Aktualizacja Windows 10 do Windows 10

Zgodnie z “obietnicą” Microsoftu, Windows 10 jest oferowany jako usługa. W starszych systemach co pewien czas wydawane były duże zbiory poprawek, tak zwane Service Packi, teraz jest nieco inaczej. W przypadku Windows 10 pojawiają się aktualizacje, które zmieniają system na nowszy, a dokładnie na nowszą kompilację. Poniżej krótki wpis jak wymusić upgrade do najnowszej kompilacji, gdy nie jest to zrobione automatycznie przez Windows Update.

Jak sprawdzić wersję Windows 10?

Kiedyś było łatwo i przejrzyście np. Windows XP SP1, SP2 itd, podobnie z Windows 7, a bieżące aktualizacje lepiej lub gorzej pobierała i instalowała usługa Windows Update. W Windows 10 uległo to zmianie, można teraz wyróżnić wersję jak i numer kompilacji. W komputerze używanym na co dzień warto dbać, by system był zawsze zaktualizowany, szczególnie jeśli korzysta się z internetu. Chodzi tu o bezpieczeństwo jak i kompatybilność instalowanych aplikacji.

Kolejne wersje Windows 10 to 1507 i kompilacji 10240, przez 1511 (10586), 1607 (14393), 1703 (15063) i obecnie najnowsza 1709, kompilacja 16299. Sprawdzenie posiadanej wersji i kompilacji jest dosyć proste, wystarczy wcisnąć [Start] i wpisać winver, pojawi się okienko z interesującymi nas informacjami:

Wersja Windows 10 Winver

Powyższy zrzut pochodzi z dwóch różnych komputerów, na jednym jest dość stara wersja 1607 i kompilacja 14393.105, na drugim znacznie nowsza 1703, kompilacja 15063.786 – czyli ostatnia najświeższa, z grudnia 2017. Do poszczególnych wersji, czyli 1511, 1607 itd są wydawane poprawki – nowsze kompilacje, o ile dana wersja jest jeszcze wpierana. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach technet: https://technet.microsoft.com/en-us/windows/release-info.aspx.

Jak zaktualizować Windows 10 do najnowszej wersji?

Ostatnia wersja, oznaczona 1709, nazwana Fall Creators Update (kodowo Redstone 3) jest nadal darmowa. Nie wiem jak będzie z kolejnymi, ale plan Microsoftu był taki, że kupujesz Windows 10 a później płacisz za aktualizacje. Jeśli z Windows Update nie został pobrany i zainstalowany Windows 10 Update Assistant, można to zrobić samodzielnie przechodząc do strony: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download//windows10. Strona sprawdza naszą wersję systemu operacyjnego i jeśli można go zaktualizować, pojawi się opcja pobrania Windows 10 Update Assistant:

Strona z aktualizacją Windows 10

jeśli nie, można będzie pobrać obraz ISO z najnowszą wersję systemu ze wskazanym językiem interfejsu.

Po pobraniu i uruchomieniu asystenta (do niedawna był jeszcze w wersji spolszczonej), pojawia się okno z krótką informacją wstępną,

Ekran startowy asystenta aktualizacji Windows 10

po potwierdzeniu chęci instalacji sprawdzany jest procesor, pamięć RAM i miejsce na dysku, trwa to dosłownie sekundy i następuje pobieranie plików:

Aktualizacja Windows 10 - pobieranie

Plików jest sporo, ponad 3GB, więc pobieranie chwilkę trwa, później nieco czasochłonna aktualizacja, posiadanie dysku ssd znacznie skraca ten proces:

Aktualizacja Windows 10 do nowej wersji

Tradycyjnie komputer zrestartuje się kilka razy, niebieski ekran z przetwarzaniem aktualizacji itp, na koniec pojawi się komunikat o sukcesie:

Aktualizacja Windows 10 zakończona sukcesem

Dla pewności jeszcze raz można nacisnąć [Start] i wpisać winver, by sprawdzić posiadaną wersję:

winver po aktualizacji

Podsumowanie

Aktualizacja, a właściwie upgrade to praktycznie świeża instalacja systemu Windows, przeniesienie aplikacji i ich ustawień. Jeśli coś jest nie tak, nowsza kompilacja nie spełnia oczekiwań, to można zrobić rollback do poprzedniej wersji. Jest ona przetrzymywana na dysku głównym w folderze Windows.old przez kilkadziesiąt dni. Ze względu na okresy wsparcia kolejnych kompilacji, warto wykonywać aktualizacje, tym bardziej że jak na razie są darmowe.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. SpeX pisze:

  A jak obejść błąd “twoja organizacja ogranicza aktualizację” czy coś podobne?

 2. SpeX pisze:

  Raczej nie, ale mogłem coś nagrzebać i włączyć 😛

 3. Tadeusz pisze:

  Te aktualizacje to tylko problemy i nic więcej.

 1. 26.05.2018

  […] aktualizacji Windows 10 do najnowszej kompilacji (więcej pisałem o tym tutaj), prócz nowych funkcjonalności i błędów, dostajemy w gratisie „nowy dysk” o […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.