Drugie życie wkrętarki – wymiana ogniw Ni-cd na Li-ion

Jakiś czas temu pisałem o trzecim życiu wkrętarki akumulatorowej, w której oryginalną baterię zastąpiłem akumulatorem samochodowym dołączonym za pomocą grubego kabla. Taki zestaw świetnie nadawał się do ciężkich prac w garażu czy na działce. Dziś opiszę drugie życie wkrętarki, a raczej jej baterii, która często jest najsłabszym ogniwem całego zestawu. Akumulatory do drogich, profesjonalnych elektronarzędzi często się regeneruje, co jest tańsze niż zakup nowego oryginału. Angażując nieco wolnego czasu, regenerację można przeprowadzić samemu.

Regeneracja baterii wkrętarki – czy warto?

To, czy regeneracja jest opłacalna, zależy głównie od ceny ogniw i ich ilości oraz ceny nowej baterii. W profesjonalnych, drogich urządzeniach najczęściej jest to opłacalne, a koszt to 30%-70% ceny nowego akumulatora. Moja 7-letnia wkrętarka, kupiona w Biedronce za 79zł została wyposażona w dwie baterie o napięciu 18V i pojemności 1000mAh. Urządzenie to oczywiście low-end, najniższa półka, ale było wystarczające do drobnych prac w drewnie, tworzywach sztucznych czy cienkich blach. Dwa akumulatory, ładowane wyprostowanym, tętniącym napięciem przez ogranicznik prądu w postaci rezystora, wytrzymały 3 lata. Wkrętarka była sprawna, z uwagi na niewielką moc nie warto było przerabiać ją “na kabel”, ale szkoda też wyrzucić. Rozkręciłem więc akumulator, by zobaczyć z jakich składa się ogniw:

Bateria wkrętarki z ogniw SC

Zgodnie z oczekiwaniem w środku znajdowało się 15 akumulatorków niklowo-kadmowych (15*1,2V=18V), marnej jakości, w tekturowych tulejach izolacyjnych. Napięcie większości z nich to 0V, w najlepszym przypadku kilkaset mV. Zastosowane ogniwa noszą oznaczenie SC (Sub C) i są często stosowane w bateriach różnych elektronarzędzi. Cena jednego nowego, to ok. 10zł więc na regenerację jednej baterii musiałbym wydać 150zł – prawie dwukrotność ceny wkrętarki. Użycie ogniw SC odpada. Rozważałem akumulatorki AA, ale ze względu na ich rozmiar musiałoby być ich mniej, czyli napięcie pakietu byłoby niższe, a słaba wkrętarka jeszcze słabsza. I tak doszedłem do użycia popularnych ogniw Li-ion w rozmiarze 18650, odzyskanych z baterii laptopów.

Ogniwa li-ion zamiast ogniw ni-cd

Do mojej wkrętarki jest to rozwiązanie optymalne. Do lepszego sprzętu warto zainteresować się wysokoprądowymi pakietami modelarskimi.

Ogniwa 18650 Li-ion zamiast SC Ni-cd w baterii wkrętarki

W plastikowej obudowie akumulatora mojej wkrętarki jest mnóstwo miejsca i bez problemu można w niej pomieścić 5 ogniw 18650 połączonych szeregowo w tzw. pakiet 5s. Tam gdzie się dało, wykorzystałem oryginalne, zgrzewane połączenia, resztę blaszek pociąłem tak, by łatwo dało się je zlutować z pomocą średnioaktywnego topnika. Przy łączeniu trzeba bardzo uważać, by nie zrobić zwarcia, które w najlepszym przypadku zniszczy tylko ogniwo, a gdy mamy mniej szczęścia, zamieni się w efektowny i mało bezpieczny wybuch. Ja brzegi ogniw owinąłem dodatkowo taśmą, a między blaszki wsadziłem izolujący kartonik odzyskany ze starego pakietu ni-cd.

Pakiet 5s z ogniw 18650

Do konektora ze stykami elektrycznymi, który był poprzednio zgrzany do ogniw SC, przylutowałem dwa grubsze kable i całość przykleiłem klejem epoksydowym do górnej części obudowy baterii.

Konektor baterii

Do ogniw przylutowałem kabelek z wtykiem pasującym do złącza balansującego ładowarki Li-ion, schemat elektryczny tego połączenia jest typowy – czerwony skrajny kabel do PLUSA pakietu, kolejne do połączeń między ogniwami, ostatni do MINUSA pakietu.

Po zlutowaniu całości, pakiet przykleiłem do spodu obudowy za pomocą piankowej taśmy dwustronnej. Bateria jest prawie gotowa:

Bateria z ogniw 18650

Teraz wystarczy nałożyć pokrywę i wkręcić 6 śrub. Jedyna zewnętrzna zmiana względem oryginału, to wystająca wtyczka do balansera:

Bateria Li-ion do wkrętarki

Ładowanie baterii jest równie proste, co przed przeróbką. Zamiast oryginalnego zasilacza, do podstawki do której jest wsadzony akumulator, wpinam mikroprocesorową ładowarkę ustawioną na baterie Li-ion, wysuwam kabelek balansujący i podłączam do gniazda ładowarki.

Podsumowanie

Wkrętarka na ogniwach 18650 działa świetnie. Dodatkowy plus to dwa razy większa pojemność baterii i dużo mniejsza waga – 350g zamiast 580g.

Wkrętarka z przerobioną baterią

Ogniwa nie posiadają żadnych zabezpieczeń. Duże prądy i zbyt głębokie rozładowanie spowodują krótszą żywotność lub nawet uszkodzenie pakietu, dlatego trzeba świadomie korzystać z wkrętarki, mając na uwadze jej ograniczenia. Moc jest wystarczająca do moich potrzeb. Bez problemu wkręciłem nią kilkadziesiąt wkrętów 3×50 w sosnową belkę, wiercenie wiertłem ø8mm również nie stanowiło problemu. Brakuje tylko elektronicznego hamulca, ale to kwestia przyzwyczajenia. Koszt regeneracji to ok. 27zł – cena ogniw i kabelka. Dla moich potrzeb jak najbardziej była to opłacalna przeróbka. Zakup nowej wkrętarki znowu stracił sens…
Kolega Manekinen zawarł sporo ciekawych informacji o ogniwach Li-ion i ich odzyskiwaniu z laptopowych baterii na swojej stronie mdiy.pl.

Możesz również polubić…

95 komentarzy

  1. techfreakpl pisze:

    Fajne. Do izolacji najlepiej używać chyba taśmy kaptonowej.

    • Wojtek pisze:

      Nie mam takiej taśmy, pokleiłem tym, co było pod ręką :).

      • nuna pisze:

        Witam. Mam wkrętarkę skil 12v. Ostatnio przerobiłem ją na kabel, zastosowałem transformator toroidalny 200w, wyprostowałem, zamontowałem kondensator itp. wszystko super działa, Całość włożyłem do obudowy po zasilaczu komputerowym z wentylatorem.
        Czasami jednak potrzebuje wkrętarki akumulatorowej i tu jest problem, oryginalne ogniwa padły totalnie, mam kilka aku 3,7v (3×3,7v) z baterii akumulatorowej.
        Z elektroniki to raczej ze mnie jest laik, byłem w sklepie elektronicznym i nikt nie wie w nim również co to jest balanser – jak to opisałeś. Mógłbyś mi wyjaśnić. Byłbym wdzięczny. Gdzie można kupić coś takiego. Jak to połączyć itp.
        Pozdrawiam.

    • Wojtek pisze:

      Myślałem o czymś podobnym, mi wystarczyłaby sygnalizacja LED/buzzer, że ogniwa mają już dość, pytanie tylko ile to konsumuje prądu?

    • slv pisze:

      Mam zamiar użyć tego drivera co Ty. Skąd wiesz, kiedy zakończyć ładowanie? Czy ta płytka jakoś to sygnalizuje?

      • Przemek pisze:

        Najlepiej do ładowania użyć odpowiedniej ładowarki która sama czuwa na ładowaniem i w odpowiednim momencie je zakańcza. Jeśli bateria składa się z kilku ogniw to najlepiej użyć ładowarki z balancerem który czuwa nad ładowaniem każdego ogniwa z osobna bo jeśli ogniwa nawet trochę różnią się parametrami to w przypadku ładowania wszystkich razem jedne mogą być niedoładowane a inne już przeładowane co nie jest zdrowe dla tych ogniw.

  2. zieloczek pisze:

    Witam. Mam pytanie, jakie ogniwa zastosowałeś? (mam taką wkrętarkę tyle, że w wersji 14,4V i nie wiem jaki jest potrzebny maksymalny prąd rozładowywania). I jeszcze jedno pytanie jak to ładujesz?

    • zieloczek pisze:

      Edit. już wiem jak ładujesz. Jeżeli możesz napisz jakie to ogniwa.

      • Wojtek pisze:

        Ogniwa – jak widać na zdjęciach – to Panasonic CGR18650 2250mAh 3,7V, zalecany ciągły prąd rozładowania to 1C, reszta w nocie katalogowej.

  3. wowa tatarin pisze:

    a przed nadmiernym rozładowaniem nie wystarczy zabezpieczyć zwykłą diodą zenera?

  4. Tomek pisze:

    Panowie przymierzam się do wykonania takiej modyfikacji w mojej wkrętarce. Napięcie pracy to 14,4V więc użyję 4 ogniw 3,7V (np.: http://allegro.pl/akumulatorki-akumulator-18650-3-7v-5800mah-tanio-i5310442876.html). Chciałbym użyć też zabezpieczenia wskazanego przez @sławek (http://www.ebay.pl/itm/4S-15A-Li-ion-Lithium-Battery-18650-Charger-Protection-Board-14-4V-14-8V-16-8V-/181499390972?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a4234ebfc) ale nie wiem jak to podłączyć z ładowarką i pakietem akumulatorków… Mógłby ktoś pomóc??

    • Wojtek pisze:

      Akumulatorki, które podałeś w linku to wyjątkowy szajs, pojemność wzięta z sufitu. Zabezpieczenie podłączasz jak na schemacie aukcji – do B+B- baterie, do P+P- ładowarkę i obciążenie, do Vh, Vm i Vl zaciski kolejnych ogniw.

  5. Tomek pisze:

    Dziękuję za pomoc @Wojtek.
    Więc ten moduł, jak rozumiem, jest na cztery ogniwa. I jeszcze jedno pytanie, do zacisków P+,P- podłączamy jakąś specjalną ładowarkę czy wystarczy zasilacz prądu stałego który będzie miał na wyjściu 16,8V i 0,4A (taki mam z ładowarki starych baterii Ni-CD)?

    • Pit pisze:

      Jezeli dowiedziales sie czy taka ladowarka moze byc to podziel sie prosze ta wiedza
      Pozdrawiam Pit

  6. Robert pisze:

    Witam .
    Posiadam wkrętarkę udarową hitachi na ogniwa li-ion 18v 3ah .Po naładowaniu baterii nie mam napięcia na wyjściu z akumulatora. Mierząc napięcie na ogniwie jest 20 volt po naładowaniu. Co może być przyczyną blokowania wyjścia napięcia ? Czy blokuje elektronika , czy uszkodzone ogniwa ? Napięcie na poszczególnych ogniwach jest podobne -wynosi 3,87 volta. Dodam ,że bateria przez długi czas nie była używana z powodu braku ładowarki.

  7. Tomek pisze:

    @Robert
    Wygląda na to że masz 5 ogniw po 3,6V każde, po naładowaniu sprawne baterie powinny mieć ok. 4,1V więc baterie nie są w dobrym stanie. Teoretycznie powinno wkrętarka powinna działać na takich bateriach, ale być może “elektronika” wykrywa je jako rozładowane i odcina dopływ prądu do wkrętarki aby nie dopuścić do głębokiego rozładowania. Można spróbować dłużej ładować baterie ale jeżeli dłuższy czas ogniwa leżały nieużywane w stanie rozładowanym to może to nie pomóc. Li-ion nie należy przechowywać w stanie rozładowania.

  8. Przemek pisze:

    Troszkę to niebezpieczne używać takich ogniw do zasilania wkrętarki oraz przedstawiać taki opis nieznającym tematu obchodzenia się z tymi ogniwami. Wkrętarka często potrzebuje dużo większego prądu niż te ogniwa bezpiecznie mogą zagwarantować Jeśli komuś spłonie mieszkanie lub z powodu eksplozji ogniwa stanie się jakaś krzywda to czy weźmiesz za to odpowiedzialność na siebie?

  9. Przemek pisze:

    Napisałeś, że ogniwa mogą ulec uszkodzeniu co w przypadku tych ogniw jest trochę delikatnym stwierdzeniem. Sam korzystam z takich ogniw ale nie w taki sposób bo to jest niebezpieczne więc próbuję przestrzec nieświadomych. Lepsze by były Li-Fe ale raczej trudno zdobyć takie z odzysku a cena nowych jest jeszcze dość duża. Ja do takiej przeróbki, idąc na kompromis, użyłem żelka 1,2Ah i wydaje mi się, że jest to rozsądniejsze wyjście niż używanie do tego Li-Ion-a.

  10. walus23 pisze:

    Ciekawa dyskusja. Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnać i jakim kosztem. Ogniwa z laptopa maja mały prąd zwarcia i jak się wyciąga z uszkodzonej baterii to ich stan ma wiele do życzenia. Są ogniwa o wydajności chwilowej nawet 35A tyle ze cena jest wysoka. Należy pamiętać ze wkrętarkami zazwyczaj pracuje się przy drewnie wiec muszą być bezpieczne i nie spowodować pożaru i lepiej używać je z oryginalnymi zabezpieczeniami. Nie używam wkrętarki na codzień, ale podłączanie jeszcze balansera czy jakiś kabli mija się z celem. Dla mnie zasilanie z baterii wkrętarki musi być jak najbardziej bezobsługowe i szybkie przy wymianie i ładowaniu. Jedyne co przekonałoby mnie do użycia balansera typu imax to zwiększenie pojemności baterii po dodaniu ogniw, a to wiąże się z wymianą wszystkich ogniw na nowe. Interesuje się modelarstwem RC i sam buduje pakiety z ogniw li-ion. ogniwa li-ion podczas przechowywania nie mogą być rozładowane, ale nie mogą być też naładowane do pełna bo tracą swoje właściwości. Najlepiej trzymać je w chłodnym miejscu to można ich używać przez wiele lat. Mam wkrętarkę na ogniwa li-ion 4s 14,4v, które po 5latach już powoli kończą żywot w baterii i myślałem o wymianie samych ogniw. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, a mnianowicie czy takie baterie nie mają przypadkiem licznika cykli, tak jak w laptopach, no i czy dostane ogniwa 3,6v gdzie w dzisiejszych czasach używa się 3,7v i więcej. Oryginalna ładowarka ładuje tylko do 4,1v. Pewnie trzeba by było przerobić też ładowarkę. Ciekawe też czy sama wkrętarka to wytrzyma bo będą tęż większe prądy. Zastanawiam sie czy nie kupić nowych baterii oryginalnych ze sklepu lub zupełnie nowej wkrętarki co chyba będzie najtańszym rozwiązaniem.

    • Przemek pisze:

      Takie ogniwa świetnie nadają się do elektronarzędzi Samsung INR18650-25R 20A
      Wcześniej byłem przeciwny takim rozwiązaniom ale używaniu do tych celów zwykłych ogniw laptopowych. Niedawno kupiłem takie wysokoprądowe ogniwa po 10zł za sztukę pochodzące z rozbiórki pakietów i zrobiłem z nich pakiet 4S. Pięciostykowe gniazdo ładowania zamontowałem w takim miejscu że nie przeszkadza w użytkowaniu wkrętarki. Podpinanie do ładowania nie jest kłopotliwe bo wymaga jedynie wpięcia wtyczki w to zamontowane gniazdo.

      • abc pisze:

        Gdzie znalazłeś w tak dobrej cenie – na serwisie aukcyjnym A…o.pl najtańsze są po 22zł/szt

        • Przemek pisze:

          Te były z rozbiórki pakietów, kupiłem je w sklepiku na swiatelka.pl. nie były to dokładnie takie jak podałem a Samsung INR18650-20Qm 2100/20A.
          Kupiłem 5 sztuk, 4 poszły do wkrętarki a jeden do wkrętaka Black&Decker gdzie poprzednio były 2 x Ni-Cd.

  11. walus23 pisze:

    Otworzylem baterie od wkretarki a w srodku byly 4 18650 sanyo 50 amperowe z zabezpieczeniami. Te samsungi moze i dadza rade. Moc pikowa maja do 100 a ciagla 20. Wczesniej ich nie widzialem. Maja tez calkiem dobre wlasciwosci po wielu cyklach jak wynika z karty katalogowej. U mnie kazda bateria ma wbudowany balanser. Tak mi sie wydaje przynajmniej. W ladowarce pewnie jest tylko zasilacz.

  12. mmateusz pisze:

    witam,
    A nie łatwiej wstawić do środka koszyk na 4-5 ogniwek Li-Ion (szeregowo).?
    Ładujesz to wtedy zwykła ładowarką do ogniw 18650, i wkładasz do wkrętarki, jak ci jest potrzebna (mi akurat sporadycznie). A w pozostałym czasie tych samych 18650 mozesz uzywac do latarek, powerbanków (palacze dodatkowo w epapierosach), itp.
    Dodatkowo nie musisz (prawie) nic lutowac – ja np. słabo lutuje i sie boje zblizac z lutownica do LI-Ionów.
    BTW:
    Do wkrętarki 12V – wstawic 3 czy 4 ogniwka 18650? Rozumiem ze wersje wysokoprądowe tylko.

    • Przemek pisze:

      Zależy jak to dokładnie wkrętarka, np. w mojej jest silnik montowany także w wersji 14V więc u siebie założyłem 4 sztuki. Warto poszukać jakichś not katalogowych i sprawdzić na jakie napięcie został przewidziany konkretny silnik.

    • Wojtek pisze:

      Standardowo wkrętarki oznaczone 12V mają 3 ogniwa. Oczywiście wysokoprądowe, bardzo dobre są gotowe ogniwa modelarskie, oczywiście w zastosowaniu amatorskim.

  13. Maciek pisze:

    witam,

    czy mozna wstawic 3 ogniwa li-ion zamiast 10 ni-cd? Wkretarka 12v. 3 ogniwa dają tylko 10,8V
    Czy ta wartość nie będzie za niska?

    • Przemek pisze:

      To jest napięcie nominalne a po naładowaniu będzie 12,6V bo takie ogniwa pełne mają po 4,2 a niektóre 4,3V. Tylko powinny być wysokoprądowe, najlepiej minimum 20A przy ciągłym poborze bo jakieś zwykłe przy cięższej pracy mogą bardzo szybko paść.

  14. walus23 pisze:

    Kupiłem ogniwa samsung z blaszkami o prądzie ciągłym 20A. Wlutowałem je jakieś 2 miesiące temu i musze powiedzieć że jestem bardzo miło zaskoczony. Właśnie jestem w trakcie grubszego remontu w domu i spisują się dużo lepiej niż oryginalne ogniwa. Nie widzę żadnej różnicy w mocy wkrętarki czy grzaniu się,a pojemność jest dwukrotnie większa więc na dużo, dużo dłużej starcza niż druga bateria, nominalna, którą posiadam. Uważam taki “tuning” za bardzo udany :). Za ogniwa zapłaciłem kilka złotych mniej niż za nową baterię z dużą mniejszą pojemnością.

    mmateusz nie potrzebuję koszyka bo potrzebuję dobrej wkrętarki, a łączenie na stykach w koszyku nie nadaje się do takich wysokich prądów i może uszkodzić ogniwa bardziej niż lutowanie. W domu posiadam dużo różnych ogniw i ładowarek, zwłaszcza modelarskich więc nie potrzebuje mieć ogniw wymiennych we wkretarce.
    Takie wysokoprądowe ogniwa nadają się też do modeli RC. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż lipo. Posiadają dobrą wydajność prądową, tylko jeszcze nie widziałem takich ogniw powyżej 2500 mah więc waga do pojemnościowo wychodzi podobnie jak lipo.

  15. Maciek pisze:

    Witam,

    baterie ni-cd oryginalne po naladowaniu mają 13,5V. Po rozładowaniu ~10,5V – Pytanie zatem, czy jest sensem zamontowania 4 ogniw Li-ion oraz ogranicznika napięcia (12,5V) wysokoprądowego. Oczywiście, część mocy pójdzie w ciepło, ale dzieki temu nie spalimy silnika.
    Skok prądowy przy zmianie napięcia o 3V może być za duży dla silnika.

    Pozdrawiam

    Maciek

  16. Witam czy można wykorzystać ładowarkę od laptopa ??

  17. Czy Można dostosować elektronikę z baterii laptopa ??

    • Wojtek pisze:

      Pewnie można, pytanie tylko czy ma to sens.

      • Przemek pisze:

        Zależy jaki laptop i jaka bateria bo czasem elektronika jest w baterii a czasem w laptopie. Można też użyć trzech modułów TP4056 (na Alledrogo po około 3zł sztuka) zamontowanych w baterii wkrętarki i ładować każde ogniwo osobno lub naraz trzema ładowarkami na USB od smartfona.

  18. luki pisze:

    Czy można zastosować 3x 18650 zamiast oryginalnej baterii 12V? Nie nie będzie za słabo?

  19. luki pisze:

    Właśnie zabieram się za przeróbkę wkrętarki b&d 12V 10×1,2V Cd – pojemność 1,2Ah, chce kupić 3x 18650 ~2000mAh wysoko prądowe (20A – 35A). Pierwszy test będzie polegał na zmierzeniu prądu pobieranego przez wkrętarkę na zablokowanym wiertle. W poprzednim pytaniu chodziło mi bardziej o napięcie czy nie za niskie.

  20. Przemek pisze:

    Też przerabiałem w taki sposób baterię 12V od wkrętarki Bosch i zaryzykowałem montaż 4 ogniw wysokoprądowych i z wkrętarką nic niepożądanego się nie dzieje a wręcz przeciwnie ma więcej mocy niż w przypadku 3 ogniw co też testowałem.

  21. walus23 pisze:

    luki jaką masz wkrętarkę? Ja do swojej wkrętarki B^D dałem ogniwa o wydajności 20A ciągłej i pikowej do 100A i jest ok. Katuję ją okrutnie i działa super. Jakbyś zmierzył wydajność Twojej przy zatrzymanym wiertle, to mógłbyś podać. Ja nie sprawdzałem u siebie i sam jestem ciekaw. Tylko nie podłączaj pod multimetr do 10A bo może się uszkodzić i nie upal silnika czy elektroniki we wkrętarce.

  22. Jerzy K pisze:

    A czy nie można ładować tych baterii tą samą oryginalną ładowarką do akumulatorków Ni-Cd ?

  23. Marcin pisze:

    Mam wkretarke Makity 6281d z ładowarką 1414 – MAKITA DC1414 Ładowarka 7,2V-14,4V Ni-CD / Ni-MH

    Czy przy zamianie ogniw na Nimh będzie można nią ładować? Według opisu ładuje 2 rodzaje baterii

    Pozdrawiam

  24. rogaliq pisze:

    Zwykłe baterie z laptopów się nie nadają jak są podłączone pojedynczo. Miałem podłączony pakiet 3s1p samsung icr18650-22f do wkrętarki bosch psr1200 . akumulatorki po kilku minutach ciężejszej pracy robiły się ciepłe . Napięcie pakietu mocno spadało aż układ pcm odłączył baterię więc tu będzie podobnie . Do obudowy baterii powinien bez problemu wejść pakiet 4s2p który zapewni dłuższa pracę i zmniejszy prąd rozładowania każdego ogniwa a różnica napięcia pomiędzy 4s a 5s będzie niewielka i nieodczuwalna przy pracy

    • Przemek pisze:

      Nie ma w tym nic dziwnego, do wkrętarki potrzebne są ogniwa wysokoprądowe a takie z laptopa pewnie są w stanie oddać ze 3 do 5A a taka wkrętarka przy zablokowaniu ciągnie pewnie ponad 20A więc nawet pakiet 2P czy nawet 3P będzie za słaby aby wkrętarka osiągnęła pełną moc.

  25. Jacek pisze:

    Witam
    Zrobiłem regenerację baterii wkrętarki 18 V według przepisu ale coś jest nie tak. Każde ogniwo z osoba ma 4.2 – 4.3 V polutowałem wszystko szeregowo i efekt jest taki że przy sprawdzaniu miernikiem wskakuje wartość ok 19 V i natychmiast zanika. Proszę o pomoc gdzie szukać przyczyny

    • Przemek pisze:

      Gdzieś w szeregu może być słaby kontakt. Jakich dokładnie użyłeś ogniw?, Może też ogniwa są z zabezpieczeniem i to zabezpieczenie ma zbyt niską wartość zadziałania dla Twojej wkrętarki i rozłącza ogniwa zanim wkrętarka zdoła ruszyć.

  26. Jacek pisze:

    Sorry narobiłem szumu , a wszystko jest O.K. tylko ja jestem zakręcony jak słoik z ogórkami, ale starość nie radość. Ustawiłem miernik na pomiar do 20 V a 5 ogniw to ponad 20V i stąd ten błąd. Natomiast wkrętarka nie działała ponieważ bateria leżała parę lat i styki nie kontaktowały , oczyściłem i śmiga. Tak mnie to zbudowało że zrobiłem sobie 3 szt na zapas. Dzięki za wsparcie . Pozdrawiam

    • walus23 pisze:

      Taki miernik bierze prąd tylko z jednego ogniwa, nie pamiętam już czy z pierwszego czy ostatniego. Pozostawienie go podłączonego na dłużej może spowodowac rozladowanie tylko jednego ogniwa w pakiecie. Już to przerabiałem z Lipo.

  27. Abarth pisze:

    Pytanie za 100 punktów na obudowie bateri jest 14.4v a jak mierze miernikiem pakiet ma 18v i teraz nie wiem co robić czy na 14 czy na 18 v

    • Wojtek pisze:

      Dawaj 100 punktów ;). Masz tam pewnie 12 ogniw nimh lub nicd, które ma 1,2V, czyli 12 * 1,2V = 14,4V, ale naładowane na full po wyjęciu z ładowarki będzie miało po 1,5V/ogniwo. 12*1,5V = 18V, Daj 4 ogniwa Li-ion.

  28. Sołtys pisze:

    Ja mam pytanie co zamontować do tych ogniw by sygnalizowAło lub rozłanczało ogniwa jak będą już rozładowane? Ładować będę je IMAX b6, bateria od Boscha 14,4v 1,5Ah. Jest jakaś gotowa elektronika by odłaczała te ogniwa?

  29. Piotr pisze:

    Można coś takiego zamontować:

    https://www.banggood.com/BX100-Battery-Voltage-Tester-Low-Voltage-Alarm-Buzzer-For-18S-Lipo-Battery-p-1070002.html

    Jest tego trochę w różnych chińskich sklepach i na ebaju.

  30. walus23 pisze:

    Tak zupelnie po taniosci sie nie da. Takie buzzery pobieraja prad z jednej celi, pisalem o tym wyzej. Lepiej kupic BMSa jakiegos wysokopradowego 4s. U chinczyka tego pelno. BMS po rozladowaniu baterii odlaczy Ci zasilanie wkretarki, jak w normalnej wkretarce. Duzo tez wygodniejsze niz buzzer.

  31. kris402 pisze:

    Nikt nie odpowiada na pytanie, czy zasilacze od ładowarek do NIMH i NICD mogą posłużyć do zasilania BMS, PCB, PCM czyli wszechstronnej elektroniki do ogniw li jobowych. Np. 15V i 1A??

  32. Przemek pisze:

    Jeśli ta elektronika ma w sobie układ ładowania odpowiedni dla ogniw li-ion to jak najbardziej ale jeśli to tylko układ zabezpieczający przed rozładowanie czy przeładowaniem to do takiej elektroniki takich ładowarek od ni cd czy od ni mh nie można stosować.

  33. Kris402 pisze:

    Nie jestem biegły w elektronice, sądzę jednak, że każdy zasilacz o określonym napięciu i prądzie nie różni się niczym od tych do litowo jonowych. Przecież poda do pakietu 12V napięcie około 15V DC i jak podałem 1A lub 2, natomiast elektronika z zabezpieczeniami przed przeładowaniem, rozładowaniem i balanser załatwi resztę. Interesuje mnie to, bo robię pierwszy pakiet do wkrętarki i mam trochętakich zasilaczy, które chciałbym wykorzystać właśnie do podania prądu celem ładowania jak podałem wyżej.

  34. Przemek pisze:

    Ładowarka li-ion to nie jest zwykły zasilacz a zasilacz ze specjalnym układem elektronicznym ładujący ogniwa odpowiednim prądem i odpowiednim napięciem w dwóch etapach. Najpierw podaje stały prąd np 1A do osiągnięcia przez ogniwo odpowiedniego napięcia o wartości około 4,2V a następnie zaczyna obniżać natężenie (ampery) żeby napięcie nie przekraczało tych 4,2V. Napięcie na ogniwie nie może być większe bo wyższe spowoduje uszkodzenie ogniwa.

  35. kris402 pisze:

    No właśnie, Ty wiesz o czym mówisz, ja nie mogę zrozumieć. Uściślając mam układ z Chin 12,6V 3S odpowiedzialny za nieprzeładowanie ogniwa powyżej 4,2V i rozładowaniem poniżej np. 2,8V + BMS. Układ ten posiada wyprowadzenie (P+ i P-) tam właśnie chcę podłączyć zasilacz (nie zasilacz z ładowarką) 15V 1,2A. Zasilacz ten zakończony jest wtykiem DC5,5. TEN zasilacz wcześnie był wpinany do ładowarki Einhell do NI Mh, czy też kadmowych. To ładowarka przemieniała sposób ładowania na właściwy. Czy tak jest?

  36. Przemek pisze:

    Potrzebujesz ładowarkę tego typu http://allegro.pl/ladowarka-do-pakietow-ogniw-li-ion-3s-12-6v-i7212775714.html
    Poczytaj o ładowaniu Li-ion i ładowaniu Ni-CD a zrozumiesz o co chodzi.

  37. kris402 pisze:

    Ty piszesz o ładowarkach, s ja o samych zasilaczach generujących zadane napięcie i natężenie nie mających funkcji ładowania i nawet w NI CD takiego zadanianie spełniały, gdyż ladowania dokonywał dodatkowy osobny element.

  38. kris402 pisze:

    Może inaczej, czy przerobiony zasilacz atx odpowiednio przerobiony jak w Twoim opisie nadałby się w połączeniu z chińskim mówiłem do balansowani i rzekomo ładowania ogniw?

  39. Przemek pisze:

    Jeśli tak przerobisz tego ATX-a że da odpowiednie napięcie i natężenie (głównie jednak chodzi o napięcie bo prądowo na pewno powinien wyrobić) to jak najbardziej. Ale jak wiadomo taki ATX na napięciu 12V ma wydajność prądową pewnie ponad 10A więc z natężeniem też nie można przesadzać i powinno być ograniczone do wartości jaką podaje producent ogniw bo zbyt duży prąd ładowania może uszkodzić ogniwa a nawet spowodować pożar. Dlatego tak obstaję za dedykowaną ładowarką bo ogniwa odpowiednio będą ładowane jak i odpowiednim prądem tak i odpowiednim napięciem bo te układy nawet z balancerami mają ograniczenie prądowe ustawione na dużo większy prąd niż ten którym można ładować takie ogniwa li-ion więc prawie do pełna czyli do czasu zadziałania układu balansującego będą ładowane takim prądem jaki poda zasilacz.

  40. kris402 pisze:

    I po tym wszystkim zdecydowałem się kupić SKYRC imaxb6, zastanawiam się jednak nad zasilaczem, bo laptopowe mają mnie amper i nie wiem czy imax pociągnie

  41. Przemek pisze:

    Dobry będzie przerobiony zasilacz ATX tylko warto, jak to możliwe, podnieść mu napięcie z tych 12V na 15V. Albo coś takiego, będzie nawet z zapasem http://allegro.pl/zasilacz-stabilizowany-16v-7-5a-120w-ibm-lenovo-fv-i7262316094.html

  42. Tomek pisze:

    witam, posiadam nowe ogniwa nicd,nimh do wkrętarek jeśli ktoś potrzebuje.

  43. andgrus pisze:

    Mnie udało się kupić moduły ładowania i ochrony ogniw Li-ion 3S 12V 6A 18650 po jedyne 11zł i zamierzam umieści taki moduł wewnątrz baterii wymienianych akumulatorów plus trzy baterie li-jon z padniętego laptopa + zasilacz atx ze “złomu” firmy komputerowej kumpla. Powinno działać.
    Stary Sparky 12V powinien odzyskać vigor.

  44. Przemek pisze:

    Zabezpieczenie 6A to trochę mało raczej powinno być z 20A i dodatkowo akumulatory z laptopa będą miały zbyt małą wydajność prądową przez co wkrętarka nie będzie miała siły i podczas cięższej pracy niż praca bez obciążenia w najlepszym wypadku padną ogniwa a w najgorszym może dojść do ich zapalenia lub eksplozji.

  45. mmateusz pisze:

    Kij w mrowisko:
    Kilka osób to odradzało, mowilo ze się nie da, ale do mojej starej wkrętarki 12V wsadziłem koszyk na 3×18650 (koszt 1$).
    Stoi pusta, a jak jej potrzebuje to do środka wsadzam naładowane 18650, tak jak wkłada się baterie AAA do pilota tv.
    Dodatkowo, jeżeli potrzebuję wkrętarki na dłużej, to mogę sobie naładować 6x ogniw, a nie 3 i je wymienić po prostu.

    Używam liiony ze starej baterii laptopowej, ładowane ‘paluszkową’ ładowarką od Nitecore (30zł) lub prostą Liitokala z pomiarem pojemności (60-90 zł).
    Normalnie te baterie i ładowarki używam jako powerbank lub do latarki, wiec się nie marnują na co dzień (no i koszt dla mnie zerowy).
    Ok, ogniwa z laptopa nie są ‘wysokopradowe’ i pewnie długo nie pociągną w takim zastosowaniu, ale cóż były za darmo i mam zapas :).

    Straszono mnie, ze łączenie na stykach w koszyku nie nadaje się do takich wysokich prądów i blaszki będą się grzać do czerwoności. Robiłem w weekend skrzynie na balkon, specjalnie monitorując temperaturę baterii/styków i dało to radę, ale:
    – ta wkrętarka nie ma ‘miljona’ Nm, nie łamie nadgarstków, wiec prad tez nie jest super duzy
    – wkrętarka nie chodziła non-stop, wiadomo: wkręcasz, mierzysz, cos docinasz, znowu wkręcasz i mierzysz, idziesz popatrzeć żonie w dekolt, wkręcasz, idziesz po nowe piwo, znowu wkręcasz
    – wkrety 40x4mm w drewno, wiec nie za dużo

    Jak ‘robisz dach’ i potrzebujesz wkrecic 100 wkretow pod rząd w twarde drewno, to faktycznie może się zagrzać, ale jeżeli potrzebujesz wkrętarki raz na 2 tygodnie, żeby zrobić mebel na balkon/ogrod lub skrecic szafe z Ikei to polecam takie rozwiązanie.

    Zalety:
    Koszt 3zł koszyk, liiony za darmo. Mały nakład pracy (przylutowanie koszyka i 2 kabelków).
    Bez zabawy w balansowanie, lutowanie kabelka balansera, BMSy, zasilacze. Nie dotykasz lutownicą ogniw, wiec bezpiecznie.
    Ładowarka do 18650 to od 20-30zł (dla porównania opisana w artykule ładowarka modelarska to z zasilaczem, osprzętem, kabelkami to ~200zł, dodatkowo trzeba się nauczyć jej obsługi).
    Jedyna wiedza jaką musisz posiadac to odróżnienie plusa od minusa – dużo ludzi na tym forum nie odróznia zasilacza od dedykowanej ładowarki, czy BMSa od balansowania, wiec to duza zaleta.

    Oczywiście wszystko na własne ryzyko robicie.

  46. machtomi pisze:

    Witam,
    Zdecydowałem sie na przeróbkę akumulatorka 14,4V na wstawienie gotowego koszyka na ogniwa 4×18650 tylko nie mam pomysłu jak zrobić zamkniecie tego koszyka aby łatwo się dostać do baterie i je wyjąc do ładowania?

  47. Tomasz pisze:

    Witam jaki koszt regeneracji bateri DEWALT DC 740 typ 3

  48. Realista pisze:

    Przeciez to gotowy przepis na bombe! Nie masz zadnego zabezpieczenia przed rozladiwaniem aku., ani nawet wskaznika rozladowania! Tego typu uklady podlacza sie pod BMSi montuje razem z bateriami. Poza tym ukryles koszty specjalnej ładowarki, a to cena od 150pln. Reasumujac w tym rozwiazaniu to bomba z opoznionym zaplonem, dodatkowo nieoplacalna. Przestrzegam innych!

  1. 15.12.2014

    […] że bardzo o nie dbałem. Z uwagi na dużą ilość ogniw, regeneracja była nieopłacalna. Tutaj drugie życie wkrętarki opisałem rozwiązanie tego […]

  2. 04.01.2015

    […] właśnie. Bez wkrętarki się nie obędzie. Do takich prac używam taniej wkrętarki z dyskontu z akumulatorem na ogniwach Li-ion odzyskanych z baterii laptopa. Planując otwory pod gniazda, wyłącznik i diodę (lub diody) trzeba zwrócić uwagę, czy jest […]

  3. 07.01.2017

    […] Drugie życie wkrętarki – wymiana ogniw Ni-cd na Li-ion (2014); […]

  4. 06.01.2018

    […] Drugie życie wkrętarki – wymiana ogniw Ni-cd na Li-ion (2014) […]

  5. 13.01.2019

    […] Drugie życie wkrętarki – wymiana ogniw Ni-cd na Li-ion (2014) […]

  6. 25.01.2021

    […] Drugie życie wkrętarki – wymiana ogniw Ni-cd na Li-ion (14512 2014) […]

  7. 29.01.2024

    […] Drugie życie wkrętarki – wymiana ogniw Ni-cd na Li-ion […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.