Naprawa komputera – Windows XP resetuje się podczas uruchamiania

Trafił ostatnio do mnie komputer z dość typową, jak na Windows XP awarią – podczas ładowania systemu (ekran z niebieskim, “płynącym” paskiem) komputer się resetuje, czasem można zaobserwować pojawiający się na mniej niż sekundę niebieski ekran (BSoD – Blue Screen of Death). Doświadczenie mówi mi, że winnym jest dysk i polecenie chkdsk powinno pomóc.

Ponieważ komputer nie chce się uruchomić w trybie awaryjnym, ani właściwie w żadnym innym, istnieją co najmniej trzy możliwości naprawy:
– wyjąć dysk i naprawić strukturę logiczną w innym komputerze z uruchamiającym się systemem operacyjnym,
– uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Windows i wybrać opcję naprawy w konsoli,
– uruchomić komputer z płyty/pendrive’a  z systemem w wersji live i z jego poziomu naprawić strukturę dysku.

Najczęściej stosuję tę 3 metodę – dla mnie jest najwygodniejsza. CD z paczką przydatnych programów polecam Hiren’s Boot, archiwum z obrazem iso można pobrać np. stąd. Na płytce znalazło się kilkadziesiąt naprawdę niezbędnych aplikacji, m.in Windows Xp w wersji Live.

Teraz wystarczy uruchomić komputer z płytki, z menu wybrać Mini Windows XP i poczekać aż się załaduje. Kolejny krok to uruchomienie wiersza poleceń (np. Start->Run… cmd i [enter]). W konsoli wpisuje chkdsk c: /r i [enter]. Komenda powoduje uruchomienie narzędzia Check Disk na dysku c (zakładam, że tam znajduje się system operacyjny, który nie chce się uruchomić) z naprawą błędów, lokalizacją uszkodzonych sektorów i odczytaniem z nich danych o ile jest to możliwe. Pełny skan może trwać sporo czasu. Jak widać poniżej, uruchomienie narzędzia było jak najbardziej celowe.

W podsumowaniu widać, że dysk posiada dwa bad sectory, zajmiemy się nimi później, dodatkowo kończy się wolne miejsce na partycji c. Teraz czas na restart komputera i próbę załadowania systemu z dysku. Udało się :). Warto jeszcze sprawdzić co było przyczyną niebieskich ekranów. Na Hiren’s Boot znalazła się bardzo wygodna aplikacja: BlueScreenView, poniżej widok programu:

Trzy ostatnie Bluescreeny były spowodowane właśnie uszkodzeniem logicznym dysku.

Następne zadanie to brak miejsca. Po krótkiej analizie okazało się, że największym winowajcą jest Internet Explorer i jego cache – grubo ponad 10GB. I tu znowu przyda się Hiren’s Boot (aplikacje z płytki można odpalać w systemie operacyjnym zainstalowanym na dysku komputera) – Windows CleanUp!:

Udało się odzyskać ponad 14GB wolnego miejsca. Po porządkach na dysku warto zrobić defragmentację – na Hiren’s Boot znajduje się kilka aplikacji, jak skorzystałem z Defragglera:

Teraz czas na bad blocki na dysku. Wystarczy uruchomić komputer z płytki, z menu wybrać aplikacje dos i z sekcji z softem do dysków uruchomić MHDD. Po zrobieniu skanu powierzchni okazało się, że 2 bad sectory występują na początku dysku. Wystarczy zmniejszyć partycję C przesuwając jej początek w prawo, tak by powstał obszar nie przydzielony o pojemności równej 3% całej pojemności dysku. W ten sposób głowica nie będzie zapisywała danych tam, gdzie występują uszkodzone sektory. Narzędzia do partycjonowania oczywiście znajdują się na Hiren’s Boot. Należy tylko pamiętać, żeby uruchomić komputer z płytki, gdyż nie będziemy mogli wykonywać operacji na partycji systemowej, gdy pracuje na niej Windows. Jeśli w przyszłości uszkodzenia dysku będą postępowały, niezbędna będzie wymiana dysku na nowy.

W ten sposób udało się przywrócić komputer do życia. Podana wyżej metoda jest jedną z wielu, których efekt działania jest ten sam. Napisz, jeśli również Tobie pomogła przywrócić komputer do sprawności.

Możesz również polubić…

11 komentarzy

  1. cvc pisze:

    nie trzeba uruchamiac chcdsk z konsoli – jest uruchamiany we właściwosciach dysku – skanowanie dysku – to jest to samo
    a patent z przesuwaniem partycji jest stary ale po pierwsze – partycja musi być pusta bo inaczej poczatku nie przesuniemy a bad sektory nie mogą znajdować sie n obszarze rozruchowym dysku jak i systemu – inaczej taki dysk nada sie tylko jako dysk na dane – system na nim nie ruszy

  2. Wojtek pisze:

    @cvc To prawda, skanowanie dysku można sobie też wyklikać, ja wolę jednak komendę z konsoli. Co do przesuwania partycji, to można to zrobić, gdy są na niej dane i to darmowymi narzędziami, które przenoszą dane (np. GParted).

  3. WW pisze:

    Dziekuje Kolego. Dzieki tej poradzie odzyskalem cenne dane. Wszystko poszlo tak jak opisane powyzej ! Skorzystalem z 3 opcji.

  4. jan pisze:

    Wielkie dzięki za szczegółowe instrukcje. Wszystko się udało. Super. A Hiren’s Boot jest naprawdę przydatny.
    Pozdrawiam

  5. GG pisze:

    Wielkie dzięki. Lekcja na przyszłość

  6. Starenia pisze:

    Dziękuję!!! Rzeczowa i jasno opisana instrukcja. Mój stary komputer ożył 🙂

  7. Michał 100v pisze:

    Też korzystam z Hirens Boota i bardzo dobrze działa.

  8. Marek pisze:

    Przepraszam mimo zmiany dysku na działający wszystko i tak się wyłącza i zesetuje przy włączanie proszę o pomoc….

  1. 16.12.2012

    […] Windowsa w wersji Live z płyty Hiren’s Boot, którą pobieżnie opisałem tutaj: Naprawa komputera – Windows XP resetuje się podczas uruchamiania. System uruchamia się z płyty w rozdzielczości 1024×768 bez zawieszenia systemu, ale na […]

  2. 23.12.2012

    […] może być wiele – powodują je logiczne uszkodzenie dysku, które opisałem tutaj: Naprawa komputera – Windows XP resetuje się podczas uruchamiania, uszkodzona karta graficzna, przypadek opisany tutaj: Naprawa komputera – Windows XP zawiesza […]

  3. 20.07.2013

    […] doszło do logicznego uszkodzenia plików na dysku i chkdsk załatwi sprawę, jak w tym wpisie: Naprawa komputera – Windows XP resetuje się podczas uruchamiania. Niestety, ale Windows XP z płyty Hiren’s Boot też nie chciał się uruchomić. […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.