Tanie, panelowe, cyfrowe mierniki napięcia i prądu

Woltomierze i amperomierze stanowią podstawowe wyposażenie choćby zasilaczy warsztatowych czy prostowników. Znane od lat analogowe (wskazówkowe) ciągle są obecne w nawet nowych rozwiązaniach, ale rynek należy zdecydowanie do mierników cyfrowych. Niegdyś królowały układy oparte o wyspecjalizowane scalaki ICL7106 i ICL7107, które sterowały wyświetlaczami LCD i LED 3,5 cyfry. Dzisiaj coraz częściej stosuje się mikrokontrolery z wbudowanymi przetwornikami o rozdzielczości 10 bitów i więcej. Takie gotowe moduły opiszę poniżej.

Woltomierze i amperomierze cyfrowe

W dobie globalizacji i możliwości zakupu woltomierza czy amperomierza za mniej niż 8zł z wysyłką, samodzielna budowa podobnego układu coraz częściej traci sens. Tak też jest w przypadku prezentowanych modułów 3 cyfrowych. Jeśli dodać do tego estetyczną obudowę i łatwość podłączenia, to wybór staje się oczywisty.

Chińskie woltomierze i amperomierze

Układy są dostępne jako woltomierz i amperomierz w jednej obudowie z wyświetlaczami 0,28″ (7mm) lub pojedynczo, gdzie cyfra ma wysokość 0,56″ (14mm). Bez problemu można kupić moduł z niebieskimi, czerwonymi, zielonymi lub nawet białymi wyświetlaczami LED. Otwór na panel powinien mieć wymiary 26x45mm. Obudowa posiada ramkę wyższą i szerszą o 3mm. Różne są również mierzone zakresy napięć i prądów – odpowiednio do 100V i 100A.

Według danych z etykiet, moduł należy zasilacz napięciem z przedziału 4,5-28V. Warto zwrócić uwagę na sposób zasilania – jest tam prosty stabilizator liniowy i im wyższe napięcie, tym większa moc będzie na nim tracona (zamieniana na ciepło). Optymalnym rozwiązaniem jest podanie 12V.

Napięcie zasilające oraz mierzone napięcie czy prąd są doprowadzane za pośrednictwem dołączonych kabelków, wtykanych w gniazdka na płytce drukowanej. I tu mała uwaga kabelek zasilający od modułu z woltomierzem i amperomierzem, mimo że na pierwszy rzut oka jest identyczny z tym od amperomierza, to posiada odwróconą polaryzację. Pomyłka plusa z minusem w przypadku zasilania, często kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem, więc warto na to zwracać uwagę.

Chińskie cyfrowe mierniki panelowe w akcji

Na pierwszy ogień weźmy zespolony woltomierz i amperomierz. Miernik napięcia posiada czerwone cyfry, prądu niebieskie.

Chiński miernik napięcia i prądu

Z bocznej etykiety można wyczytać symbol modułu: WR-005, zakres i kolor cyfr amperomierza oraz woltomierza:

Etykieta modułu pomiaru napięcia i prądu

Z tyłu, prócz mikrokontrolera o oznaczeniu niemożliwym do odczytania, znajdują się gniazdka zasilania i pomiaru, bocznik z drutu oporowego oraz dwa potencjometry do kalibracji wskazań:

Płytka amperomierza i woltomierza

Część odpowiedzialna za pomiar napięcia posiada dwa zakresy wyświetlanej wartości – do 10V są to dwa miejsca po przecinku, powyżej jedno:

Zmierzone napięcie

Miernik panelowy - pomiar napięcia

Amperomierz wyświetla pomiar z jednakową dokładnością do dwóch miejsc po przecinku w całym zakresie pomiarowym.

Poniżej zamieszczam poglądowy schemat podłączenia miernika w docelowym układzie:

Podłączenie modułu panelowego

Kolejny miernik, to amperomierz. Moduł charakteryzuje się 3 cyfrowym wyświetlaczem 0,56″, który świeci w kolorze niebieskim.

Chiński panelowy miernik prądu

Zakupiony przeze mnie moduł nosi oznaczenie C27D (etykieta), na laminacie widnieje symbol C27-2.1.

Tabliczka amperomierza

Układ mierzy prąd o natężeniu do 10A, wynik jest wyświetlany z rozdzielczością do 2 cyfr po przecinku.

Płytka amperomierza

W tylnej części panelu, na pcb znajdziemy masywne gniazdko do którego dołącza się masę zasilania i wyjście do obciążenia, oraz mniejsze do podłączenia zasilania. Tu również typ zastosowanego układu jest nieczytelny. Mały potencjometr umożliwia kalibrację wskazań.

I trzeci moduł – woltomierz. Czerwony wyświetlacz o wysokości 0,56″, wynik wyświetlany z jedną cyfrą po przecinku w całym zakresie, do 100V.

woltomierz

Także i tu znajdziemy naklejkę z parametrami modułu.

Parametry woltomierza

Na tylnej płytce typowo – gniazdko zasilania, potencjometr do kalibracji, mikrokontroler.

PCB woltomierza

Dołączone trzy kabelki z jedną wtyczką doprowadzają zasilanie (czerwony +, czarny -) oraz mierzone napięcie (żółty). Kropka, zasilana “na sztywno”, świeci intensywniej niż reszta segmentów:

Wynik na woltomierzu

Wszystkie mierniki charakteryzują się podobnym poborem prądu, który wynosi 20-40mA zależnie od wyświetlanego wyniku.

Podsumowanie

Prezentowane mierniki są świetną alternatywą dla droższych wskaźników analogowych jak i samodzielnie budowanych cyfrowych układów. Do tego sporym ułatwieniem jest gotowa, estetyczna obudowa, wystarczy wyciąć tylko odpowiedni otwór w panelu. Układy tanie i idealne do prostowników i zasilaczy regulowanych.

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Wowa Tatarin pisze:

  A jakiego “chińczyka” zazwyczaj używasz?

  • Wojtek pisze:

   W sumie wszystkie po trochu

   • Wowa Tatarin pisze:

    Chciałem poznać jakieś nowe bo jak dotąd poznałem dopiero aliexpress oraz gearbest

    • zbynio_k pisze:

     za 12PLN na allegro od żółtków – dostawa 10-35 dni + 14PLN dostawa
     albo za 25 PLN z Polski
     polecam, bo jak przeliczyłem wartość elementów (na AVR tiny) + robocizna >>>> ZDECYDOWANIE się nie opłaca robić samemu

 2. zbynio_k pisze:

  no może szczyt pomiarowy to nie jest ale zastosuję taki woltomierz / amperomierz do niedawno uruchomionego obciążenia aktywnego
  pozdrawiam

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.