problemy bo ten który zmieniał miał dużo dłuższa ta rurkę .Mam pytanie, czy mozna założyć polecany przez was termostat do mojej lodówki, czy znaleźć oryginał model K54L2037-taki jest nr na tym zepsutym. J jeszcze jedna prosba, jak podpiąć przewody, czy wg podanych tu podpowiedzi:4,6,3 i uziemienie będzie ok, bo podejrzewam ze ten mój fachowiec coś pomieszał-alarm temperatury pali sie cały czas a wcześniej tak nie było. Dziękuje i pozdrawiam.

  41. Jacek pisze:

    Jakoś przychodził ostatni raz z oporami, nie wiem może sie boi ze coś rozwalił, czy wg Ciebie, to ze termostat nie reaguje na zmianę nastaw temperatury to tez błąd podłączenia, jak w przypadku palącej sie kontrolki czerwonejawaria, czy termostat jest popsuty. Podlaczenie sprawdzę sam wg opisu podanego wyżej. Jeszcze jedna prośba, czy któryś z polecanych termostatów może być zamias tego mojego, szczerze powiedziawszy nie znalazłem w necie termostatu o symbolu identyczny z moim oryginalny, nawet na stronie Elektroluxa, ps. mój termostat symbol K54L2037 ma katepilar około 65cm, made in Eu, nie znalazłem nazwy producenta.Dzieki za pomoc, pozdrawiam

    • levy pisze:

      Nie mam teraz dostepu do komputera ale termostat zamrazarki podpinasz inaczej niz chlodziarki. Napisz do mnie po czwartku to moze uda mi sie wkleic instrukcje podlaczenia

  42. Piotr pisze:

    W lodówce CZ 340 są 3 wskażniki zielony oznacza zasilanie czerwony zbyt wysoką temperaturę zamrażarki żółty turbo mrożenie funkcja ta jest włączana ręcznie w przypadku awarii termostatu co skutkuje nieustanną pracą zamrażarki niezależnie od wskazań termostaty sprawdz u sienie czy nie masz włączonego jakiegoś turbo mrożenia mechanik mógł to włączyć przez przypadek nieświadomie …… oraz sprawdż co ta paląca się dioda u Ciebie oznacza czy zbyt wysoką temperaturę zamrażalnika czy turbo mrożenie .

  43. Jacek pisze:

    Jest tak jak napisałeś jeśli chodzi o kolory, żółty to super zamrażanie i ma oddzielny przycisk włączania, uzywałem go zeby zamrażalnik chodzi w ogóle jak padł termostat, zielony zasilanie, czerwony to alarm temperatury i powinien zapalać sie np. Po włączeniu zamrażalnika aż nie osiągnie zadane temp., u mnie po wizycie speca pali sie cały czas i jak pisałem powyżej temperatura w zamrażarce nie zmienia bez względu na nastawy, nie wiem jaki on włożył termostat, w każdym razie coś jest nie tak.Dzieki za pomoc i zainteresowanie tematem, najgorsze jest ze nie ma takiego termostatu jak wyżej pisałem i nie wiem jaki ewentualnie zamawiać oraz kwestia podłączenia, taen mój fachman nie patrzył jak wyglądało oryginalne podlaczenie a jak przyjechał kolejny raz to zauważyłem ze podłącza na czuja. Jedyna pociech ze nie wziął kasy bo miał załatwić taki sam termostat a pózniej stwierdził ze nie może dostać.Dzieki i pozdrawiam.

  44. LeVy pisze:

    Sorry ze tak dlugo ale obowiazki niestety.

    Tutaj masz opis do swojego termostatu oryginalnego
    http://www.pikczery.pl/images/27opis.jpg

    Dodatkowo: dlugosc kapilary 600 mm, opcja z alarmem i schemat, ktory Cie zainteresuje
    http://www.pikczery.pl/images/77diagram.jpg

    Ja u kliena założyłem zamiennik jaki dobrałem ( w sumie taki tylko znalazłem w pudełku :). Poszukaj Termostat Danfoss 077B2306, powinno pomóc. Tylko musisz upchac kapilare bo jest 3 razy dłuższa i podciąć troche plastik do którego jest zamocowany termostat

  45. Jacek pisze:

    Dzięki, jak zamówię i zmienię termostat to opiszę, dzięki jeszcze raz i pozdrawiam, bardzo fajny poradnik

  46. Witam

    Mam problem z lodówką Indesit BAAN 12 chodzi o to. że pracuję cały czas. Temperatura w lodówce wynosi ok 5-7 stopni. Na tylnej ścianie(2/3 ściany) skroplona woda zamienia się w gruby szron. Jeden z fachowców mówi że to prze ubytek gazu a drugi że to termostat. Gdzie leży prawda? Muszę wyeliminować jedną z tych przepuszczeń bo to są koszta ok 200 zł za każda naprawę. Czy jest w ogóle szansa jak coś dostać zamiennik termostatu do tej lodówko-chłodziarki? Nowy oryginał to koszt ok 160 zł.

    Pozdrawiam i dziękuję za każdą pomoc

  47. Patryk pisze:

    Witam, wymieniłem termostat a w lodówce dalej 20 stopni co może być tego przyczyną?

  48. marand pisze:

    Wszystkie komentarze przeczytałem ze zrozumieniem 2x. Ale… Mam lodówkę Polar dwuagregatową(elektronika do regulacji padła), na chłodziarkę i zamrażalkę. Kupiłem dwa termostaty a13 1000(w-4), bo jest napisane że mają dwa zakresy. Tylko niech mi ktoś wytłumaczy jak się te zakresy nastawia, żebym mógł jeden dać do zamrażalki a drugi do chłodziarki?
    Dzieki za odpowiedzi.

  49. marand pisze:

    Nikt nie odpowiada, wiec będzie monolog: od strony pętli kapilary są dwie śrubki -jedyne elementy z którymi można coś zrobić – jedna na obudowie, druga głębiej w obudowie. Nad nimi blaszka – możliwe, że znad jednej śrubki można ją przesunąć nad drugą zmieniając zakres(??). Na razie pracuje chłodziarka – zobaczymy jaką osiągnie temperaturę. Drugi termostat gotowy do podłączenia elektrycznego…. ale wciąż nie wiem co z tymi zakresami…

    • Wojtek pisze:

      W4 to termostat do chłodziarki i dla takiego urządzenia ma dobrany zakres pracy. Śrubki służą pewnie do kalibracji na etapie produkcji. Może się okazać, że próba adaptacji tego termostatu w zamrażarce to droga donikąd. Może lepiej spróbować naprawić elektronikę?

  50. dzimi hendriks pisze:

    Kolego marand daj sobie spokój z tym forum jak widzisz juz nikt tu nie pomaga ja czekam od maja na jaką kolwiek odpowiedź

    • Wojtek pisze:

      No tak, złe forum, bo nikt od maja nie napisał jak naprawić Twoją lodówkę ;). Skoro agregat pracuje cały czas i temperatura wynosi tylko 5-7*C, to raczej jest tam za mało gazu. W innym przypadku temperatura byłaby dużo niższa.

  51. Marand pisze:

    Hurrrra, napisał Wojtek:). Chłodziarka pracuje aż do – 10. Przed chwilą uruchomiłem drugi termostat na tym samym zakresie w zamrażarce. Teraz trzeba poczekać na rezultaty 🙂 lodówka ma tyle co mój syn więc 16. Wygląda jak nowa. A co z gazem. Okaże się. Przestała pracować gdy kondensatory w elektronice dokonały żywota.

  52. Marand pisze:

    Po paru godzinach pracy w ustawieniu głównego pokrętła w skrajnym położeniu mam : – 10 w chlodziarce i – 24 w zamrażarce, wiec jest potencjał :)) jutro biorę się za kalibracje małymi śrubami termostatu chłodziarki 🙂

    • LeVy pisze:

      tego sie nie reguluje chyba ze jestes super specjalista i masz duzo czasu. Jesli kondziory dokonaly zywota to dlaczego ich nie wymieniles?

  53. Jacek pisze:

    Witam, przepraszam LeVy, mógłbyś jeszcze raz wstawic te linki, bo nie działaja. “http://www.pikczery.pl/images/27opis.jpg

    Dodatkowo: dlugosc kapilary 600 mm, opcja z alarmem i schemat, ktory Cie zainteresuje
    http://www.pikczery.pl/images/77diagram.jpg, .
    wymieniłem termostat tak jak mi pisałeś w mojej lodówce Elektrolux ERN 2922,ale teraz zapaliła sie i pali sie cały czas kontrolka od temperatury, ta czerwona i jie wiem czy cos jest nie tak, bo sama temperatura jest ok. Napisz mi jak możesz, który kabel idzie na 3,6,4.

  54. Wiktor pisze:

    Z tego co ja rozumiem z opisu to lodówka chłodzi ale oświetlenie pozostało niepodłączone (styk nr 3).

  55. Jacek pisze:

    Witam, chodzi o termostat zamrażarki, termostat działa normalnie-mrozi, natomiast pali się cały czas czerwona lampka-alarm temperatury, byc może to wina termostatu, był podłaczony tak: 3-brązowy(faza), 4-czarny(kompresor), 6-niebieski(zero)+ normalnie uziemienie, przy tym podłaczeniu termostat nie reagował na pokretło temperatury ( alarm temp-czerwona lampka pali się cał czas). Zmieniłem podłaczenie na: 3- brąz( faza), 4-niebieski(zero), 6-czarny(kompresor), uziemienie tak jak wyżej, na obudowę, z boku termostatu-termostat działa normalnie, reaguje na pokrętło, normalnie zmienia temperaturę, mrozi, natomiast ciągle jak wcześniej pali się alarm temperatury, czerwona lampka. nie wiem czy to ciągle jest jakiś błąd podłaczenia czy ten termostat jest uszkodzobny, czy się nie nadaje. Moj wywód dotyczy lodówki Elektrolux ERN 2922, dwa agregaty.

    • LeVy pisze:

      brazowy to nie faza, niebieski to nie neutralny a czarny to moze nie byc sprezarka. Upewnij sie sciagajac klemret na sprezarce, ktory kabel od czego jest. Poza tym jaki termostat zalozyles?

  56. Jacek pisze:

    Witam, założyłem tak jak mi doradziles termostat Danfoss 077B2306, to w takim razie gdzie jest bład że alarm temp. pali sie cały czas, może to uszkodzony termostat?

  57. LeVy pisze:

    Sorry ze dopiero teraz ale dwie roboty i nie wydalam z naprawami.

    Nie wiem ktora dokladnie masz lodowke ale ma byc tak. TYLKO DLA TEJ LODOWKI
    brazowy – 4 – sprezarka
    czarny – 3 – faza
    niebieski – 6 – lampka

    i wylacz przycisk szybkiego mrozenia. W taki sposob jak podlaczyles to termostat lampki wylączal ci sprezarke a termostat sprezarki powinien wylaczyc sprezarke ( co nigdy sie nie wydarzy)

  58. LeVy pisze:

    w koncowej sentencji mialo byc …. a termostat sprezarki powinien wylaczyc _LAMPKĘ_ ( co nigdy sie nie wydarzy)

  59. piotrekg pisze:

    Witam
    Mam chłodziarko-zamrażarkę CZ235, świeci się czerwona kontrolka i przestał działać zamrażalnik, komora chłodząca działa, lecz schładza słabiej, słychać agregat. Z opisu wynika, że ten model posiada 2 sprężarki i 2 termostaty. Do naprawy jej ma ponad 100km, więc chciałbym się przygotować. Jaki jest termostat jest do zamrażarki i jak go wymienić, co sprawdzić ? Zamrażalnik pracował w pozycji “1”. Pozycja “super” powinna ominąć termostat chyba, ale w tej pozycji też nie mrozi.

  60. Józef Kasper pisze:

    Witam.
    Bardzo dobra instrukcja. Dzięki niej sam poradziłem z wymianą termostatu chłodziarki w Polar CZ235. Termostat “wysiadł” przed samymi świętami – ja wróciłem w Wigilię. Nie było gdzie kupić części.
    Nie trzeba mówić, co to znaczy dla świątecznych wiktuałów. Dlatego odłączyłem termostat – czarny i brązowy przewód – w to miejsce podłączyłem zwykły przelotowy przełącznik ( Zał.- Wył.). Tym sposobem zastąpiłem termostat: na kilka godzin sam załączałem agregat, później go wyłączałem. We wtorek kupiłem termostat ( niestety – chiński Danfoss o temp. 3 do -18 z kapilarą 60 cm – też za długą) i lodówka działa. Oryginał Danfoss był na zakres temp. -3 do -21 z kapilarą 120cm.
    Dziękuję autorowi.

  61. Jarek pisze:

    Witam
    Mam lodówke whirpool ARC 5714/1 i cos słabo chłodzi (w lodówce jest 10 st. C). Doszedłem do wniosku że to termostat, przy próbie demontażu panelu z termostatem wysuneła sie kapilara i teraz nie wiem w którym miejscu była. Prosze o pomoc

  62. Mateusz pisze:

    Witam mam problem kupiłem używana lodówkę amica ak310 która cały czas chłodzi w lodowce mam -4 sprężarka w ogóle się nie wyłącza a termostat już wymieniłem na nowy powie ktoś jaka może być przyczyną ? Dziękuję z góry

    • Wojtek pisze:

      Sprężarkę włącza i wyłącza termostat. Więc albo jest niewłaściwie zamontowany, albo uszkodzony, lub ktoś zmodyfikował instalację elektryczną

  63. Mateusz pisze:

    Dzięki Wojtku kupiłem termostat ale z tego co zauważyłem to (chyba to się nazywa kapilara) była za krótka. Założyłem Stary termostat a w nim jest dużo dłuższa doszła do oporu i jak narazie chyba jest okej teraz testuje ale już dwa razy się wylaczyla czyli postęp jest. Ogólnie to było grzebane to widać bo przewód brązowy był zaizolowany a od lampki odcięty. Dam znać jutro czy to pomogło jeszcze raz dzięki za odpowiedź

  64. Mateusz pisze:

    Pomogło dopchnięcie kapilary do oporu teraz termostat się załącza i wyłącza ale niewiem czy coś jest nie tak czy tak na być lodówkę mam ustawioną na “4” i ona schładza do temperatury okolo 6st. myślę że tak ma być ale wydaje mi się że za szybko temperatura się podnosi na +10 i lodowka się załącza co na pewno pobiera trochę prądu (włącza się co około 30min) czy tak ma być czy może jest jakaś nieszczelność i dostaje się tam ciepłe powietrze?

  65. mirek71 pisze:

    witam mam 20 letnią lodówko-zamrażarkę Polar cz 235 (dwa agregaty) nigdy nie było z nią problemu … ale od ok. miesiąca słabo chłodzi a od 2 dni ciągle mocno chłodzi tj cała blacha z tyłu jest zamrożona, kręcąc pokrętłem nic nie reaguje lodówka tj.. agregat cały czas chodzi i chłodzi – przekręcając na 0 nie wyłącza się agregat
    czy to jest wina termostatu i proszę o linka gdzie mogę kupić oryginalny termostat W 4 polecany na tym forum …
    pozdrawiam Mirek

  66. mirek71 pisze:

    znalazłem i zamówiłem taki termostat z kapilarą dł. 90 cm – czy będzie dobry ?
    http://allegro.pl/termostat-lodowki-whirlpool-w4-a13-kapilara-90cm-i6718490660.html

  67. levy pisze:

    pytanie tylko czy jak krecisz na “0” to czy wtedy nie pracuje sprezarka od zamrazarki….
    jesli dobrze podlaczysz to bedzie dobry

    • mirek71 pisze:

      dzięki za odpowiedz – a czy w modelu W4 firmy ATEA są styki oznaczone cyframi 4i6 ?(link dałem w poscie wyżej ) cobym nie pomylił kabli ( w mojej lodówce mam 2 kable brązowe połączone razem i osobno czarny oraz żółto-zielony – termostat ma przyjść dziś lub jutro … i pytanie czy termostat W4 z kapilarą 90 cm to to samo co ten z 120 cm ?

  68. Jack MC pisze:

    Polar CZ 300 po 19 latach padła chłodziarka. Dzięki za porady. Koszt tylko za termostat. Robocizna 20 minut. Żona zadowolona. Spokój w domu – bezcenne. Jeszcze raz dzięki.

  69. Max pisze:

    W mojej CZ 280 padł kompresor zamrażarki Danfoss TLS6F 4620. Czy zakładając używany należy wymienić też osuszacz? Czy “wycinając” używany, należy rurki zabezpieczać natychmiast przed dostępem wilgoci z powietrza? Ile R134a wchodzi do Polar CZ280?

    • levy pisze:

      Wymienia sie osuszacz przy wymianie sprezarki. Gdy sie wycina stary od razu wlutowywuje sie nowy, po co dwa razy grzac rurki. R134a wchodzi tyle ile jest na tabliczce znamionowej

  70. Sebastian pisze:

    Posiadam Whirpool cb18m pod zabudowe. Lodowke dostalem lacznie z mieszkaniem wiec nie wiem jak dzialala wczesniej(i ile ma juz lat). Zamrazalka dziala ok, problem jest z chlodziarka. Temperatura w chlodziarce bez wzgledu na nastawy 10st na dole 15 u gory. W ostatnie upaly mialem 13st na dole 17 u gory. Dodam, ze lodowka sie zalacza i wylacza. Czas pracy sprezarki zalezy od sytuacji. Czy bazujac na tych przeslankach, mozna stwierdzic ze padl termostat?

    • LeVy pisze:

      Jak dlugo pracuje i jak dluga ma przerwe?

      • Sebastian pisze:

        Czas pracy 14min, czas odpoczynku 26min(w tym lodowka byla na szybko 2 razy otwarta przez zone).

        • LeVy pisze:

          Wymien termostat

          • Sebastian pisze:

            Muszę poczekać aż lodówka się opróżni:) Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego termostatu? Czy ktoś w sklepie z częściami agd dobierze mi termostat na podstawie modelu lodowki, czy też muszę podać numer z termostatu?

  71. u.w pisze:

    Witam. Mam lodówkę Lodówka Liebherr Economy
    KDS 2024 Index 24/001 oraz nowy termostat K59-L2621/010
    16-48-03S. Moje pytanie, jakimi kolorami przewodów połączyć termostat. Po zdjęciu termostatu mam dwa przewody połączone z sobą na którym jest napięci, oraz czarny na którym też jest napięcie, i dwa przewody bez napięcia jeden z nich to masa. Jak to połączyć, na termostacie jest opis: 3 2/6 4. Nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś opisu lub schematu Bardzo proszę o pomoc w tym temacie

  72. JareK pisze:

    Dzięki za świetnie napisany poradnik. Dzięki niemu wymieniłem sam termostat i trochę kasy zostało w kieszeni.

  73. Tomek pisze:

    Witam
    Mam chłodziarko-zamrażarkę Ardo. Agregat chodzi cały czas, w zamrażarce -29 st. w chłodziarce na górnej półce 7 st. Ostatnio lodówka przestała całkiem działać. Myślałem, że to już jej koniec ale po kilku godzinach znowu zaczęła i znowu ciągle chłodzi. Na tylnej ściance wewnątrz sporo szronu. Termostat do wymiany czy może coś innego?

    pozdrawiam

  74. Tomek pisze:

    Jest szansa, że ktoś tu jeszcze czasami zagląda? No nic, poczekam. Może ktoś się zlituje i odpowie;-)

    • LeVy pisze:

      Cos innego. za malo gazu ale to takie wrozenie z fusow. Zreszta co ja tam wiem. Zmienilem zawod i nie naprawiam juz lodowek.

  75. Tomek pisze:

    Dzięki i za to. Niemożliwe, żeby po zmianie zawodu zapomnieć wszystko co się robiło wcześniej;-)

  76. Jan pisze:

    Dzięki tej poradzie wymieniłem termostat i … Zostałem bohaterem w swoim domu!
    Wielkie dzięki!

  77. Elwood pisze:

    Witam
    U mnie wymiana termostatu za pierwszym razem pomogła na jakieś 2 lata -kupiłem zalecany przez pana Wojtka. Po 2 latach znowu przestała chłodzić a jedzenie psuło się bardzo szybko. Kolejna wymiana nic nie dała – okazało się ze z układu uciekł częściowo czynnik chłodzący – jeżeli macie lodówkę z zamrażarka i jest jeden agregat i pomimo ustawienia na maximum zamrażarka chłodzi jak cholera a w lodówce jest ciepło to lodówka do wymiany. Nie opłaca się uzupełniać czynnika moim zdaniem, wiec po 16 latach lodówka zakończyła żywot.Oczywiście był spory kłopot z zakupem zamiennika – stara miałem spasowana co do centymetra :]
    Nie sprawny termostat w moim przypadku powodował ze lodówka włączała się rzadko ale na dość długo. Po zmianie termostatu na sprawny włącza się na krótszy okres czasu ale częściej i w środku dopiero wtedy panowała właściwa temperatura
    Pozdrawiam

  78. S-Serwis AGD pisze:

    Piękny poradnik w internecie, a ludziom i tak się w większości nie chce samemu naprawić. Nawet poszukać rozwiązania. Poradnik na 5+. Pozdrawiam

  79. Kon pisze:

    Witam,
    padł termostat w Mińsk M15. Agregat pracuje cały czas. Zamrażarka mrozi, ale chłodziarka nie chłodzi. Wymiana termostatu pewno spowoduje pracę cykliczną, ale czy spowoduje chłodzenie?
    Jeśli nie, to proszę o poradę czy to warto naprawiać czy kupić nową lodówkę.
    I jeszcze jedno – na czas naprawy lub zakupu przywiózł bym lodówkę z działki (Polar 110 cm wys.), ale nie zmieści mi się do samochodu pionowo. Proszę o radę jak położyć lodówkę (przód lekko dam radę unieść). W internecie raz czytam, że stroną tłoczącą agregatu do dołu, a raz, że do góry. Jak rozumiem ze strony tłoczącej rurka idzie bezpośrednio na skraplacz (siatka metalowa z tyłu lodówki).
    Pozdrawiam

  80. LeVy pisze:

    Minsk nadaje sie tylko na zlom. Albo sprezarka wyzionela ducha albo ubytek czynnika. Mozna przewozic obojetnie byle nie do gory nogami. I chwile zeby postala zeby olej splynal do karteru sprezarki

  81. Tomek pisze:

    Zamówiłem Danfossa. Dzisiaj miałem być wysłany. Trafiłem na ten wpis, szybki telefon do sprzedawcy i zamiana na W4. Zaufałem Wam. Wierzę, że się nie mylicie. 🙂 Pozdrawiam

  82. Tomasz Celary pisze:

    Dzień dobry, ponownie. Cóż jak to w życiu bywa, nie wszystko jest zawsze ładnie i składnie. Ładny opis i wszystko się pokrywa z moją lodówką, ale brakuje mi info odnośnie kapilary, Wyciągnąłem starą. Na moje oko była zawinięta w łuk na długości około 40 cm i przypięta spinką. Ona ma być za tą plastikową obudową wrzucona tam luzem? I na jaką długość? Może ktoś bedzie w stanie pomóc, bo zawartość się grzeje. 😀

  83. Tomasz pisze:

    w mojej lodówce polar 340 zadziałało po podpięciu styków 3 i4 – jak w oryginale, a termostat był już wymieniany i kapilara miała chyba z 1,5 m długości – miała zwoje w lodówce i przy regulatorze

  84. KF pisze:

    .. a ja bardzo proszę o podpowiedź jak wymienić termostat w zamrażarce POLAR cz235 (to jest lodówko-zamrażarka z 2 agregatorami) i dziękuję.

    • LeVy pisze:

      Nie agregatorami a agregatami. Termostat do zamrażarki jest inny niż do chłodziarki i ma długą czujkę. Idzie za lodówką. Troche z tym roboty jest

  85. Bożena Pawelska pisze:

    Co zrobić jak po wymianie żarówki w lodówce i sprawnym termostacie nadal nie mam światła w lodówce? Jest to mała lodówka Whirlpoola. Żarówki kupiłam o mocy trochę większej niż zalecane 15V ja dostałam w Tesco 25V ale wkręt żarówki jest taki sam. Bardzo proszę o poradę.

  86. rtpl1 pisze:

    Witam,

    Prośba o informację:
    – czy istnieje i na czy polega różnica lodówek o symbolach CZN 340 a CZN 340B
    – jakiego typu zastosować zmiennik termostatu do chłodziarki
    – jaka powinna być minimalna długość kapilary
    – jaka powinna być maksymalna średnica kapilary
    – jaki powinny być zakres temperatur termostatu
    – czy istnieje prowadnica umożliwiająca wprowadzenie kapilary do komory parownika i czy ewentualnie posiada ogranicznik uniemożliwiający zbyt ,,długie” wprowadzenie kapilary( parownik zabudowany)
    Prośba o udzielenie wskazówek dotyczących wymiany w/w termostatu?

  87. Mayster pisze:

    Witam.
    Lodówka Amica ACZ3704ZP, za mocno chłodzi i zamarzają produkty w lodówce. Przestawianie wartości na termostacie nie wpływa na zmianę temperatury. Zakupiłem nowy termostat taki sam jak zamontowany oryginalnie. Teraz temperatura jest za wysoka w lodówce od 7 do 10 stopni, Regulacja pokrętłem też nic nie zmienia. Co może mieć wpływ. Chcę zamontować jeszcze raz stary termostat i pomierzyć temperaturę w środku. Mam na tę okazję taki termometr co bezprzewodowo przekazuje wskazania temperatury do urządzenia na zewnątrz.

  88. Łukasz pisze:

    Witam ja mam problem z lodówką Indesit no Frost Biaa 33 si y a mianowicie raz chłodzi a raz nie chłodzi, zamrażalnik wydaje mi się że działa choć też wydaje mi się że temperatura w nim trochę spadła w każdym razie lodówką chodzi bo to słychać ale nie chłodzi, albo chłodzi dwa tygodnie i potem nagle przestaje chłodzić ,w czym może być problem ? Zastanawiam się czy czasem nie padła grzałka rozmrażania parownika ale nie jestem pewien, a może chodzi o termostat? Może Pan coś podpowie?

  89. Tomasz Nowak pisze:

    w starym termostacie brazowy przewod podlaczony byl pod 3 , czarny pod 4 , to jak teraz podlaczyc tylko pod 4 i 6 czy inaczej ( termostat W4 A13 1000 )

  90. Mirosław Lisewski pisze:

    witam w 2017r. pomogliście mi w kwestii wymiany termostatu chłodziarki w moim wiekowym Polarze cz 235 (dwa agregaty – model 150 cm , który ma sterowanie chłodziarką w środku obok żarówki) ) i liczę że teraz też mi pomożecie 🙂
    wczoraj odmrażałem zamrażarkę i po jej oczyszczeniu z lodu (za pomocą drewnianej łyżki) zamrażarka chodzi non stop bez przerwy – co mogło się zepsuć ??? jeśli termostat to jak go wymienić i na jaki model (zamiennik)
    pozdrawiam Mirek

  91. Mirosław Lisewski pisze:

    cd ww. problemu:
    kupiłem nowy termostat dedykowany do tej zamrażarki w Polar cz 235 tj. Danfoss 077B2306 – i dalej jest problem w postaci ciągłej pracy zamrażarki ( po kilku cyklach normalnych włączała się i wyłączała zamrażarka ) + kratka z tyłu jest dosyć ciepła ( zamrażarka mrozi) – co mam zrobić aby zamrażarka się wyłączała ??? może źle podłączyłem termostat – proszę o wskazówki jak podłączyć ( ja podłączyłem kable jak były podłączone do starego termostatu – tak samo ulokowane końcówki tj 6 czarny, 4 brązowy, złto-zielony masa na obudowie , czerwonego kabelka nie podłączałem do 3 bo cały czas świeci czerwona lampka …) dodam że jak rozmrażałem zamrażarnik (pisałem o tym w poście wyżej) to chcąc przyśpieszyć włożyłem garnek z wrzątkiem i zamknąłem komorę zamrażarnika … może to coś zepsuło ?

  92. Aleksandra pisze:

    Słuchajcie Panowie, przeczytałam artykuł, Wasze komentarze także i postanawiam zamówić termostat w4 a13 100 i spróbować ratować swoją lodówkę polar. Mam nadzieję, że się uda to już będzie 3 podejście, przepychałam dziurkę z odpływem, rozmrażałam, w następnym tygodniu będę wymieniać termostat. Czy się uda, czy nie bardzo jestem wdzięczna za ten artykuł, ponieważ wszystko ogarniam sama naprawy i td. A niestety fizyka nie była w szkole moją mocną stroną. Pozdrawiam, dam znać jak mi poszło

  93. LeVy pisze:

    To nie fizyka a termodynamika

  94. Kowalski Wojciech pisze:

    Witam. Jaki termostat podejdzie do lodówki Polar czp 340. Pokrętła są nad drzwiami.

  95. Dorota pisze:

    Dzięki wymianie termostatu na nowy moja wiekowa lodówka Polar TS246C ożyła i ma się dobrze. Dziękuję bardzo za powyższą instrukcję 🙂

  96. Tomasz pisze:

    Chłodziarko-zamrażarka Electrolux
    ERN 2921
    TYP B256936
    PROD NO 925693688-01 PNC 925693688-01
    Przeczytałem dwa razy wszystko i chcę samodzielnie wymienić termostat zamrażarki (dwa agregaty). Szybkie mrożenie działa, lampka zasilania i wysokiej temperatury nie działa. Lampka szybkiego mrożenia po włączeniu szybkiego mrożenia działa.
    Oryginał ponoć jest nie do dostania. Jakieś zamienniki po 250 zł.
    Wiem, że na pewno coś można dobrać w rozsądnych pieniądzach (długość kapilary 60 cm). Proszę o pomoc jaki zamiennik pasuje do tej zamrażarki?

  97. Tomasz pisze:

    Oczywiście agregat zamrażarki działa w czasie szybkiego mrożenia i zamrażarka mrozi.

  1. 07.12.2014

    […] od kuchni i łazienki. Na pierwszy ogień poszła chłodziarko-zamrażarka (dawniej po prostu lodówka). Jest to dosyć wiekowe urządzenie firmy Polar, model CZ340 z […]

  2. 28.01.2016

    […] Naprawa lodówki – wymiana termostatu (2013); […]

  3. 06.01.2018

    […] Naprawa lodówki – wymiana termostatu (2013); […]

  4. 29.12.2022

    […] + 여기에 더 보기 […]

  5. 23.02.2023

    […] Naprawa lodówki – wymiana termostatu (2013) – 9.438 odsłon; […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.