Aktualizacja Windows 10 do Windows 10

Zgodnie z “obietnicą” Microsoftu, Windows 10 jest oferowany jako usługa. W starszych systemach co pewien czas wydawane były duże zbiory poprawek, tak zwane Service Packi, teraz jest nieco inaczej. W przypadku Windows 10 pojawiają się aktualizacje, które zmieniają system na nowszy, a dokładnie na nowszą kompilację. Poniżej krótki wpis jak wymusić upgrade do najnowszej kompilacji, gdy nie jest to zrobione automatycznie przez Windows Update.

Jak sprawdzić wersję Windows 10?

Kiedyś było łatwo i przejrzyście np. Windows XP SP1, SP2 itd, podobnie z Windows 7, a bieżące aktualizacje lepiej lub gorzej pobierała i instalowała usługa Windows Update. W Windows 10 uległo to zmianie, można teraz wyróżnić wersję jak i numer kompilacji. W komputerze używanym na co dzień warto dbać, by system był zawsze zaktualizowany, szczególnie jeśli korzysta się z internetu. Chodzi tu o bezpieczeństwo jak i kompatybilność instalowanych aplikacji.

Kolejne wersje Windows 10 to 1507 i kompilacji 10240, przez 1511 (10586), 1607 (14393), 1703 (15063) i obecnie najnowsza 1709, kompilacja 16299. Sprawdzenie posiadanej wersji i kompilacji jest dosyć proste, wystarczy wcisnąć [Start] i wpisać winver, pojawi się okienko z interesującymi nas informacjami:

Wersja Windows 10 Winver

Powyższy zrzut pochodzi z dwóch różnych komputerów, na jednym jest dość stara wersja 1607 i kompilacja 14393.105, na drugim znacznie nowsza 1703, kompilacja 15063.786 – czyli ostatnia najświeższa, z grudnia 2017. Do poszczególnych wersji, czyli 1511, 1607 itd są wydawane poprawki – nowsze kompilacje, o ile dana wersja jest jeszcze wpierana. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach technet: https://technet.microsoft.com/en-us/windows/release-info.aspx.

Jak zaktualizować Windows 10 do najnowszej wersji?

Ostatnia wersja, oznaczona 1709, nazwana Fall Creators Update (kodowo Redstone 3) jest nadal darmowa. Nie wiem jak będzie z kolejnymi, ale plan Microsoftu był taki, że kupujesz Windows 10 a później płacisz za aktualizacje. Jeśli z Windows Update nie został pobrany i zainstalowany Windows 10 Update Assistant, można to zrobić samodzielnie przechodząc do strony: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download//windows10. Strona sprawdza naszą wersję systemu operacyjnego i jeśli można go zaktualizować, pojawi się opcja pobrania Windows 10 Update Assistant:

Strona z aktualizacją Windows 10

jeśli nie, można będzie pobrać obraz ISO z najnowszą wersję systemu ze wskazanym językiem interfejsu.

Po pobraniu i uruchomieniu asystenta (do niedawna był jeszcze w wersji spolszczonej), pojawia się okno z krótką informacją wstępną,

Ekran startowy asystenta aktualizacji Windows 10

po potwierdzeniu chęci instalacji sprawdzany jest procesor, pamięć RAM i miejsce na dysku, trwa to dosłownie sekundy i następuje pobieranie plików:

Aktualizacja Windows 10 - pobieranie

Plików jest sporo, ponad 3GB, więc pobieranie chwilkę trwa, później nieco czasochłonna aktualizacja, posiadanie dysku ssd znacznie skraca ten proces:

Aktualizacja Windows 10 do nowej wersji

Tradycyjnie komputer zrestartuje się kilka razy, niebieski ekran z przetwarzaniem aktualizacji itp, na koniec pojawi się komunikat o sukcesie:

Aktualizacja Windows 10 zakończona sukcesem

Dla pewności jeszcze raz można nacisnąć [Start] i wpisać winver, by sprawdzić posiadaną wersję:

winver po aktualizacji

Podsumowanie

Aktualizacja, a właściwie upgrade to praktycznie świeża instalacja systemu Windows, przeniesienie aplikacji i ich ustawień. Jeśli coś jest nie tak, nowsza kompilacja nie spełnia oczekiwań, to można zrobić rollback do poprzedniej wersji. Jest ona przetrzymywana na dysku głównym w folderze Windows.old przez kilkadziesiąt dni. Ze względu na okresy wsparcia kolejnych kompilacji, warto wykonywać aktualizacje, tym bardziej że jak na razie są darmowe.

Wpis “Aktualizacja Windows 10 do Windows 10” komentowano 5 razy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.