Huawei E398 i bezpłatny Internet Aero2

Poniżej krótki opis, jak zmusić modem Huawei E398 oferowany przez Cyfrowy Polsat i Plus GSM w usługach mobilnego internetu w technologii LTE do pracy z kartą Aero2. W moim przypadku był to modem z Plus GSM oraz karty Aero2 z marca 2012 i lipca 2012.

Modem testowałem również z kartą Play, usługa Play Online na kartę. O ile w przypadku tej ostatniej wszystko działa bez problemu na dostarczonej przez operatora aplikacji do obsługi połączenia, to w przypadku Aero2 już tak dobrze nie ma. Po włożeniu karty SIM modem cały czas mruga 2 razy na zielono co sekundę.

Rozwiązanie problemu jest typowe dla modemów Huawei – trzeba wymusić łączenie się z użyciem pasma WCDMA na częstotliwości 900MHz. Opis dla modemu E353s-2 zamieściłem tu: Aero2 i modem z promocji w Deutsche Banku. Wymuszenie pasma realizuje się poprzez wysłanie odpowiedniej komendy AT, ale najwygodniej zrobić to za pomącą bardzo przydatnej aplikacji >> top netinfo <<.

Przed uruchomieniem top_netinfo trzeba koniecznie wyłączyć aplikację dostępową Plusa. W top_netinfo należy wejść w Ustawienia, zakładka z lewej Połączenie powinna wyglądać jak niżej:

Zakładka Komunikacja AT i PIN musi być ustawiona jak na screenie (port COM może się różnić):

I teraz najważniejsze – zakładka GPRS/UMTS, musi wyglądać tak:

Ustawienia trzeba jeszcze zatwierdzić przyciskiem Zastosuj, następnie można je zamknąć (przycisk Zamknij).

Teraz próba – wciskamy Połącz i po chwili powinniśmy cieszyć się darmowym internetem:

Mały i przydatny programik top_netinfo możemy z powodzeniem wykorzystywać do zestawiania połączenia  nie tylko z aero2, gdyż posiada on zapisanych wiele profili dla różnych sieci.

Kilka słów o modemie Huawei E398. Urządzenie posiada obrotowy wtyk, który w moim przypadku całkowicie się nie sprawdził – ustawiając modem w pionie do góry, zahaczałem o niego nadgarstkiem, lewym lub prawym, zależnie w który port USB netbooka był wpięty. Nie dało się go ustawić poziomo, gdyż z uwagi na swoją wagę spadał w dół. Do tego jeszcze nagrzewał się dosyć mocno, przez 5 dni używania kilka razy się zawiesił, co jest chyba typowe, bo przewidziano to w instrukcji obsługi doradzając wyjęcie i ponowne wsadzenie modemu do gniazda USB. Ponieważ nie zależy mi na paśmie LTE, pozbyłem się go dosyć szybko za pośrednictwem znanego portalu aukcyjnego za całkiem przyzwoitą cenę. Jeśli kiedyś będę potrzebował bardzo szybkiego mobilnego internetu, na pewno na rynku będą dostępne bardziej dopracowane modemy.

 

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. Jaro pisze:

  Bardzo dziękuję za ten artykuł,teraz modem dopiero śmiga

 2. Daro pisze:

  Witam,
  Poszukuję oprogramowania do E398 pracującym z Aero2 do ponownego łączenia po rozłączeniu co 30minut.
  Proszę o przesłanie info
  [email protected]

 3. TOM pisze:

  super, dzięki, wytłumaczone jak dla chłopa i wszystko działa.

 4. hand pisze:

  Witam,

  zrobiłem wszystko z instrukcją. Połączyłem się, natomiast dalej nie mogę przeglądać stron, a w kolumnie Odebrano zazwyczaj ilość danych waha się od 200-300B.

  Cały czas tak jest, resztę mam dokładnie tak samo jak w artykule.

  • Wojtek pisze:

   Może jakiś dodatek blokuje wyświetlenie kodu captcha, spróbuj w innej przeglądarce internetowej. Możesz też sprawdzić, czy otrzymujesz adres ip od aero2.

 1. 19.12.2012

  […] dla modemów E398 znajdziesz tu: Huawei E398 i bezpłatny Internet Aero2 oraz dla Huawei E3131 tu: Huawei E3131 i bezpłatny Internet […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.