Jak dobrze naładować akumulatorki

Prąd w BC700Dzisiaj opiszę możliwości bardzo dobrej ładowarki do akumulatorków R3AAA i R6AA. U mnie w domu najbardziej prądożerne urządzenia zasilam właśnie akumulatorkami, a nie zwykłymi bateriami. Powód – oszczędność. Nie wyobrażam sobie kupowania kilka razy w miesiącu baterii do aparatu fotograficznego czy latarki.
Ale zakup dobrych akumulatorków, na których aparat nie zdechnie po 3 zdjęciach z lampą błyskową, to nie wszystko. Ważna jest też ładowarka, która zadba o prawidłowe parametry prądu i napięcia. Bardzo dobra ładowarka zregeneruje nawet akumulatorki i uchroni je od kosza na śmieci.

Jak powinna ładować dobra ładowarka

Kiedyś, w erze akumulatorków NiCd (niklowo-kadmowych) ładowarka miała kluczowe znaczenie ze względu na efekt pamięciowy – czyli jeśli akumulator miał 60% energii i władowaliśmy do niego 40%, to zachowywał się tak, jakby miał tylko te 40% prądu. Dzisiaj popularne paluszki i małe paluszki to akumulatorki NiMH – niklowo-wodorotlenkowe. Nie mają co prawda efektu pamięciowego, ale ładowane odpowiednią ładowarką będą służyły długo i odwdzięczą się mały spadkiem pojemności w czasie.

Najtańsze ładowarki ładują prądem, który zmniejsza się w czasie i przy określonej wartości gaśnie lub zapala się dioda oznaczająca koniec ładowania. Takie urządzenie nie kontroluje napięcia, ani temperatury, nie zapewnia pełnego naładowania, ani też nie gwarantuje przeładowania. Jednym słowem jakoś tam ładuje, najczęściej przez rezystor, w efekcie akumulatorek jakoś tam się sprawuje.

Lepsze ładowarki posiadają stabilizację prądu i korzystają z zależności delta V, czyli -ΔV. Ogólnie podczas ładowania, wartość prądu jest taka sama a napięcie na akumulatorze wzrasta, ale w końcowym etapie, kiedy jest już naładowany, następuje jego spadek, który jest wykrywany przez ładowarkę i ładowanie jest zakończone.

Dobre ładowarki, prócz detekcji spadku napięcia -ΔV mierzą również temperaturę akumulatorka, która wzrasta, szczególnie gdy ładujemy go sporym prądem. Gdy zrobi się zbyt gorący, proces ładowania zostanie przerwany. Kiedyś ładowało się prądem 1/10C (pojemności) akumulatora przez 14 godzin. Czyli jeśli bateria miała pojemność 800mAh, to prąd ładowania wynosił 80mA. Władowanie 140% ładunku gwarantowało, że akumulator jest pełny. Dziś tolerowane są prądy 1/5C, 1/2C a nawet 1C i większe. Plus – akumulator szybko naładowany, minus – zmniejsza się jego trwałość.

A co potrafi bardzo dobra ładowarka akumulatorków? Postaram się wyjaśnić poniżej.

Bardzo dobra ładowarka akumulatorków

Dla mnie bardzo dobra ładowarka akumulatorków to model BC700 firmy Technoline. Używam jej od 4 lat, może nie tak intensywnie jak modelarze, ale urządzenie pracuje nadal niezawodnie, nie raz reanimując stare akumulatorki. Wiele opinii można znaleźć na forach internetowych o tematyce fotograficznej lub modelarskiej.

Ładowarka BC700 może ładować 1,2,3 lub 4 akumulatory w dowolnej kombinacji AA lub AAA – każdy jest ładowany oddzielnie. Analogicznie z rozładowaniem. Ładowanie każdego z nich może odbywać się stabilizowanym prądem o wartości 200, 500 lub 700mA, rozładowanie – połowa tych wartości, czyli 100, 250, 350mA. Do dyspozycji mamy 4 tryby, ustawiane przyciskiem MODE po włożeniu akumulatorków:
1. Ładowanie – po włożeniu akumulatorka jest on ładowany, domyślna wartość prądu to 200mA;
2. Rozładowywanie – po włożeniu akumulatorka jest on najpierw rozładowywany do napięcia ~0,9V i następnie ładowany – prądy domyślne 100/200mA (rozładowywanie/ładowanie);
3. Odświeżanie – przydatna funkcja, akumulator jest cyklicznie rozładowywany i ładowany, do momentu aż jego pojemność przestanie rosnąć, proces może potrwać nawet kilka dni,
4. Testowanie – akumulator jest ładowany do pełna a następnie rozładowywany w celu określenia rzeczywistej pojemności.
Przycisk CURRENT pozwala na zmianę wartości prądu ładowania/rozładowywania. Przycisk DISPLAY umożliwia zmianę wyświetlanych wartości, o czym w dalszej części. Wszystkie parametry są domyślnie ustawiane dla 4 zasobników, jeśli chcemy, by było inaczej, trzeba najpierw wcisnąć przycisk pod danym akumulatorkiem.

W zestawie znajduje się zasilacz, niestety impulsowy, o niskim napięciu wyjściowym 3V i sporym prądzie 2,8A:

Budowa ładowarki BC700

Miałem kiedyś w planach samodzielną budowę mikroprocesorowej ładowarki, ale wydanie 100zł to mniej zachodu i brak wyważania otwartych drzwi, więc kupiłem BC700. Byłem ciekaw jej budowy. Zaraz po włączeniu na wyświetlaczu pojawia się ciąg liczb. Dwie pierwsze, to nadal dla mnie tajemnica, trzecia to numer modelu, czyli 700, czwarta to wersja firmware u mnie 36:

Spodnia część płytki drukowanej niestety rozczarowuje, myślałem, że dowiem się, co to za mikroprocesor:

Góra laminatu – styki wyświetlacza LCD, blaszkowe przyciski i ważne elementy – termistory, po jednym na dwa akumulatory – to dzięki nim ładowarka wie, kiedy akumulatory są zbyt gorące:

W przypadku awarii zasilacza (teoretycznie nierozbieralny) lub samej ładowarki (elementy SMD) będziemy mieć problem z samodzielną naprawą.

Ładowarka BC700 w akcji

Nie będę tu przepisywał instrukcji obsługi, napiszę tylko kilka ważniejszych rzeczy. Jako pierwsze od lewej należy wkładać akumulatorki, które chcemy ładować większym prądem niż pozostałe. Napis null na wyświetlaczu oznacza, że koszyczek jest pusty, lub akumulatorek jest głęboko rozładowany. W tym drugim wypadku można go pozostawić we włączonej ładowarce, po pewnym czasie jego napięcie wzrośnie i zacznie być ładowany. Napis Full to koniec ładowania, ale akumulatorki są podładowywane niewielki prądem konserwującym ~20mA. Po włożeniu baterii, mamy 8 sekund na ustawienie parametrów – czyli prądu przyciskiem CURRENT i trybu ładowania przyciskiem MODE. Jeśli jakiś parametr ma być inny dla jednego z akumulatorów, to trzeba wcisnąć przycisk znajdujący się pod nim – mamy wtedy możliwość indywidualnego ustawienia.

Ładowarka BC-700 wyświetla podczas pracy kilka parametrów przełączanych przyciskiem DISPLAY. Napięcie akumulatorka – podczas rozładowywania (napis DISCHARGE) lub ładowania (CHARGE):

Prąd rozładowywania (DISCHARGE) lub ładowania (CHARGE) wyrażony w mA (miliamperach) – wartość jest bardzo zbliżona do ustawionej:

Czas ładowania (CHARGE) lub rozładowywania (DISCHARGE), wyświetlane są godziny i minuty:

Ilość władowanych mAh (miliampero-godzin) lub dla większych wartości Ah (ampero-godzin) w trybie CHARGE, lub wyładowany ładunek w trybie DISCHARGE:

Podsumowanie

Ładowarka BC700 to bardzo dobre urządzenie. Niestety w rękach niedoświadczonych może okazać się zabójcą akumulatorów (zbyt duże prądy ładowania). Zawsze należy się upewnić, że bateria jest dobrze włożona i dotyka do jednej z dwóch blaszek znajdujących się na dnie obudowy – tak by ładowarka mogła kontrolować rzeczywistą temperaturę akumulatorka.

Najczęściej używam trybu z rozładowywaniem, dla małych ogniw z prądem ładowania 200mAh, dla większych o pojemności ponad 2Ah (2000mAh) ustawiam 500mAh. Funkcję odświeżania stosuję od czasu do czasu w przypadku akumulatorków AAA z telefonu bezprzewodowego – pojemność wraca wtedy z 300mAh do ponad 1000mAh, a czas pracy słuchawki wydłuża się 4-krotnie. Widać ładowarka w telefonie nie jest zbyt dobrej jakości. Dodatkowy plus to możliwość ładowania dowolnej ilości (max.4) różnych akumulatorków

Podziel się swoją opinią nt. ładowarek popularnych akumulatorków. A jeśli masz jakiś problem, również napisz – postaram się pomóc.

Możesz również polubić…

180 komentarzy

 1. piotr pisze:

  Witam. Ciekawy test! Też miałem kiedyś robić swoją ale przez brak czasu kupiłem bc-700. Pozdrawiam.

 2. wojtekkom pisze:

  CZeść.
  Mam taką samą ładowarkę jednak od pewnego czasu jedna celka ciągle pokazuje na wyświetlaczu Full, mimo braku obecności w niej akumulatora. Co to może być?

 3. Wojtek pisze:

  @wojtekkom Hej. Ciężko powiedzieć, co jest przyczyną uszkodzenia Twojej ładowarki. Jeśli masz opanowane podstawy elektroniki i nie boisz się multimetru, możesz spróbować ją naprawić, sprawdzając po kolei elementy odpowiedzialne za ładowanie.

 4. Edmu65 pisze:

  Ładowarka BC700 dla jednego to fajna sprawa, a dla drugiego co ma uszkodzony scalak,ta czarna kropa to horror-osobiście bym nie kupił bo przypomina mnie coś Chińskiego.
  To tylko moja decyzja ,a inni to ich wybór czy kupić.
  @Wojtek wiesz jaki to scalak ta czarna kropa :-))
  Pozdrawiam….

 5. Wojtek pisze:

  @Edmu65 W sumie to chyba bez różnicy, czy jest tam układ typu “chip on board” czy jakiś w smd z nózkami co 0,5mm. Nawet jak masz Hot air, żeby wylutować smd, to i tak pewnie jest to procek, do którego nie dostaniesz wsadu. Myślę, też, że prędzej uszkodzą się tranzystory stopnia prądowego, niż sterującymi nimi scalak. Co do jego typu to nie wiem, co to za układ – pewnie jakiś procek AVR albo PIC.

 6. asia pisze:

  Witam, chciałabym kupić ładowarkę + akumulatorki do prądożernego aparatu, tylko nie wiem jaką, jestem ciemna w tych tematach, najlepiej żeby była dobra i w miarę niedroga

 7. Wojtek pisze:

  @asia Jeśli chodzi o akumulatorki, to bezkonkurencyjne są Sanyo eneloop pojemność 2400mAh lub 2500mAh. Sam takich używam w aparacie i biją na głowę Philipsy czy Energizer, zdjęć robię naprawdę sporo, choćby tu na stronę. Dobry zestaw to takie akumulatorki + ładowarka właśnie BC-700 – na allegro za 100 kilkadziesiąt złotych. Za niecałą stówkę kupisz ładowarkę Sanyo MQR-06 i 4 akumulatorki eneloop 2500mAh. Jeśli cenisz prostotę obsługi i niezawodność, będziesz zadowolona.

 8. Łukasz pisze:

  Ważne jest by używać markowych akumulatorków. W dzisiejszych czasach gdy komplet AAA kosztuje ok. 25-30 złotych nie ma sensu kupować wynalazków typu Max Power i innych badziewi. Tym bardziej, że często mają dużo mniejszą pojemność o deklarowanej.

  Ja niedawno kupiłem właśnie BC700, bo wkurzało mnie w mojej starej ładowarce, że ładowała w nieskończoność i nie informowała o zakończeniu ładowania.

 9. Wojtek pisze:

  @Łukasz Zgadzam się z Tobą. Ja teraz używam od prawie roku eneloop i są naprawdę świetne. Szczególnie sobie cenię akumulatorki o pojemności 2400mAh, które mam w aparacie fotograficznym. Mimo sporej ilości zdjęć które robię, ładowarkę BC700 schowałem do szuflady, a wcześniej musiała być pod ręką.

 10. isabell pisze:

  Witam
  Jestem laikiem w tych sprawach, zostałam obdarowana radami i kupiłam tą ładowarkę. No i nie mogę jej opanować czy można prosić a taki prosty instruktarz jak i co mam zrobić – mam enelopki i potrzebuje je dobrze naładować, jestem fotografem. Po ostatnim naładowaniu enlepki rozładowały się po 3 błyskach. Pewnie coś nie tak ustawiłam. Bardzo proszę o prosty instruktaż z góry dziękuję i pozdrawiam. Mam też inne baterie jakby co…

 11. Wojtek pisze:

  @isabell Być może ustawiłaś maksymalny prąd i zbyt szybko nastąpił przyrost napięcia. Wsadź akumulatorki do ładowarki i przytrzymaj przycisk MODE aż pojawi się napis DISCHARGE. Jeśli akumulatorki mają pojemność mniejszą niż 1500mA, to przyciskiem CURRENT ustaw 100mA (dla CHARGE 200mA), jeśli pojemność jest większa, wybierz 250mA (dla CHARGE będzie to 500mA). Następne kilka ładowań można robić już w trybie CHARGE, a co np. 10 cykl ustawiać DISCHARGE. Akumulatorki wyciągasz gdy widzisz napis Full

  • Kyle pisze:

   Sprawa doboru odpowiednich prądów jest nieco bardziej złożona. Jeśli prąd będzie za niski, to ładowarka nie wykryje -dV i nastąpi przeładowanie akku drastycznie skracające żywotność. Zgodnie z instrukcją do innych ładowarek, prąd ładowania nie powinien być niższy od 0,3C (Powerex MH-C9000) – 0,33C (Technoline BC2500), by mieć pewność wykrycia końca ładowania przy pomocy -dV. Oznacza to, że przy BC700 optymalny prąd dla Eneloop 2000mAh to 700mA. Natomiast dla AAA 800mAh jesteśmy zmuszeni ustawić aż 500 mA (bo 200mA to mniej niż 0,3C, więc rośnie ryzyko przeładowania). Warto dodać, że nie zaleca się przekraczać prądu 1C, więc 500mA dla AAA teoretycznie jest jeszcze w normie.

   Inna sprawa, to ilość czujników temperatury w BC700 (tylko jeden na dwa akku, wiec jak jeden z pary licząc od krańca się przegrzewa, to ładowanie zostanie najpewniej zatrzymane w całej parze) i za mały dystans pomiędzy akku (AA niemal się stykają) . Z tego powodu warto rozważyć ładowanie AA w BC700 tylko w ilości dwóch sztuk, po jednym w najbardziej skrajnych portach. Dzięki temu będzie lepsze chłodzenie i jeden czujnik temperatury, będzie przypadał na jeden akku. Dla porównania w Powerex MH-C9000 jest znacznie lepiej, bo jest po jednym czujniku na akku i akumulatory mają większy dystans między sobą. Szkoda, że BC 700 nie ma prądów do wyboru 300mA,400mA,700mA,900mA – dzięki temu można by wybrać coś dla najpopularniejszych pojemności AAA jak i AA, by prąd był poniżej nawet 0,5C ale nie mniejszy od 0,3C .

   Inna opcja to ładowanie na czas w BC700, gdzie prąd będzie zgodnie z normą IEC (czy jak to się tam zwie) 0,1C, czyli 200mA dla AA 2000mAh … tutaj oczywiście zegarek do ręki i czekamy te 14 godzin, bo na -dV bym nie liczył … tylko komu by się tam chciało? … jednak jako opcja awaryjna może się przydać.

 12. inne pisze:

  Mam pytanko. Syn ma małą konsolę. Konsolka jest na 3 baterie AAA. Chciałem mu kupić ładowarkę i akumulatorki jakieś tanie. Problem polega na tym, że tanie ładowarki mają opcję ładowania 2 lub 4 akumulatorów. Jak to rozwiązać lub która w miarę tania ładowarka może ładować 3 akumulatory. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

 13. Wojtek pisze:

  @inne Ciężko będzie znaleźć prostą ładowarkę pozwalającą na jednoczesne ładowanie 3 akumulatorków, jeśli takie są, to raczej dedykowane do konkretnych urządzeń typu wkrętaki czy latarki. BC700 może oczywiście ładować dowolną ilość akku, od 1 do 4.

 14. krzysiek pisze:

  mam taką ładowarkę. Jest super. Ale niektóre akumulatorki po włożeniu do ładowarki wyświetlają napis null. Czy mam je wyrzucić do kosza?

  • tom pisze:

   Nie wyrzucaj lecz włóż do ładowarki bez procesora, jakiejśc zwykłej na 30 sec. Potem będzie normalnie ładowało

 15. Wojtek pisze:

  @krzysiek Pewnie akumulatorki są głęboko rozładowane. Wsadź je do ładowarki na kilkanaście/kilkadziesiąt godzin, prawdopodobnie ich napięcie podniesie się do poziomu pozwalającego na ładowanie normalnym prądem.

 16. paweł pisze:

  Mam akumulatorki Sanyo eneloop 1900 mAh. Jak często muszę używać funkcji z rozładowaniem. Nie mogę dociec z opisu czy używa Pan przeważnie funkcji z rozładowaniem do wyłącznie małych pojemności czy też do dużych. Z góry dziękuję za odpowiedz. Paweł

 17. Wojtek pisze:

  @paweł Funkcję ładowanie z uprzednim rozładowaniem do bezpiecznego poziomu używam do wszystkich akumulatorków, bez znaczenia jaka jest ich pojemność. W dobrej jakości ogniwach NiMH (np. Sanyo) z funkcji takiej korzystam co kilka ładowań (np. co 4 czy 6), najczęściej wtedy, gdy mogę sobie pozwolić na dłuższe pozostawienie akumulatorków w ładowarce.

 18. mirek pisze:

  Witam. Niedawno kupiłem ładowarkę everActive NC-1000 oraz akumulatorki Panasonic (Sanyo) eneloop 1900 mAh. Włożyłem 4 nowe akumulatorki do ładowarki żeby sprawdzić ich napięcie. Wszystkie miały w granicach 1,38-1,40 V. Stwierdziłem, że wymagają podładowania. Włączyłem funkcję rozładowania a następnie naładowałem je do pełna. Na koniec napięcie wynosiło około 1,48. Wyjąłem akumulatorki i sprawdziłem ich napięcie miernikiem – wynosiło 1,38 V, za chwilę włożyłem je z powrotem do ładowarki i też pokazało około 1,40 V. Dlaczego tak się dzieje, czy to jest normalne?

  • Wojtek pisze:

   Tak, to normalne zjawisko, napięcie ładowania musi być wyższe niż napięcie akumulatorka. Podobnie jest w samochodzie. Akumulator ma zgaszonym silniku ma napięcie około 12,6V, na włączonym, kiedy jest ładowania a alternatora, napięcie wzrasta do 13,9-14,4V.

 19. Seba pisze:

  Bardzo dobry opis, mam tę samą ładowarkę, spisuje się bardzo dobrze i polecam 🙂 Mam jednak obecnie problem z jednym akumulatorkiem eneloop. Miałem wsadzone dwa w urządzenie, które nie było używane jakieś 2 lata. Jeden akumulatorek normalnie się ładuje, natomiast drugi w ogóle nie wykazuje życia i po wsadzeniu do ładowarki widnieje komunikat ‘null’ tak jakby nie było niczego w komorze. Nie jest zaśniedziały, nie wyciekł, wygląda prawie jak nowy. Czy można coś z nim zrobić, czy nadaje się do śmieci?

  • Wojtek pisze:

   Możesz go zostawić na kilka-kilkadziesiąt godzin w BC700, być może jego napięcie wzrośnie do poziomu,. pozwalającego na jego wykrycie. Druga opcja to wsadzenie go na godzinę do najtańszej ładowarki, która po prostu ładuje, bez sprawdzania parametrów akumulatorka.
   Jeśli uda się go zreanimować, to jego rezystancja wewnętrzna będzie dosyć spora i wykorzystasz go w urządzeniach o niewielkim poborze prądu.

 20. Dzięki Ci wielkie za te rady! Od niedawna jestem posiadaczem everActive NC 1000 i mam kilka pytań co do trybów które ona posiada (jest ona podobna do BC700):
  1. Czy jeżeli mam dużo czasu to lepiej używać jest DISCHARGE zamiast CHARGE?
  2. Taka sytuacja: Mam dwa akumulatorki. Jeden ładuję np 100 razy w ciągu np 2 lat opcją CHARGE a drugi (też 100 razy w ciągu 2 lat) opcją DISCHARGE. Którego żywotność będzie dłuższa?
  3. Jaka jest różnica między trybami ODŚWIEŻANIA a TESTOWANIA? Mam instrukcję, czytam opis (testowania), ale nie jest on dla mnie jasny. Czy jest on podobny do trybu ODŚWIEŻANIA? Czym one się różnią? Kiedy który stosować?

  • Kyle pisze:

   Przy opcji discharge, ładowarka rozładowuje ogniwo do 0,9V. Dobrze jest to robić, ale nie za często. Najdłuższa żywotność jest kiedy rozładowujemy akumulator do nawet jedynie 1,1V (tylko nie wiem jak w ten czas będzie wyglądać poziom ogólny napięcia na char. rozładowania dłużej tak traktowanego ogniwa … może być niższe – z tego powodu chyba lepiej raz na jakiś czas rozładować do tych 0,9V). Inna sprawa, że rozładowanie niskim prądem do 0,9V spowoduje większe opróżnienie akku niż przy wysokim prądzie (patrz charakterystyki rozładowania Ni-Mh i napięcie w zależności od prądu rozładowania). Normatywny prąd rozładowania przy pomiarze pojemności to 0,2C. Ogólnie temat nie jest taki prosty i im głębiej w las, tym więcej butelek.

  • Kyle pisze:

   Opcja DISCHARGE rozładowuje ogniwo zadanym prądem do 0,9V. Co jakiś czas, lub w pewnych sytuacjach warto lub trzeba to zrobić. Jednak Ni-Mh żyją najdłużej jeśli są rozładowywane do 1-1,1V . Więc za każdym razem lepiej ich nie rozładowywać do 0,9V.

   Kiedy trzeba rozładować do 0,9V opcją discharge: np. kiedy mamy nowe, co dopiero wyciągnięte z opakowania akumulatorki i chcemy je do końca naładować. Dlaczego: bo miałem przypadki jak ładowarki takie świeże akku przeładowywały (przeładowanie masakrycznie skraca żywotność) pomimo zalecanych prądów ładowania, natomiast ten sam model akku, też nowiutki, ale oczywiście inny egzemplarz, najpierw rozładowany, a następnie ładowany, już nie został przeładowany. Dodatkowo raz na 10 ładowań/raz na kilka miesięcy dobrze jest też zrobić to rozładowanie do 0,9V opcją discharge dla uformowania akku. Dlaczego: nawet ni-mh mają efekt może nie tyle pamięci, co nazywa się to “efekt leniwego akumulatora” – polega to na tym, że jak będziesz równo rozładowywał, wiele razy do np. strzelam napięcia 1,13V, to poniżej tego napięcia przy dalszym rozładowaniu nastąpi przyspieszony spadek napięcia i np. inne urządzenie będzie z tego powodu pracować krócej (bo np. jest w stanie działać przy spadku do 1V … który to spadek nastąpi szybciej). Skąd to wiem: widziałem wykres obrazujący ten efekt, wymaga to podobno wiele cykli rozładowania do dokładnie identycznego napięcia.

 21. 4. W szafce mam latarkę/czołówkę (Petzl). Siedzą tam 3 akumulatorki AAA (eneloop). Używana jest sporadycznie, raz na 2-4 miesiące. Czy aby wydłużyć żywotność akumulatorków należy je wyjąć z urządzenia i trzymać z boku czy nie ma to w ogóle na nie wpływu?

  5. Akumulatorki siedzą w czołówce od kilku dni. Wymieniłem je gdy zauważyłem że świeci słabiej niż zwykle. Po otwarciu komory z bateriami (Duracell) zauważyłem, że 2 z nich wylały :/ Co mogło być tego przyczyną? (siedzą tam około 4 lat). Czy za pomocą miernika mogę sprawdzić czy z czołówką jest wszystko w porządku (np nie ma zwarcia)? Po włożeniu akumulatorków działa prawidłowo lecz nie wiem czy nie dojdzie do tego typu podobnej sytuacji za jakiś czas.

  • Kyle pisze:

   Spotkałem się z wylanymi bateriami Duracell (były stare i pewnie nieźle wypróżnione) i słyszałem opinie, że one lubią wylewać, szczególnie jak są mocno wyczerpane i starsze. Tak na logikę biorąc, sądzę, że aby zminimalizować wylewanie baterii, trzeba unikać modeli które wylewają (Duracell chyba są z tych co lubią popuścić), unikać bardzo mocnego rozładowania w połączeniu z długim kiszeniem w urządzeniu. W ogóle fajnie, jak latarka/urządzenie ma zabezpieczenie przed nadmiernym wyczerpaniem źródła – choć to ma znaczenie największe przy akumulatorkach. Czy ta latarka/czołówka Petzl ma jakąś elektronikę zabezpieczającą?

 22. Tomasz pisze:

  WItam,

  Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, więc może ktoś mi odpowie 🙂 Zakupiłem BC700, wsadziłem 4 akumulatorki (2xAA + 2xAAA). Dla wszystkich ustawiłem tryb rozładowania i odświeżenia. dla 2xAA tryb taki pozostał, natomiast dla 2xAAA tryb automatycznie zmienił się na charge (ładowanie) i odświeżanie.

  Domyślając się, że to będzie dość długo trwało to zostawiłem to na noc. Rano sprawdzając stan zauważyłem, że czas i napięcie zmieniało wartości, natomiast ilość władowanych mAh jest taka sama, zatrzymała się na pewnym poziomie i przez kilka godzin się nie zmienia. O co chodzi ? Dodam, że akumulatorki zakupione z miesiąc/dwa temu.

  • Wojtek pisze:

   Refresh to proces kilkukrotnego ładowania i rozładowywania, więc to że zmieniło się na Charge jest OK (akumulatorki były rozładowane i wymagały ładowania). To co odczytujesz to ostatnio zmierzona pojemność po naładowaniu i rozładowywaniu. Ostateczną otrzymasz po zakończeniu procesu (napis Full).

 23. Paul pisze:

  Ładowałem alumulatorki 2100mAh prądem 200mA iw ładowarce BC 1000. PO 16H ładowania pokazało pojemność 3200mAh czyli zostały przeładowane. dV nie wykryło pojemności, zatem mam je uźywać do momentu rozładowania czy zrobić od razu refresh z pràdem ładowania 700mA ? Po prostu nie doczytałem na forum o prądach ładowania i są tego skutki.

  • Kyle pisze:

   Prąd ładowania powinien być najlepiej wyższy od 0,3-0,33C (ja ładuję nie niższym od 0,4C) by zmniejszyć ryzyko przeoczenia przez ładowarkę -dV. Ja bym spróbował z tego powodu ustawić program discharge (rozładowanie) na prąd 500 mA, a następnie BC 1000 powinna po rozładowaniu zacząć ładować prądem 1000 mA. Jest to prąd nawet poniżej 0,5C dla akku 2100mAh, więc wszystko powinno być OK. Ładuj tylko dwie sztuki akku, w skrajnych portach (będzie lepsze chłodzenie i czujnik temp. będzie przypadał na pojedynczy akku). Zauważyłem, że jeśli zaczniemy ładować akumulatorek, który ma jeszcze sporo energii i do tego jest nowy, to pomimo zalecanych prądów ładowania może on zostać przeładowany – z tego powodu zasugerowałem, dla pełnego bezpieczeństwa zrobić program discharge.

 24. Paul pisze:

  Czyli niie uźywać tylko od razu discharge i pełne ładowanie, dzięki Kyle.

  • Kyle pisze:

   Przeładowanie już się dokonało (choć podobno przy prądach do 0,1C ono jest prawie nieszkodliwe, pod warunkiem że nie trwa długo). Teraz nie ma przeciwwskazań by najpierw używać tych akku w jakimś urządzeniu. Jednak później (lub od razu) tak czy inaczej radziłbym użyć programu discharge. Dodatkowo sprawdź z ciekawości do jakiego stopnia dane urządzenie jest w stanie rozładować akku (czy czasem nie rozładowywuje bez opamiętania). Nadmierne rozładowanie akku, np. do 0,5V, lub nawet 0,7V drastycznie skraca żywotność, a rozładowanie do zera i jeszcze trzymanie w tym stanie robi z akumulatora śmieć, który nawet jak nie straci pojemności, to i tak straci na np. maksymalnie oddawanym prądzie i taki trup nadaje się tylko do np. zegarka lub pilota, bo np. aparat foto nawet nie zrobi zdjęcia.

   Warto też zmierzyć ten akku, by się dowiedzieć w jakim jest stanie/z ciekawości. By to zrobić, to najpierw akku rozładuj w jakimś urządzeniu. Następnie jak uruchomisz program TEST, to BC700/BC900/BC 1000 będzie ładował ten akku do pełna, następnie rozładowywał (mierząc zmagazynowaną ilość energii), a następnie ponownie naładuje do pełna i pokaże wartość energii z cyklu rozładowania.

   By mieć miarodajny wynik pojemności przy programie TEST, trzeba ustawiać prąd ROZładowania najbliżej 0,2C. Wyższy prąd da nam mniejsze wskazanie pojemności, a niższy da nam większe wskazanie pojemności. Dlaczego 0,2C: bo taka jest norma IEC i przy takim prądzie określana jest pojemność którą nadrukowano na opakowaniu. Trzeba pamiętać, że w BC700,900,1000 prąd rozładowania jest ściśle powiązany z prądem ładowania. W Powerex natomiast można ustawiać niezależnie.

  • Kyle pisze:

   ps. prąd 0,2C (nasz wskazany przez normę IEC prąd rozładowania przy pomiarze pojemności) obliczamy z pojemności akumulatora. Akumulator 2500 mAh ma prąd 0,2C równy 500 mA (2500 mAh x0,2 = 500). Akumulator 2100 mAh ma prąd 0,2C równy 420 mA.

 25. Paul pisze:

  Na tę chwilę wrzucę te akku do auta zdalnie sterowanego od syna. Ostatnio jak silnik ledwo ciągnął to sprawdzałem multimetrem napięcia dla każdego akku i miały lekko powyżej 0,9V dlatego je naładowałem (dla akku NiMH czytałem, ze bezpieczną dolną granicą napięcia progowego jest 0,9V). I tak teraz też zrobię, niech popracują, napięcie spadnie do 0,9 V i później tak jak piszesz, zrobię program discharge i ponowne ładowanie na 700mA i mam nadzieję, że automatyka sprawdzania dV zadziała przy tym prądzie ładowania. Jeszcze raz dzięki Kyle !

 26. Maro pisze:

  “4. Testowanie – akumulator jest ładowany do pełna a następnie rozładowywany w celu określenia rzeczywistej pojemności.”

  Skad bede wiedzial po tescie jaka jest rzeczywista pojemnosc akmulatorka?

  Jaka wartosc powinien wskazywac miernik naladowanego do maxa akumulatorka?

  • Wojtek pisze:

   Z tego co kojarzę, po zakończeniu procesu pojawi się napis Full, naciskając Display będą się kolejno pojawiać bieżące napięcie akumulatorka, jego pojemność itd. Co do wskazywanych wartości maksymalnie naładowanego ogniwa, to doprecyzuj pytanie o co chodzi. Jeśli pojemność, to powinna być zbliżona do tej nominalnej, z etykiety, najczęściej jest nieco większa, gdy akumulator dogorywa, wynosi niewiele.

 27. Maro pisze:

  @Wojtek Dzieki.
  A co do multimetru to chodzilo mi ze na aku pisze 1.2v a jak daje pod miernik to wyswietla 1.3v

  • Kyle pisze:

   Napięcie 1,2V dla Ni-Mh jest napięciem znamionowym (nazwijmy to uśrednionym) – to że niedawno ładowany akku 1,2V ma ponad 1,3V jest czymś zupełnie normalnym.

 28. Maro pisze:

  Czy nowo zakupione akumulatorki powinny byc jakos sformatowane przed uzyciem?

  • Kyle pisze:

   Odkryłem, że przy nowych akku jest większe ryzyko przeładowania, jeśli będziemy je na dzień-dobry doładowywać (sprawdzone na Technoline BC700 i Powerex 9000). Ja radzę po wyjęciu nowych akku zrobić jedno z dwóch:
   1) używać normalnie akku, a jak się rozładują, to dopiero je naładować
   2) ustawić w ładowarce najpierw rozładowanie i dopiero po rozładowaniu ładować do pełna

 29. Maro pisze:

  Ok, dobrze wiedziec to.
  A jesli chce zrobic “Testowanie” w bc700 to bateria musi byc rozladowana? Nie nalezy wkladac naladowanej i wlaczac tryb testowania?

 30. Maro pisze:

  Witam
  Mam baterie aaa naladowana do pelna. Chcialem ja rozladowac. Discharge. Gdy wlacze ten tryb po jakis 10minutach ladowarka zmienia tryb na Charge. Czemu tak?

  • Wojtek pisze:

   We wpisie opisałem jak działa tryb Discharge. Jeśli w pełni naładowany akumulatorek jest rozładowywany w 10 minut, to są w sumie 3 opcje:
   a) jest rozładowywany zbyt dużym prądem;
   b) jest kiepskiej jakości;
   c) jest zużyty
   Wszystkie trzy powody sprowadzają się do jednego – duża rezystancja wewnętrzna akumulatorka

 31. Justyna pisze:

  Witam! Mam prosta ładowarkę BQ-CC17 Panasonica i akumulatorki Eneloop 1900mAh. Zgodnie z instrukcja nie ładowałam ich przed włożeniem do aparatu. W tej chwili po kilkukrotnym użyciu aparat sygnalizuje prawie całkowite zużycie baterii i tu moje pytanie, bo z powodu natłoku opinii nie wiem co robić. Rozładować je do końca i potem naładować?Podobno powinny ładować się ok.7 h.Czy pilnować tego czasu? Czy naprzemiennie rozładowywać je do końca lub doładowywać?

  • Kyle pisze:

   W opisie ładowarki widzę, że ładuje akku 2000 mAh w 7 godzin i wykrywa koniec ładowania poprzez -dV. Czyli prąd ładowania w okolicach 0,14C, a jak wiadomo nawet producenci ładowarek odradzają ładować poniżej 0,3C z powodu problemów z wykrywaniem -dV przy tak małych prądach.

   Co powinnaś zrobić – najlepiej byłoby je rozładować ładowarką która ma taką funkcję do 0,9V przy obciążeniu prądem 0,2C (400mA dla tych akku) a następnie naładować do pełna.

   Przy tej ładowarce co masz, możesz najwyżej rozładować je aparatem do końca (czyli nie powinno zejść poniżej bezpiecznego ~1V , pod warunkiem, że poziom naładowania każdego akku jest równy). Następnie naładować do pełna.

   Nie mniej jednak moim zdaniem, przy tej ładowarce może dojść do przeładowania, z powodu niewykrycia punktu -dV, co będzie następstwem zbyt niskich prądów ładowania tej ładowarki, co doprowadzi do wielokrotnie krótszego życia akumulatorów (np. nie wytrzymają kilkuset cykli, a jedynie kilkanaście)

 32. Justyna pisze:

  Czyli w zasadzie ładowarka nadaje się do wyrzucenia..Jaką polecasz, biorąc pod uwagę przystępność cenową? Dzięki za pomoc!

  • Kyle pisze:

   Na allegro jest BC 800 za 80zł – taniej dobrej chyba nie kupisz. Najlepiej w niej ładować w skrajnych portach. Ustawisz prąd ładowania na 1000mA dla akku 2000mAh.

   • Maverick pisze:

    Bzdura. Dla aku 2000 powino być 500 mA czyli jedna czwarta.

    • Kyle pisze:

     W instrukcji nie jednej ładowarki jest napisane, by nie ładować prądem poniżej 0,3C, a Ty proponujesz 0,25C ? Radzę się koledze doszkolić, by nie popsuć akumulatorków.

 33. Ja mam taką jak mi Pan podpowiedział co wygląda jak te urządzenie sterujące modelarzy z zaokrąglonymi brzegami. Ładuje 200 ma i ma 2 diody i 3 funkcje discharge, charge i ready. Nie ładuje tych najpopularniejszych teraz 3700 oraz tylko 2 lub 4 baterie. Kosztowała 50 zł i jest opisana na odwrocie, na pudełku oraz na instrukcji. Była w tej cenie jeszcze ta niemiecka z szybką i jeszcze jakaś. Nigdy nie myślałem że wygrałem w totolotka, ale kiedyś tato przyniósł do domu podobną i ona miała chyba 2 razy mniejszy prąd ładowania i to już było denerwujące.

 34. ZENIO pisze:

  Mam nadzieję ze jeszcze toczy się tu dyskusja 🙂
  Kilka dni temu kupiłem to coś i jestem na etapie testów ale wiele nie rozumiem. Otóż:
  -Celowo ładowałem , testowałem, odświeżałem jeden akumulatorek (0,6mah mający ze 20 lat) Na końcu pokazało że ma 0,91 mah. Jak to rozumieć. Tzn ma 1/6 tego co miałby mieć?
  -A jeśli akuś ma 2500mah to jaka wartość się pokaże biorąc pod uwagę że będzie 100% sprawny? Pytam bo WYDAJE mi się że wyświetlacz pokazuje tylko 3 cyfry lub 4 ale pierwsza to tylko i wyłącznie 1.
  -Czy “mA” dają jakąś informację o kondycji akusia? Cz jest to tylko info jaki prąd obecnie przez niego przepływa?
  – Czy w trybie test nie jest tak, ze i tak akuś jest odświeżany, wszak jest ładowany i rozładowywany
  – Czy po przejściu odświeżania otrzymujemy info o kondycji akusia (mah) tak jak by było to w trybie test
  – Czy odświeżanie i test to jednak dwa odrębne od siebie tryby i konieczne jest albo jedno albo drugie?
  – Czy to normalne że akuś już odświeżany jest trzecią dobę?

  • Kyle pisze:

   1) nie ma akumulatorków o pojemności 0,6 mAh
   2) jeśli akumulatorek ma pojemność 2500 mAh, to przy rozładowaniu prądem 0,2C=500mA powinien oddać te ~2500 mAh. Jednak pojemność to nie wszystko, bo pomimo oddania takiej ilości energii akku może być trupem, jeśli ma niską nazwijmy to “wydolność” prądową. W pełni sprawny akku powinien oddać maksymalny prąd nie niższy niż jakieś 3C ( dla akku 2500 mAh jest to 7,5A ) … zwykle dobre akku oddają więcej.
   3) nie rozumiem pytania
   4) w trybie test, akku najpierw jest ładowany, następnie poprzez rozładowanie jest mierzona pojemność, a na koniec jest ponownie ładowany do pełna
   5) nie sprawdzałem
   6) odświeżanie powtarza proces ładowania i rozładowania tak długo, jak zwiększa się pojemność – to przeczytałem z instrukcji do BC700 jeśli dobrze pamietam
   7) to może być normalne

 35. ZENIO pisze:

  uściślę , 06 ah

 36. ZENIO pisze:

  Ja nie jestem elektronikiem więc proszę “na chłopski rozum” pewne rzeczy wyjaśnić

  1, Co na podstawie info z wyświetlacza dowiemy się o akusiach (V to wiem 🙂 )
  2. Czy mam rację piszą że wyświetlacz nie pokazuje pierwszej cyfry tylko poza cyfrą 1
  3. co się dowiem z informacji pokazywanej w “mA”
  4. wracając to pierwszej serii pytań, 091 mah na akusiu 0,6 ah to już trup czy jeszcze nie

  • Kyle pisze:

   1) Dowiedzieć się możemy:
   a) jaką pojemność ma akumulator (program TEST i wskazanie wyciągniętych mAh/Ah)
   b) ile energii jest już “wciśnięte”/”wyciągnięte” w akku podczas ładowania (przy “charge”/”discharge” patrzysz na rosnące mAh/Ah)
   c) można zobaczyć aktualne napięcie, dające zorientowanej osobie informację co się dzieje z akku/w którym punkcie jest proces ładowania/rozładowania (np. jak przy discharge jest 0,91V, to wiesz, że za chwilę zacznie się ładowanie, bo próg jest na 0,9V)
   d) można zobaczyć aktualny prąd ładowania/rozładowania (w mA)

   2) Wyświetlacz możliwe, że ma licznik do 1999 (nie mam tej ładowarki teraz pod ręką) … ale co z tego, skoro po przekroczeniu 1999 mAh, po prostu jednostki zmieniają się na Ah, więc po prostu 2500 mAh będzie wyświetlone jako 2,5Ah

   3) jaki jest aktualny/lub ustawiony prąd ładowania/rozładowania

   4) Jeśli akumulatorek ma 600 mAh deklarowanej pojemności, a oddaje 91 mAh (przy prądzie 120 mA), to jest to ewidentnie trup.

 37. ZENIO pisze:

  kolejny po teście 2400 mah pokazało 301 mah trup? Kolejny z takim samym mah póki co pokazywał 1542 chyba jeszcze na coś sie przyda?

 38. ZENIO pisze:

  nic nie zmieniam zatem CHYBA leci na 200 ma ale samoczynnie ładowarka też zmienia na 100. W każdym bądź razie włączam test i niczego więcej nie ruszam. Lada moment testował będę nowsze akusie chcę mieć porównanie starych z nowszymi.
  Wciąż mnie zastanawia to że na odświeżaniu pokazuje ile mają mah…

 39. Kyle pisze:

  Jeśli masz akumulator o pojemności 2500 mAh to zgodnie z instrukcją minimalny prąd ładowania by mieć sensownie wysokie prawdopodobieństwo wykrycia przez ładowarkę -dV to 750 mA (0,3C) – ja radzę zrobić przynajmniej minimalny margines bezpieczeństwa i nie ładować poniżej 0,4C takich akku (1A). Oczywiście przy ładowaniu niższym prądem niż 0,3C jest szansa wykrycia -dV, jednak stosunkowo mała = duże ryzyko przeładowania akku, co drastycznie skraca żywotność. Pomiar pojemności, by miał sens, musi być przeprowadzony dla takiego akku prądem rozładowania 500 mA ( 0,2C – taka jest norma ), przy niższym prądzie będziesz miał wskazaną większą pojemność, a przy wyższym mniejszą. Także BC700 nie jest najlepszym wyborem do akku o większych pojemnościach. Szkoda, że nie przeczytałeś tego co pisałem wyżej, choćby jeszcze w 2015 roku.

 40. ZENIO pisze:

  To co w tej sytuacji?
  W opisie jest że max ładuje do 3000mah. Dokonałem złego zakupu?

  • Kyle pisze:

   No nie jest to najlepszy zakup do ładowania pojemniejszych akku (za niski prąd ładowania = większe ryzyko niewykrycia -dV = ryzyko przeładowania = ryzyko znacznego skrócenia żcia akku).

   Miałem BC700 i kolejny problem, to jak się ruszyło wtyczką zasilacza przy ładowarce, to potrafiła się zresetować.

   Teraz mam Powerex MH-C9000 i moim zdaniem jest dużo lepsza (można choćby ustawić bezpieczny prąd ładowania dla akku 2500-2700 mAh)

   Z tańszych niż Powerex, jeszcze ciekawa jest BC-800 (ta w kanciastej obudowie z 4 przyciskami, podobna do Powerex, bo widzę są dwie różne ładowarki pod tą samą nazwą) – ale tej w rękach nie miałem, więc jedynie na podstawie specyfikacji mogę przypuszczać że jest dobra.

 41. ZENIO pisze:

  To w końcu nie wiem co mam robić (mam jeszcze możliwość zwrotu) Tą Bc 700 skutecznie nie naładuję aku ok 2500 mah? Takie potrzebuję do lampy błyskowej inne nie dadzą rady. Do tej pory używałem leciwej starej ładowarki (ma już z 30 lat) ale stwierdziłem że czas na zmianę bo fizycznie zaczyna się rozlatywać.
  Szukam po necie i jest wiele pozytywnych opinii ale też wiele bardzo negatywnych gdzie wręcz piszą o dziwnych zachowaniach ładowarki. Nie wiem czy to kwestia aku i obsługi czy samej ładowarki. Piszą o gorących aku (ja tego nie stwierdziłem, wręcz są zimne) że nie wyłączają się po naładowaniu i że wręcz potrafią wybuchnąć.
  Co zatem robić?

  • Wojtek pisze:

   To może ja coś dodam od siebie. Wpis ma już ponad 4 lata, BC700 używam znacznie dłużej. Ładuję nią akumulatorki AAA i AA, w tym Eneloop Extreme 2500mAh, używane w aparacie fotograficznym, a po liczbie zdjęć na tej stronie można wywnioskować, że robię ich sporo :). Wspomniane wcześniej eneloopy mają już ponad 3 lata i są w świetnej kondycji, zawsze rozładowywane ładowarką i ładowane prądem 700mA. Podobnie inne akumulatorki. Dla mnie przemawia to na korzyść tej ładowarki. Jedyne na co bym uważał, to wszechobecne podróbki, o różnych nazwach, tylko oznaczenie modelu pozostaje takie same.

   • Maverick pisze:

    A jakim prądem jak były nowe 2500 je rozadowales? 350. Mam ładowarkie nc 1000 plus czy jak zazbcze program discharge włoze 4 akuu 2500 to po tym ta ladowarka sama znacznie ładować np 700 czy może ustawić później ? Jescze nie ładowane ani razu

  • Kyle pisze:

   Naładować, naładujesz, tylko po prostu jest większe ryzyko przeładowania, jeśli stosujesz zbyt niskie prądy ładowania (producent ładowarki Powerex wspomina o granicy 0,3C, natomiast TechLine 0,33C).

 42. ZENIO pisze:

  @Wojtek
  Ja myślę że prawda leży gdzieś po środku. Czytałem wpisy bardzo pozytywne czytałem wpisy o spaleniu ładowarki. Nie wiem od czego to zależy. Od aku? Od sposobu ładowania? Pisząc o podróbkach co masz na myśli aku czy samą ładowarkę?

  Właśnie najbardziej obawiam się sposobu użytkowania tak jak pisałem sama instrukcja jest licha. Już między innym wywnioskowałem że ładowanie 200 ma jest niewskazane choć wydawało mi się że im mniejszy prąd tym lepiej dla żywotności aku, chyba że jednak nie mam racji. Gdzieś czytam nie wiem czy słusznie, ze nie należy ładować różnych aku równocześnie np 1 szt 1100mah i 1 szt 2500 mah. Takich wątpliwości jest mnóstwo, dlatego szukam odpowiedzi aby być zadowolonym. Sam testuje rózne opcje. Celowo zostawiłem sobie aku które miałem wyrzucić bo wyczytałem że ładowarka potrafi tak odświeżyć że aku jeszcze będzie mógł posłużyć. Może zbyt dużo oczekiwałem? Mimo to testuje dla wyrobienia sobie zdania

  Kolejna wątpliwość oparta na zaleceniu sprzedawcy. Kupując aku GP 2700 (realne 2600mah) podpowiedział mi aby je rozładowywać gdy długo nie używam. I tak robiłem, wkładając do latarki i zostawiając je tam. Gdy były potrzebne ładowałem (starą ładowarką) Dziś włożyłem je do bc 700 i NULL. Po ok 12 godzinach to samo. Miernik pokazał 0,1 V. Prawdopodobnie podładuje na starej i wrzucę do BC 700. Ale rodzi się pytanie Jak zdrowo rozładowywać aku. aby jak najdłużej służyły? Teraz to chyba ładowarką bo teraz ją mam. Najbardziej zależy mi aby aku dać jak najdłuższą żywotność. A chyba funkcje jaka ma ładowarka dają taką możliwość?

  Jak zatem “zdrowo” ładować to kolejne pytanie?

  I jeszcze jedno. Mam taki aku bez naklejki zatem jak sprawdzić ile ma mah jak go ładować gdy jest “anonimowy”? Czy zwykły miernik może pomóc w określeniu stanu aku i jego właściwości?

  Takich pytań rodzi się dużo i nie kieruje je tylko do Wojtka.

  PS Kyle to Ty w tej dyskusji brałeś udział ? https://proline.pl/?p=TECHNOLINE+BC-700

 43. Kyle pisze:

  Tak, ja brałem udział w tamtej dyskusji, ale teraz wiem jeszcze więcej (np. że trzeba używać jeszcze większych prądów – przy akku 2700 mAh najbliżej 540 mA rozładowanie – norma 0,2C dla miarodajnego wskazania pojemności i ładowanie np. 1100 mA, czyli minimum 0,4C dla marginesu bezpieczeństwa, zmniejsza to ryzyko niewykrycia -dV przez ładowarkę).

  Co do rozładowania akku: mówi się że rozładowanie nawet do 0,7V napięcia spoczynkowego jest już złe. Podobno najdłużej akku żyje jak rozładowuje się je nie niżej niż do 1-1,1V. I teraz taka mała uwaga, na którą nie zwracałem dawniej uwagi:
  Ładowarka rozładowując do 0,9V, rozładowuje do takiego napięcia pod obciążeniem. Jak wyjmiesz akku z ładowarki, to się okazuje, że spoczynkowe jest ponad 1V – jest to oczywiście normalne i zrozumiałe. Jednak co istotne, oznacza to, że można spokojnie rozładowywać ładowarką, bo będzie ogniwo rozładowane do bardzo bezpiecznego napięcia spoczynkowego ponad 1V.

  Ponadto, przetrzymywanie akku długo rozładowanego jest bardzo złe (np. poniżej 0,7V przez tydzień).

  Jak Ci sprzedawca radził rozładować do zera (!!!) i tak przechowywać (!!!!) to po prostu chciał Cię jak najszybciej pozbawić akumulatorów 😉

 44. Kyle pisze:

  ps. zalecane prądy ładowania dla ni-mh to nie nizej niż 0,3C z powodu problemów z wykryciem -dV i nie wyżej niż 1C z problemów termicznych – w instrukcjach do powerex mozna o tym poczytać.

  I teraz tak … nasz akku AA, bez naklejki … trzeba niestety na chybił-trafił. Ja bym ustawił prąd na 500 mA rozładowanie, 1A ładowanie – bo chyba nie ma AA o pojemności poniżej 1000 mAh (bariera 1C), jak i nie ma AA ni-mh o pojemności powyżej 3000 mAh (bariera 0,3C)

 45. ZENIO pisze:

  Jak/czym rozładować akusie aby jak najmniej im zaszkodziło i jak najlepiej dla nich można by było je przechować gdy się je nie używa przez dłuższy czas? Ładowarka chyba tu nie pomoże bo po rozładowaniu włącza się na ładowanie. Zostawienie ich “samym sobie” to dobry pomysł?

  • Kyle pisze:

   Dlaczego ładowarka miałaby nie pomóc, skoro i tak nie wolno przechowywać akku w stanie rozładowanym, jeśli nie chcesz ich zabić?
   Inna sprawa, że Powerex automatycznie nie ładuje akku po rozładowaniu (jedynie ten BC700 i pewnie tak samo podobne ładowarki tego producenta)

 46. ZENIO pisze:

  Czyli jak?

  • Kyle pisze:

   1) Włóż do ładowarki akumulatorki
   2) Wybierz program Discharge z na tyle wysokim prądem, by przy ładowaniu prąd wynosił nie mniej niż 0,3C, a najlepiej nieco więcej (pamiętaj: po wybraniu prądu rozładowania, prąd ładowania w BC700 będzie 2x wyższy).
   3) Po naładowaniu akku do pełna mozesz je odłożyć na dłużej, tylko sprawdzaj miernikiem napięcie raz na miesiąc/kwartał czy napięcie nie spadło poniżej 1,1V … jeśli spadnie, to ponownie powtórz kroki 1) i 2) .

 47. ZENIO pisze:

  Zatem źle myślałem że można akusia rozładować (do bezpiecznego napięcia, najczęściej czytałem o 0,9 V) i odłożyć go nawet na kilka miesięcy?

  • Kyle pisze:

   Bardzo źle … szczególnie w przypadku zwykłych akku, które jeszcze będą się dalej samo-rozładowywać z czasem. Pomyśl logicznie sam, co się wówczas stanie.

 48. zed pisze:

  Świeżo kupiony zestaw – 4 x eneloop 1900m (BK-3MCCE) z ładowarką everActive NC 3000. Pierwsze ładowanie prądem 400mAh. Ogniwa naładowane po około półtorej godziny, Ładowarka raportuje pojemność dla poszczególnych ogniw: 544, 571, 577 i 624 mAh. Czy to normalne?

  • zed pisze:

   drobna korekta: ładowanie prądem 400 mA (bez h oczywiście:))

  • Wojtek pisze:

   Jeśli przed ładowaniem nie były rozładowywane, to raczej normalne. Był w nich spory ładunek, ładowarka doładowała i tyle.

  • Kyle pisze:

   Ładowarka nie “raportuje pojemności” w tym Twoim przypadku, tylko wskazała ile ładunku zostało włożone (w sumie >dołożone<, bo akku były w jakimś stopniu naładowane) w akumulatorki.

   Nie powinno się robić tak jak zrobiłeś, bo można przeładować akku (zauważyłem, że przy takich doładowaniach już częściowo naładowanych akku, występuje podwyższone ryzyko niewykrycia końca procesu ładowania, co w konsekwencji doprowadza do przeładowania akku = wielokrotnie skrócenie żywotności).

   Jak kupiłeś nowe akku, to powinieneś zacząć od ich normalnego opróżniania, lub od rozładowania w ładowarce do 0,9V prądem 0,2C i naładowania do pełna, prądem powyżej 0,3, a lepiej 0,4C.

 49. mmtaurus pisze:

  Kyle,
  Żeby nie problem z przeładowaniem (wykrycie -dV) to prąd 0,1c byłby najlepszy dla jak najlepszej żywotność akku?

  • Wojtek pisze:

   Możesz ładować prądem 0,1C przez 14h, nawet jak nastąpi przeładowanie, to przy tym prądzie jest ono niegroźne.

   • Kyle pisze:

    Faktycznie czytałem o tym, że można wręcz przeładowywać prądem zgodnie z normą do 0,1C, jednak czytałem też, że przy niewielkich prądach, długo utrzymujących się występuje rośnięcie jakichś “dendrytów” w akku typu Ni-Mh czy innych “struktur”, cokolwiek to jest – nie zgłębiałem tematu za bardzo. Z tegoż powodu tworzenia się tego “czegoś” nie zaleca się zostawiać akku za >długo< (powiedzmy dziesiątki godzin, czy kilka dób) w ładowarce nawet jak prąd jest daleko niższy niż 0,1C (czyli podtrzymujący rzędu np. 21mA). … takie moje dwa grosze i ta kwestia wymaga jeszcze doczytania z mojej strony, bo o tym zjawisku mam akurat mgliste pojęcie.

 50. mmtaurus pisze:

  Czy prąd 300, 400, 500, 600, 700mA itd, w porównaniu np. z 200mAh zmniejsza stopniowo pojemność akumulatora? A może jest jakaś granica, gdzie do niej zużycie akku jest takie same, a powyżej wyraźnie maleje?
  Ogólnie to szukam ładowarki kobiecie do akku Eneloop AA i AAA białych. Więc zastanawiam się czy coś bardziej zaawansowanego jej zaproponować czy jednak prostego. Nie wiem czy funkcje refresh i rozładowywanie są aż takie niezbędne. Na początku zaproponowałem jej niedrogą BC 250 ale teraz już sam nie wiem, bo zauważyłem że jest także BC 450 właśnie z funkcją rozładowywania, EverActive NC-1000 PLUS, EverActive NC-3000, Nitecore D4, Nitecore I4, Opus BT – C3100, Liitokala Lii – 500.
  Czy te zaawansowane ładowarki to nie jest przyrost formy nad treścią?

 51. leszek pisze:

  Ma jedną zasadniczą wadę. Prąd jest impulsowy! Np.200mA to impulsy 700mA o wypełnieniu 2/7.
  Nie jest to dobre dla ogniw o większej rezystancji .

 52. Robcio pisze:

  Mam od 10 lat BC700 i wkurzają mnie zamulone przyciski funkcyjne oraz niekiedy ładowanie akumulatorków AAA w nieskończoność.
  Przykładowo Eneloop Pro AAA 900mAh (nowy) przy prądzie 200mA potrafi czasami ładować się do pojemności na wyświetlaczu 2200mAh….
  Kupiłem zachwalaną NC-1000 plus i faktycznie przyciski działają poprawnie i bez opóźnień,
  aale…
  głupie jest w niej domyślne ustawienie prądu ładowania na 500mA.
  W ładowarce BC700 domyślny prąd dla aku AA był 500mA , dla AAA -200mA i to było dobre bo nawet osoba nieznająca się na rzeczy (żona) mogła bezpiecznie naładować akumulatorki. Jak AAA będą domyślnie traktowane prądem 500mA to długo nie podziałają, a każdorazowe przełączanie prądu przez 700/1000/200mA jest upierdliwe. Próba wytłumaczenia kobiecie dla której prąd jest czymś niepojętym takiego trybu postępowania przy ładowaniu może skończyć się guzem na głowie o wielkości zależnej od wagi patelni ;-))
  Poza tym zmierzyłem napięcia na aku podczas ładowania i na BC700 jest stałe, nieco wyższe (ok 0,2V)od tego na wyświetlaczu, natomiast na NC-1000plus napięcie skacze na Voltomierzu co ok. 2 sekundy przykładowo 1,39V – zaraz 1,70V, a na innym slocie 1,4v -zaraz 2V -wyświetlacz ładowarki pokazuje stałą tą dolną wartość napięcia.
  Zmierzyłem jeszcze napięcia przy rozładowywaniu aku AAA i…
  na BC700 jest takie samo jak na wyświetlaczu czyli np 1,28V,
  a na NC1000plus przykładowo wyświetlacz 1,18V a voltomierz 1,28V !!! O co tutaj chodzi ?
  Czy to jakaś wada ładowarki ?

  • Kyle pisze:

   Gdybyś ładował na tym BC700 te Eneloop Pro 900 mAh prądem 500 mA, to nie miałbyś problemów z przeładowaniem. I kłamstwem jest, że AAA 900 mAh długo nie podziałają na prądzie ładowania 500 mA – poczytaj sobie instrukcje dobrych ładowarek. Akumulatorki to długo nie podziałają jak będziesz je przeładowywał. W sumie to jedno przeładowanie już pogarsza parametry.

 53. gregg pisze:

  Witam,
  Krótkie pytanie, 4x eneloop pro 2500, ładowarka everActive. Można ze spokojem ładować 4 na raz prądem 1000? Czy może być za gorąco i np. jakąś podstawkę chłodzącą podstawić?

  • Kyle pisze:

   Prąd 1000 mA dla aku 2500 mAh, jest całkiem bezpiecznym prądem ładowania (to 0,4C) i nie sądzę, by cokolwiek się grzało, przy sprawnych aku.

 54. Pikoras pisze:

  Witam
  Może ktoś się orientuje czy można gdzieś dokupić zasilacz do BC700?

 55. mc6 pisze:

  Witam,
  Posiadam BC700 (zasilacz 12V, a nie jak w powyższym artykule 3V – ale nie o to chodzi). Generalnie jestem zadowolony, ale jeden fakt mnie zaniepokoił. W trakcie próby regeneracji akum. AAA, na wyświetlaczu prąd ładowania jest zdecydowanie niższy niż zadane 200mA i wynosi około120-130mA. Poprzez refresh (pierwotna pojemność to 900mAh) udało się je doprowadzić do pojemności (na wyświetlaczu) 500mAh, ale tak na prawdę, po włożeniu do zabawek dziecka (lokomotywa) ledwo ledwo działają. Coś jest ewidentnie nie tak, może ktoś wie o co chodzi?

  • Wojtek pisze:

   Duża rezystancja wewnętrzna ogniwa. Nie nadają się do urządzeń o większym poborze prądu. ładowarka Technoline czy klon?

   • mc6 pisze:

    Dzięki za info! Ładowarka to Technoline BC700, wygląda na to, że Made in Germany, ale wprost nie jest to nigdzie napisane, natomiast zasilacz Made in China – taki był w oryginalnym zestawie.

 56. GrzegorzWo pisze:

  Witam,

  mi brakuje w całym wątku (a przeczytałem chyba cały 😉 informacji na temat białych Eneloop AAA 750 mAh – chyba dość popularnych baterii. Stąd moje 3 grosze w dyskusji.
  Ja akurat mam ładowarkę everActive NC 3000 (max prąd ładowania przy dwóch ogniwach to 1,4A, ma dodatkowo opcję pomiaru rezystancji wewnętrznej oraz możliwość ustawienia prądu ładowania co 200 mA. Pozostałe opcje ma chyba jak każda BC 700 i podobne).

  A zatem w przypadku AAA Eneloop 750 mAh, okazuje się, że rozsądne są tylko 2 opcje ładowania: prądem 200 mA oraz 400 mA. Niestety żadna z nich nie jest optymalna!
  a) 200 mA to prąd 0,26C – poniżej minimalnego zalecanego 0,3-0,33C, zatem pojawia się ryzyko przeładowania – dość typowe w przypadku ładowarek BC700 i podobnych.
  b) 400 mA to z kolei prąd 0,53C – stosunkowo duży, co zwiększa ryzyko zmniejszenia żywotności i większe wydzielanie ciepła w czasie ładowania.

  Optymalnym prądem ładownia byłoby 300 mA (0,4C), ale chyba żadna z wymienianych ładowarek takiego prądu ładowania nie oferuje…

  Tak więc ja wybrałem opcję b) – czyli prąd 400 mA. Jak się okazało wydzielanie ciepła nie jest duże (na oko baterie w czasie ładowania nie przekraczają 40 stopni), zaś ryzyko przeładowania z powodu nie wykrycia -dV przy takim prądzie spada praktycznie do zera.
  Trybu 200 mA nie zaryzykowałem na moich Eneloop AAA 750 mAh – nie mam głowy ani czasu do pilnowania dokładnego czasu ładowania z zegarkiem w ręce.

  Podsumowując – każdemu kto posiada białe Eneloopy AAA 750 mAh polecam tryb ładowania prądem 400 mA (no chyba, że ktoś posiada ładowarkę z opcją ładowania 300 mA. to wtedy takiego trybu należy używać dla największej żywotności baterii).

  • Robcio pisze:

   Przerabiałem białe i czarne eneloopy AA oraz AAA i dużo ich padło pomimo ładowarki BC700 (problemy opisałem wyżej) i teraz NC3000. Wszystkie ładowane raczej niskimi prądami do 0,3C. Kupiłem dla odmiany aku VARTA Ready2Use (model 5703) j jestem mega zadowolony!! Dłużej wytrzymują od eneloopów i nie wykańczają się tak szybko. Ładuję je prądem 200mA na ładowarce Everactive NC-3000 i nie zdarzyło się żeby przeładowała choć jeden na kilkadziesiąt ładowań.
   Zawsze wyniki są porównywalne z poprzednimi ładowaniami.
   Jak mierzyłem prąd zwarcia na nowych to Varta miały ok 20% większy prąd niż eneloopy.

   • Kyle pisze:

    Jeśli ładowałeś prądami do 0,3C, to ładowałeś je nieprawidłowo (duże problemy z wykryciem -dV na akumulatorach Ni-MH dowolnej firmy, przy ładowaniu do 0,3C, co jest napisane nawet w instrukcji różnych ładowarek). Dziwne, że Ready2Use przy kilkudziesięciu ładowaniach <0,3C nigdy się nie przeładowały. Ja ładuję prądami powyżej 0,4C i nigdy mi się eneloop nie przeładowały na takich prądach (deklarowany bezpieczny zakres prądów ładowania Ni-MH wg. producentów to 0,3-1C, choć ja radzę zrobić sobie margines bezpieczeństwa od wartości granicznych).

    Jeśli Ready2Use wytrzymują dłużej, to muszą mieć większą pojemność. Jaką mają zmierzoną pojemność, przy prądzie rozładowania 0,2C?

    Ile amper na zwarciu miały Twoje Eneloop?

    • Robcio pisze:

     Nowe Varta pojemność ok 1070mAh prąd zwarcia 10A, eneloop 8A – mierzone na tym samym mierniku i kablach.
     Jeżeli będziesz ładował AAA prądem 0,5C to zobaczysz jak szybko się wykończą, po kilkunastu ładowaniach spadnie nieco pojemność, zwiększy się drastycznie rezystancja wewnętrzna i będzie tak jak z moimi czarnymi eneloopami – pokazywało pojemność ok 900mAh ale prąd zwarcia już 2A. Po kilkunastu dalszych ładowaniach prąd zwarcia spadał do 0,4A. Wówczas Aku nie nadawał się do użytku bo przy większym poborze prądu każde urządzenie się wyłączało.
     Dało się je ożywić na kilka ładowań trzymając je na zwarciu kilka minut z przerwami żeby się nie zagotowały – wtedy prąd rósł do nawet 6A ale podziałały kilka cykli- potem śmietnik. To co piszą o dużych prądach raczej jest na krótką metę. Zasada długowieczności ładowania akumulatorów NiMh podawana przez praktyków z doświadczeniem- Nie przekraczać 0,4C, no i dobra ładowarka !!
     Varta AAA kosztują połowę ceny eneloopa to można spróbować…

     • Kyle pisze:

      Widziałem pomiary “długo-dystansowe” kilkuset ładowań Eneloop prądami 0,5C (lub 1C – nie pamiętam dokładnie, ale na pewno ponad 0,4C) i mogę powiedzieć, że bzdury piszesz. Natomiast Twoje Eneloop ma prąd zwarcia po kilkunastu ładowaniach tylko 2A, a po kolejnych kilkunastu ładowaniach 0,4A, bo żeś je przeładował (co z resztą sam przyznałeś), ładując prądem niższym niż 0,3C (nie wykryło -dV).
      Ja ładuję prądami najniższymi jak się da, ale powyżej 0,4C, mam wieloletnie Eneloop i nawet AAA mają nadal kilka amper prądu zwarcia, pomimo, że przez takie myślenie jak Twoje (za niski prąd ładowania) lata temu je przeładowałem. Gdybym od zawsze ładował możliwie najniższym prądem, ale PONAD 0,4C to byłyby w jeszcze lepszej kondycji,

  • Kyle pisze:

   Absolutnie prąd ładowania 0,533C nie jest prądem dużym (przypominam, że producenci piszą o zakresie zalecanym 0,3 – 1C, czyli średnia arytmetyczna wychodzi aż 0,65C). Także bardzo spokojnie sobie możesz ładować ~0,5C i aku długo pożyją. W sumie, to niby Eneloop AAA mają deklarowaną pojemność 800 mAh (750 to “minimalna” – tak twierdzi producent), więc 400 mA to wręcz 0,5C 😉

   • GrzegorzWo pisze:

    Moje, kupione przed tygodniem eneloopy AAA (limitowana seria z roku 2017 – explorer) mają pojemność dokładnie między 730 a 740 mAh – cała paczka (8 sztuk) mieściła się w tych właśnie granicach – pomiar robiony ładowarką everActive NC3000, prąd ładowania 400 mA, rozładowywania 200 mA. Był to ich pierwszy cykl ładowania/rozładowywania.

    Po teście pojemności pierwszej czwórki, sprawdziłem pojemność początkową jednej pary – opcją discharge (rozładowanie prądem 200 mA, do poziomu 0,9V). Obie sztuki miały w okolicy 560 mAh. Ta pojemność jest na poziomie 76% (przy założeniu że 100% to 730 mAh). Myślę, że to duża różnica w porównaniu z gwarantowanym 70% w ciągu 10 lat… Moja paczka datowana jest na 04.2017, więc baterie nie mają roku.
    Ciekawe jak będzie wyglądała pojemność baterii po paru cyklach ładowania/rozładowania? Rezystancja wewnętrzna wynosiła między 55 a 80 mOhm.

    Zamówiłem przy okazji jeszcze jedną paczkę eneloopów AAA – z wcześniejszej serii limitowanej (Ocean) – powinny przyjść w tym tygodniu. Spodziewam się, że będą miały około 1,5 roku – ciekawe jakie one będą miały pojemności początkowe?

    EDIT: Przy trzecim cyklu ładowarka wskazała pojemności 760 oraz 763 mAh – więc już trochę bliżej specyfikacji. 🙂

    • Robcio pisze:

     A przy jakim napięciu na wyświetlaczu Twoja ładowarka NC3000 kończy ładowanie? U mnie pokazuje 1,56V

     • GrzegorzWo pisze:

      W mojej NC3000 wskazania odświeżają się co minutę i najwyższe napięcie jakie widziałem w AAA, ładowanych prądem 400 mA to 1,51V. Po minucie kiedy wskazanie wynosiło 1,51, ładowarka przechodzi w tryb podtrzymywania i kolejne wskazanie było już niższe.
      Jakkolwiek, na ile zrozumiałem cały ten temat, to napięcie przy którym ładowarka kończy ładowanie jest różne dla różnych ogniw. I de facto to nie napięcie determinuje koniec ładowania tylko wykrycie jego spadku (-dV). Idąc dalej – jeśli ładowarka przegapi -dV (np. z powodu zbyt niskiego prądu ładowania), ładuje dalej aż do osiągnięcia wysokiej temperatury bądź jakiegoś maximum czasowego – powodując tym samym przeładowanie baterii. Czy w Twoim przypadku 1,56 V to za dużo – chyba jeszcze nie, ale z ciekawości sprawdź wyższy prąd ładowania – tak jak ja, 400 mA, bo rozumiem że 1,56 masz przy ładowaniu prądem 200 mA, tak?.

      PS: Eneloop AAA seria Ocean, datowane na 04.2016 (leżały w sklepie ok 20 miesięcy) miały pojemność początkową prawie równe 500 mAh (+/- 5 mAh).
      Po drugim cyklu ładowania/rozładowania pojemność wynosi około 760 mAh – czyli mniej więcej tak jak tegoroczne Eneloop AAA seria Explorer (więc generalnie zgodnie ze specyfikacją).

      Baterii używam do kolejki lego (czyli silnik elektryczny, pobór prądu od 100 do 250 mA, niestety bez sygnalizacji rozładowania baterii – tak więc należy uważać, aby kolejka nie jechała zbyt wolno co by znaczyło nadmierne rozładowanie). Zobaczymy jak długo pociągną..

     • Robcio pisze:

      Teraz uważnie patrzyłem na ładowanie NC3000 kilku różnych akumulatorów AA i AAA i na niektórych koniec jest przy 1,52V, a na innych 1,56V – niezależnie od prądu ładowania 200,400,600,800 mA. Być może nowsze aku kończą ładowanie przy wyższym napięciu.
      Może u Ciebie ładowarka nie doładowuje do pełna i dlatego masz takie niskie wskazania.
      Weź sobie na próbę Varta Ready2Use AAA – kosztują 6,4zł i zobacz jaką pojemność wskażą. Będziemy mogli porównać tryb rozładowania i ładowania.

     • Wojtek pisze:

      Tam jest detekcja -deltaV. Generalnie pewnie ładowarka ma zabezpieczenie na jakąś górną granicę napięcia, ale koniec ładowania nastąpi jak napięcie na akumulatorku spadnie o ileś tam miliwoltów. Zobaczcie tu: http://lygte-info.dk/info/batteryChargingNiMH%20UK.html

     • Robcio pisze:

      Moje Varta Ready2Use AAA zaraz po zakupie na trybie discharge 200mA pokazały 810, 813 i 816mAh

 57. GrzegorzWo pisze:

  Myślę, że pojemność początkowa generalnie zależy od sposobu przechowywania/transportu poszczególnych egzemplarzy a być może również od poziomu naładowania przez producenta. Wcale nie jest powiedziane, że producent ładuje do 100% przed zapakowaniem…

  W Twoim przypadku (zakładając, że masz Varty 1000 mAh, nie wiem jaka jest ich data produkcji) pojemność początkowa to 81%, w moich Eneloopach 8 miesięcznych było to jakieś 74%, a w eneloopach 20-miesięcznych – 66%.
  Ciężko się odnieść do tych różnic (z jednej strony to dużo, z drugiej niedużo), bo faktycznie nie wiemy nic o sposobie przechowywania akumulatorów (moje np. pochodziły z dwóch zupełnie różnych źródeł) oraz ich początkowego poziomu naładowania..

  Myślę, że najważniejsza jest pojemność ustalona po kilku cyklach ładowania/rozładowania. Dla testu pozostawiłem dwie sztuki naładowane do pełna w szafie – nie będę ich używał i za rok sprawdzę pojemność przez discharge (o ile jeszcze będę pamiętał i o ile faktycznie ich nie użyję).

 58. Maverick pisze:

  W instrukcji obsługi nc 1000 plus jest napisane ze należy ładować nie więcej niż jedna czwarta pojemność. Jak aku ma 2000 to prąd ładowania 500.Domyślnie jest ustawiona na 500 ładowanie i chyba 250 rozładowanie . Czy tak ma być ? Drugie pytanie kupilem everactive 2600 i eneloop pro 2500. Siedzą w samochodzie jescze ani razu nie ładowane. Czy ustawiać na rozładowanie i jakim prądem? Czy jak w instrukcji jest napisanie na odświeżenie przy nowych akumlatorkach jaki prod ustawic.

  • Kyle pisze:

   Prąd 0,25C przy ładowaniu, podczas wykrywania końca ładowania przy pomocy -delta V, jest prądem niebezpiecznie niskim (duże ryzyko niewykrycia stanu pełnego naładowania, prowadzące do zabijającego akumulator przeładowywania). Nie wiem co za delikwent pisał tą instrukcję. Niech ten “geniusz” popatrzy jak wygląda wykres napięcia podczas ładowania przy tak niskich prądach i pokaże jaki tam widzi spadek napięcia na końcu.
   http://www.large-battery.com/wp-content/uploads/2012/02/F8-1100mAh-prismatic-ni-mh-battery-charge-curve.jpg
   – jak widać, przy 0,5C ten spadek nie jest taki wielki … a co dopiero przy 0,25C i niżej!

   Ja radzę ustawiać przy ładowaniu najniższy możliwy prąd, ale większy od 0,4C, czyli dla akumulatorów 2600mAh radzę ustawić prąd ładowania powyżej 1040mA (np. 1100mA). Biorąc pod uwagę, że ta ładowarka daje max 1000mA, to taki prąd pozostaje ustawić.

   Radzę się zapoznać z instrukcją do poważnych ładowarek, od poważnych producentów:
   https://4444.com.pl/download/mh-c9000.pdf

 59. Maverick pisze:

  Nie wiem czy to geniusz czy nie. Kupiłem ta ładowarkie do użytku domowego z pozytywnych opinii na jej temat tak jak tych bateri. Nie jestem jakimś maniakiem czy znawca produ. Nie wim co masz na myśli pożądanych producentów. Wcale mogłem nie kupować tej ładowarki. Mam jakas w komplecie z eneloop o do tej pory chodzą akk chyba kilka lat już. Pozatym przeczytałem wczoraj do późna prawie dokładnie cała dyskusje i zdnia są podzielone nawet można mieć metalik. Jednak są też inni znawcy np na yutube i też mówią że nie należy ładować zbyt dzuym prądem. Max 700 aku 2600.Na chłopski rozum wsztko co ładuje się dużym prądem szybcej się zużywa nawet szybkie ładowane bateri w tel nie jest dla niej dobre. Pozatym nowe ładowarki ta pewnie też raczej maja zabezpieczenia przed przeladowaniem przegrzaniem czy przegrzaniem elektroniki ladowarki. Moje pytanie było też czy zrobić odświeżenie nowych bateri? Czy tylko rozładowanie. Jakim prądem zrobić rozładowanie bo z twojego opisu wynika że pewnie też duzym nawet pewnie nie bedzia miała takiego ładowarka.

  • Kyle pisze:

   Standardowy prąd rozładowania, używany do określania pojemności, co jest nawet napisane w normach IEC, to 0,2C – jest to prąd absolutnie bezpieczny dla ogniwa. Ja radzę ustawić najbliżej 0,2C podczas rozładowania (dla 2600mAh będzie to 520mA, czyli najbliższy jaki można ustawić tą ładowarką, to 500mA – i taki prąd będzie w sam raz).

   Natomiast co do prądów ładowania, to kiedyś ładowałem niskimi prądami (200mA AAA i 500mA AA w ładowarce TechLine BC-700) i nie jeden akumulatorek tym sposobem załatwiłem. Nie raz doprowadzałem do przeładowania, przez za niski prąd ładowania.

   Technoline i Powerex odradzają ładować prądem poniżej 0,3-0,33C.Pooglądaj sobie pomiary napięcia i pomyśl samodzielnie jakie prądy zapewnią najdłuższe życie Twoim akumulatorkom … … nie musisz słuchać mnie.

 60. Kyle pisze:

  … aha … a co do “odświeżania nowych baterii” – ja tego nie robię.

 61. Maverick pisze:

  No nie muszę najwyżej skpoca się baterie albo szybciej ponad. Może na pierwszy ogień puszczę te tańsze everactive 2600 . Czyli włożyć 4x aku. Ustawić discharge rozładowanie na 500mA. Chyba dla każdego kanału z osobna nie trzeba? Sory za głupie pytania jescze nie ładowalem tylko instrukcje pobieznie przeczytałem. Jescze proad charge ustawić? Czy sam sie ustawi pewnie na 1000mA. A co na to inni? Czytalem że ktoś ma BC 700 i ładnej 700 mA.

  • Kyle pisze:

   Tak, BC700 ma max 700mA i staram się nią nie ładować ogniw AA, a szczególnie tych o dużej pojemności (np. 2600mAh). … chyba też już miałem problemy z tymi ogniwami z powodu tak niskiego prądu ładowania (kilka cykli i ogniwa na śmietnik). Za to przy prądach 0,4C< (czyli na Powerex, bo BC700 tego nie potrafi przy aku 2600mAh) inne egzemplarze jakoś żyją – magic? … or just logic?

   Jeśli ładujesz akumulatory, to radzę ich nie doładowywać, tylko ładować od stanu rozładowanego (~1V). Czyli daj sobie discharge 500mA i po rozładowaniu do 0,9V (spoczynkowe i tak będzie wyższe, nawet ponad 1V) dopiero ładuj 1000mA. Na Powerex jest ta zaleta, że mogę ustawić niezależnie prądy ładowania i rozładowania … natomiast na BC700 jest już zależność 2:1.

   ps. ja nie ładuję większymi prądami dla tego, by było szybciej, a dla tego, aby akumulatory mi minimum kilkanaście lat pożyły

 62. Maverick pisze:

  Z jednej storiny to plus tego że powino szbcej naładować i rozładować baterie. Ile czasu powinnio trwać całe rozładowanie i ładowanie 4 akuu o tej pojemność ?

 63. Maverick pisze:

  Z tym kilkanaście lat to chyba przesadziłes mocno. Zresztą 27 czy nawet 50 zł nawet na 3 lata to nie aż taki duży wydatek. Za kilkanaście lat może nawet pewnie zmieni się technologia inne baterie innych pojemności. Ile mniej więcej trawa czas rozladowania i ładowania przy tych parametrach? Jaki poleciesz w takim razie rozładowanie i ładowanie aku everactive AAA 1040mAh nie pamietam dokładnie ale powyżej 1000 są delikatnie. I na koniec pytanie. Czy później aku 2500 2600 zawaze ladowac 1000mA???? Czy np mniejszym prądem 700mA ????

  • Kyle pisze:

   Najstarsze Eneloop jakie mam … nie pamiętam kiedy kupowałem, a nadal w dobrej kondycji. Także kilkanaście lat da się zrobić 😉

   Przy ładowaniu prądem lekko ponad 0,4C czas jeśli dobrze pamiętam jest poniżej 3 godzin.

   Akumulatorki o pojemności 1040mAh radzę ROZładowywać prądem 200mA (najbliżej 0,2C – przy takim prądzie podczas pomiaru będziesz miał zgodnie z normami określoną pojemność) i ładować 500mA (najniżej jak się da, ale ponad 0,4C).

   Ładowarkę stawiaj na twardej powierzchni, a nie dywanie.

   Nie wietrz mroźnym powietrzem pokoju podczas ładowania, bo czujniki temp. zaczną wariować i można przeładować tym sposobem aku. Innymi słowy mówiąc dbaj o stałą temperaturę podczas ładowania.

   Ładuj z dala od kaloryferów i w cieniu (by nie padało słońce na ładowarkę).

 64. Maverick pisze:

  Ok ale napisz mi jescze bo wczoraj znalazłem 2 emelop 1900 leżały chyba kilka miesięcy jakim prądem je rozładować i ładować? Ja rozladowałem je prądem 250 mA i ładuje 700 mA. Czy baterie jak do końca nie wyczerpia się bo samochód dalej jeździ na ev 2600 mogę je włożyć do ładowarki i ladowac bo chyba za każdym razem nie będę ich do zera rozładować bo z tego co tu czytałem nie jest to dobre dla bateri.

 65. Maverick pisze:

  Aku ładuje się tym prądem 3 godziny na ładowarce pokazuje że naladował już 2.10 ah a pojemność bateri to 1900 mah czy przeładowala już? Może za wysoki proad posłucham ciebie jescze rozj akku

  • Kyle pisze:

   Ja ładuję Eneloop 1900 mAh (znamionowo 2000 mAh) prądem ~900 mA, więc jak ładujesz prądem “aż 700mA”, to faktycznie możesz rozj. akku 🙂 Mówiłem Ci być ładował wyższym prądem, to “nie bo wiesz lepiej, no i na jutube inaczej mówili”. Gdybym miał Twoją ładowarkę (do wyboru 700mA, a później 1000mA), to bym dla tych Eneloop ustawiał prąd ładowania 1000 mA (rozładowanie 500mA).

   Co do tego, że ładowarka władowała 2100 mA w akumulator 1900mA, to jeszcze nie musi być przeładowania, bo są straty podczas ładowania (100% wkładanej energii w akumulator nie jest magazynowane, bo część jest marnowana w postaci ciepła). Natomiast jak zobaczysz wartości typu 2800 mAh władowane w aku 2000mAh, to zdecydowanie przeładowane (widziałem coś takiego, jak ładowałem Eneloop 2000 mAh prądem 500mA).

   Kolejna sprawa, już Ci pisałem (czy ktoś mnie w ogóle czyta?!) że jak rozładowujesz ładowarką takie akumulatory prądem ~0,2C (można takie Eneloop 2000mAh prądem typu 500mA), to nie rozładują się “do zera” (kup se miernik i se sprawdź jakie jest napięcie po wyciągnięciu akumulatora przy rozładowaniu przez ładowarkę do 0,9V pod obciążeniem) – na mierniku zobaczysz ponad 1V, a to jest bezpieczny poziom rozładowania, daleki od zera jak diabli.

 66. Kyle pisze:

  … aha … rozładowanie akumulatorów do zera (możliwe przy pomocy np. jakiejś zabawki lub latarki) powinno drastycznie skrócić żywotność akumulatora/pogorszyć parametry, szczególnie, jeśli akumulator w takim stanie rozładowanym sobie jeszcze poleżał.

 67. Maverick pisze:

  Właśnie nie wiem dlaczego nikt nie włącza się do dyskusji. Może ludzie nie mają czasu zajmować się takim bzdetami. Co do ładowania wyższym prdem niż zalecane według ciebie 1000mA w aku 1900 rozładowanie 500 to nie wiem czy wiesz co piszesz. Przy 700 aku były gorace ładunek 2.20 i dalej lądowałala. Niby nic się nie powinnio uszkodzić bo ładowarka ma zabezpieczenia przed przegrzaniem alku i ładowarki. Ale przerwałaem to i zmieniłem na niższy proad 500.To wytłumacz dlaczego drugie alku tej samej pojemności ten sam ładowane 500 rozładowanie 250 ladowalo się 3.40 i na koniec pokazało 1983 mah. Czyli nic się chyba nie przeładowalao. Nie wiem jak to wyglądało pod koniec ale pokazał full zakończyła ładowanie. Czyli wychodzi na to że 700 to za duży prąd dla alku ładowarka nie zatrzymała się przy 1900.A według ciebie odwrotnie. Ładować dużym prądem. Nie ładowalem jescze tych everactive 2600 i eneloop pro 2500. Nie wie ile ustawiać bezpieczne będzie 700. Dla mnie to i tak trochę dziwnie bo ta ładowarkia nie powinna przeladowac alku. Mogłem zostawiać tamte alku na 700. Ciekawie co by zrobiła czy by się zatrzymała sama czy lądowałala by dalej te alku 1900. To stare baterie ale po co je rozwalac.

  • Kyle pisze:

   Nie wiem dlaczego u Ciebie aku 1900mAh tak się grzał przy prądzie ładowania 700mA (albo zużyte, albo przeładowanie) – u mnie przy prądzie 900mA (nastawa 1000mA w Powerex MH-C9000) się specjalnie nie grzeje Sanyo Eneloop 1900mAh pod koniec ładowania. Natomiast w Technoline BC-700 przy prądzie ładowania 500mA to aku 2300 mAh się gotowały.

   Jeśli aku jest wyeksploatowane, to grzeje się dużo bardziej. Jeśli się przeładowuje, to też powinien się gotować (w przypadku tych gotujących 2300 mAh przy prądzie 500mA u mnie, pewnie było jedno i drugie, czyli i zużyte i przeładowywały się).

   Tak czy inaczej przy SPRAWNYM Sanyo/Panasonic Eneloop 1900 mAh (2000mAh) nie mam problemów z grzaniem czy przeładowaniem na prądzie 900 mA (ustawienie 1000 mA* w Powerex MH-C9000 )

   Swoją drogą zmierz jaką pojemność mają Twoje akumulatory (normatywnym prądem rozładowania 0,2C ). Np. moje Eneloop 1900/2000 mają realnie ~1870 mAh przy prądzie rozładowania 360mA (nastawa 400mA*) – 450mA (nastawa 500mA*). Choć co ciekawe inna ładowarka, Technoline BC700 przy prądach 350/700 pokazuje większą pojemność (19xx).

   *zauważyłem, że Powerex MH-C9000 daje prądy o ~10% niższe od ustawionych, bo po godzinie rozładowania prądem np. 500mA wyciągnięte są okolice ~450mAh, wg. licznika mAh na ładowarce. Przy ładowaniu analogicznie – 1000mA po godzinie daje wciśnięte okolice 900mAh

 68. Maverick pisze:

  Jeśli ładuje prądem 700 to jaki powienm być prod rozladowania np dla aku 2600? Mogę w tej ładowarce ustawić 150 250 350 500. Analogicznie jeśli ma być polowa to 350? Czy ustawić 250 rozładowanie i 700 ładowanie.

 69. Maverick pisze:

  Moze ten jeden mógł bym przeladowany. Aż tak stare te eneloop nie są. Ładowalem je ładowarka kupiona z bateriami wtedy sanyo jescze. Bardzej chodzi mi o te nowe baterie które kupiłem teraz. Everactive 2600 emelop 2500 pro. Jescze nie były wcale ładowane. Zastanwiam się czy jak pisałeś rozładować je prądem 500 i ładować 1000. Czy rozładować 500 i bezpiecznej ładować 700.Zrobie test na jeden bateri 500 1000 zobaczę jak będzie ładować czy nie przyladuje itp. Myślę że 1000 szybciej będzie zużywać baterie. A jak bym chcal ładować 700 to jaki prod rozladowania ustawić 250 czy 500????

 70. Kyle pisze:

  Prąd rozładowania 0,2C niezależnie od prądu ładowania.

  Natomiast jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, to ja właśnie z tego powodu ładuję akumulatorki 2600 mAh (Philips) prądem ~1080 mA (ustawienie 1200mA na Powerex). Po prostu z obawy o przeładowanie (im większy prąd ładowania, tym wyraźniejszy spadek napięcia -dV, czyli mniejsze ryzyko przeładowania). Nie wiem, co tak się boisz większych prądów. Dopuszczalne prądy dla akumulatorów podczas ładowania, bez aktywnego chłodzenia, to 1C, czyli dla aku 2600mAh będzie to prąd 2,6 Ampera 🙂 – oczywiście nie zalecam ładować aż takim prądem, tak samo, jak nie zalecam ładować prądem tak niskim jak 0,3C.

  Polecam zapoznać się z:
  http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_nickel_metal_hydride

  i taki cytat:
  [quote]
  It is difficult, if not impossible, to slow charge a NiMH battery. At a C rate of 0.1C to 0.3C, the voltage and temperature profiles do not exhibit defined characteristics to trigger full-charge detection, and the charger must depend on a timer. Harmful overcharge can occur when charging partially or fully charged batteries, even if the battery remains cold.
  [/quote]

 71. Maverick pisze:

  0.2c czyli ile dla np emelop 1900 i eneloop 2500? A jaki do np 1050? mAh ? Według tego co piszesz to mogę rozładować 1900 prądem 500 i 2500 też prądem 500. To dlaczego w ładowarce sa niższe prodt np 100 250 350 500 itd. I dlaczego w instrukcji a nawet w samej ładowarce ustawianie jest 250? 500 ładowanie. Bo według cebie jak pisalels idiota to pisał. Naładowałem te akumulatorki. Pierwszy everactive 2600 rozladowałem prądem 500 w jakieś 5 min bo był już dość rozładowany. Ładowalem prądem 1000mA jak poleciłes. Cały proces trwał chyba niecałe 3 godziny 2.50. Na końcu pokazało 2.73 ah. Czyli chyba nie ok. Test był na jeden bateri. Później włożyłem 4 baterie 3 everactive 2600 i jeden emelop 2500.Rozladiwanie 500 ale ładowanie 700. Cały proces trawly 3.50 min około 4 godziny. Na końcu 2.69 2.78.268 ah. Czyli ładowarka też wykrywa odpowiednio. To żona ładować prądem 700mA co pewnie nie obciaza tak aku jak przy waszym napięciu. A czas to godzina dłużej.

  • Kyle pisze:

   Prądy rozładowania:
   0,2C x 1900mAh = 380mA (czyli na Twoim modelu ustaw 350mA)
   0,2C x 2500mAh = 500mA (czyli na Twoim modelu ustaw 500mA)

   Dalej pytasz po co w ładowarce dostępne jeszcze niższe prądy rozładowania:
   Eneloop 800 mAh x 0,2C = 160mA (czyli można ustawić 100mA, ale można też 250mA).

   Kolejna sprawa, 2,73Ah wciśnięte w aku 2,6 Ah to jest jak najbardziej OK (straty energii 5% są realne).

   Kolejna sprawa, napisałeś: “700mA pewnie tak nie obciąża” – za to wzrasta prawdopodobieństwo niewykrycia -dV (= rośnie ryzyko przeładowania, które najszybciej zabija akumulator). Prąd ładowania 700 mA dla aku 2,6 Ah, to prąd 0,27C , podczas gdy poniżej 0,3-0,33 są już znacznie większe problemy z wykryciem -dV, niż powyżej (informacja z instrukcji do ładowarek firmy Powerex, czy firmy Technoline i ze strony batteryuniversity, co nawet zacytowałem powyżej). Sam zalecam ładować prądem niskim, ale powyżej 0,4C (czyli dla aku 2600mAh prądem większym od 1040mA).

 72. Maverick pisze:

  Sory za błędy w pisowni z tel. Tam miało być ze 2.73ah jest ok nie przeładowala. Chyba że się mylę. A żona zamiast można ☺️

 73. Maverick pisze:

  Ok.Ale jesli ładowarka wykrywa bo z tego co napisałem i potwierdzasz to po co ładować 1000 jak można 700. Ta ladowarka nie maprzedzału między 700 a tysiąc 1000. Z tego forum ktoś pisała chyba Wojtek że ma BC 700 ładuje kilka lat prądem 700 i nigdy aku nie przeładowal. Nie znam się ale moim zdaniem czym wyszy prod tym szybciej się zużywa w akumlatorkach czy bateriach czy zwykłych.

  • Kyle pisze:

   Im wyższy prąd ładowania, tym gorzej, bo aku się szybciej zużywa. Im niższy prąd ładowania tym gorzej, bo rośnie ryzyko niewykrycia końca ładowania, a jeśli punkt ten nie zostanie wykryty, to jedno przeładowanie działa na zużycie jak … ja wiem … kilkaset cykli ładowania-rozładowania?

   Przy czym pooglądaj sobie pomiary jak Eneloop 1900 mAh (typ 2000mAh) były ładowane kilkaset razy prądem bodajże 2A 🙂 Także prąd ładowania 1000mA tych akumulatorów nie jest prądem wysokim:

   http://eneloop101.com/batteries/eneloop-test-results/

   ps. Ty nie myśl na zasadzie “mi się wydaje” tylko popatrz na TESTY i POMIARY

 74. Maverick pisze:

  Dla mnie nawet lepiej było by ładować 1000mA gdzine szybciej choć to aż takiego znaczenia nie ma. Ale myślę że 1000 to za wysoki porad. Może dla aku 2600 jesczs ale na pewno za wysoki dla aku 1900 .Czy na innym forum czy yt nie słyszałem ani widzałem żeby ktoś takim prądem ładowal. A ludzie mają różne ładowarki nawet dużo bardzej profesjonalne od tej co kupiłem.

 75. Maverick pisze:

  Ja tylko po chińsku.

 76. Rafal pisze:

  Mam pytanie do właścicieli ładowarki Nc1000 +. Mam wrażenie ze moja ładowarka nie potrafi wykryc, że akumulatorki sa naladowane. Raz w aku 1900 wladowala 2400mah przy pradzie ładowania 500ma i przerwalem proces. Drugi raz aku 900mah wladowala 1300mah przy pradzie 500ma też przerwalem proces, bo aku robiły sie gorace i ladowanie trwało zdecydowanie za długo. Podobnie w trybie test, nie potrafiła zakończyć ładowania wciagu 6 hh(900mah prad ład 500ma).Aku eneloop. Czy zdarzały się wam podobne sytuacje, czy moja ładowarka jest wadliwa?

 77. Maverick pisze:

  Moze byc wadliwe akku.? Ja raz też przerwalem proces przy porądzie 700 i akku 1900. Władowala 2.20.Ale podobno to jeszcze nie przeładowanie. Ustawilelem na 500 i było ok. 1989.Ekapert wyżej będzie ci kazał jak to przeczyta ładować wyższym prądem. Ale możesz spróbować rozładować 500mAh i ustawić na 1000mA nawet przy aku 1900.Tylko sprawdź po 2 godzinach. Bo przy tym prądzie akuu 2600 lądowało mi się 2.50 min. Dobrze naladowała 2.73ah napis full.

  • Kyle pisze:

   “Ekspert wyżej” sądzi, że problem jest gdzie indziej, skoro:

   “Drugi raz aku 900mah wladowala 1300mah przy pradzie 500ma”

   Czyli tutaj był prąd bardzo dobry do wykrycia końca ładowania (~0,56C)

   Także mam pytania:
   1) Czy wietrzyłeś pokój podczas ładowania? (jeśli tak, to tu może być problem, bo zimne powietrze zrobiło bajzel w odczytach temp.)
   2) Czy przed ładowaniem rozładowałeś najpierw ten akumulatorek prądem 250mA (jeśli nie, to tu może być problem – ładowarki czasem dziwnie się zachowują, jak ładują “od środka”)
   3) ładowarka rozumiem na twardej powierzchni z dala od grzejnika/padającego słońca?

   Generalnie różne trupy już ładowałem i przy moim sposobie ładowania, nie miałem przeładowania (na ładowarkach Technoline BC700 i Powerex MH-C9000).

   • Rafal pisze:

    1) nie wietrzyłem
    2) ładowałem, rozładowywałem i ładowałem: za pierwszym i drugim razem przeładowała
    3) ładowarka na twardej powierzchni z dala od źródeł ciepła

 78. Maverick pisze:

  Ta ladowarka ma zabezpieczenia przed przegrzaniem akumlatorkow i samej ładowarki. Pokombinuj z wyszymi pradami rozładowania przy aku 1900 350 ładowanie 1000 a dla aku 2600 rozładowanie 500mAh ładowanie 1000mA

  • Rafal pisze:

   Miałeś rację problematyczne są aku. Ladowalem dwa komplety oba niewiele używane. Widocznie stara ladowarka je załatwiła. Włożyłem nowy zestaw i ładowarka nie miała problemu z poprawnym zakończeniem ładowania. Dzięki za podpowiedź, bo już myślałam że ładowarka do wymiany .

   • Kyle pisze:

    Jeśli akumulatory są załatwione, to sprawdź czy tak jest w rzeczywistości – zobacz jaki prąd są w stanie oddać/zmierz rezystancję wewn.

 79. Suchy pisze:

  Czołem 🙂
  Czytam i czytam i pragnę tylko dowiedzieć się, jak mam prawidłowo ładować swoje akumulatory. Ładowarka którą posiadam to: TechnoLine BC-1000
  Akumulatory od pojemności: 1900 mAh do 2500 mAh

  Pomóżcie dobrzy ludzie, jak ja mam prawidłowo używać swojej ładowarki? 🙂

  Z góry dziękuję za pomoc 🙂

 80. Kyle pisze:

  Akumulatorki ładuj tylko po dwa, umieszczając je w skrajnych portach, tak by wypadał jeden czujnik temp. na jeden akumulatorek (ta ładowarka ma tylko dwa czujniki temp. , więc jak włożysz 4 akumulatory, to na parę np. po lewej przypadnie jeden czujnik – jak jeden akku zacznie się przegrzewać, to ładowanie zostanie wstrzymane dla całej pary, co zakłóci proces ładowania też dla sprawnego, nieprzegrzewającego się akumulatorka – sprawdziłem to w praktyce modelem BC700) .

  Prądy:
  dla aku 1900 mAh ustaw program discharge (tak, rozładowanie) na prąd 500mA (po rozładowaniu do 0,9V prądem 500mA będzie ładowany prądem 1000 mA – przynajmniej na BC700 po rozładowaniu aku automatycznie jest ładowany)

  dla aku 2500 mAh analogicznie można ustawić od biedy rozładowanie 500mA/ładowanie 1000mA, choć prąd ładowania 1500mA(domyślam się, że rozładowanie będzie 750mA) powinien być nadal zupełnie OK (to bezpieczne ładowanie 0,6C dla aku 2500mAh i zupełnie OK 0,3C rozładowanie), więc radzę też go sprawdzić i dotknij palcem akumulatorów przy ładowaniu czy mają temp. porównywalną z temp. ludzkiego ciała podczas ładowania (czy się nie przegrzewają).

  Wyższy prąd ładowania to mniejsze ryzyko przeładowania, bo zjawisko -dV będzie wyraźniejsze (sprawdzone w praktyce na ładowarce Technoline i Powerex + poparte wiedzą teoretyczną + doświadczeniami POMIAROWYMI innych ludzi).

  Nie warto ładować za dużymi prądami (np. ponad 1 C, czyli np. prąd 1000 mA dla aku 800mAh) z powodów termicznych (przegrzewanie) i szybszego zużycia (mniej cykli aku przeżyje).

  Podczas ładowania dbaj o stałą temperaturę w pomieszczeniu, ładowarka na twardej płaskiej powierzchni (NIE na dywanie!!), z dala od źródeł ciepła/padającego słońca.

 81. mariusz pisze:

  Proszę o pomoc. Jaki prąd ładowania ustawić do ReCyko + Pro . Dane techniczne:

  Producent: GP
  Model: 270AAHCNP
  Technologia wykonania: niklowo-wodorkowa (NiMH)
  Rozmiar: R6, AA
  Pojemność minimalna: 2600mAh
  Napięcie 1,2V
  Wymiary:
  średnica: 14,5 mm
  wysokość: 50,5 mm
  Waga ogniwa: 31g

  Ładowarka: Powerex MH-C9000.

  Doczytałem iż :minimalny prąd ładowania powinien oscylować między 0,3C a 0,4C niestety nie potrafir przeliczyć ile to jest to te mA ( parametr ten mogę dowolnie ustawić we wspomnianej ładowarce ).

  Będę wdzięczny jak ktoś mi to rozpisze jak to przeliczyć .

  • Kyle pisze:

   Też mam tą ładowarkę. Optymalny prąd ładowania radzę powyżej 0,4C (by nie ryzykować niewykrycia -dV). Ta ładowarka ładuje prądem o jakieś 10% niższym niż się ustawi. W związku z powyższym radzę dla akumulatorka o pojemności 2600 mAh ustawić na niej prąd ładowania 1200 mA (realny będzie w okolicach 1080mA czyli odrobinę ponad 0,4C). Natomiast prąd ROZładowania radzę ustawić najbliżej 0,2C czyli 600mA (realny będzie 540 mA, podczas gdy 0,2C to 520mA).

   Czyli: ustaw najpierw rozładowanie prądem 600 mA, a jak się rozładują to zacznij ładować prądem 1200 mA .

   Nie wietrz pokoju podczas ładowania (w sensie dbaj o stałą temperaturę, by ładowarka nie “zgłupiała” bo ma czujniki temp.)

   Podczas pracy ładowarki połóż ją na twardej, płaskiej powierzchni, z dala od źródeł ciepła.

 82. pawel pisze:

  używam zazwyczaj akumulatorów eneloop i varta i recyko, i ładowarki varta 57675, jednak dość często po paru naładowaniach pokazuje ERR gdy wkładam. Czy to możliwe że tą ładowarką rozwalam sobie akumulatory? W czasie ładowania 1-2 aku pokazuje że ładuje prądem 8000 mA, ma chłodzenie akumulator nie przekracza zazwyczaj 35C. ma tryby test, discharge i refresh. Czy są jakieś testery które mogą sprawdzić czy naprawdę akumulator jest już zepsuty? Bo trudno mi uwierzyć że po paru ładowaniach akumulatory są zepsute.

 83. pawel pisze:

  Ale z drugiej strony jak używam eneloopy w lampie błyskowej gdzie dodałem akumulator który miał err to wystarcza na kilka kilkanaście błysków, a powinno na 300 minimum tak jak gdy robię to zwykłymi bateriami.

 84. Kyle pisze:

  Twoja ładowarka ładując prądem 8000 mA (czyli 4C dla Eneloop 2000mAh) obstawiam, że je zabija. Przydałoby się zmierzyć jaką teraz mają pojemność (unormowanym prądem rozładowania 0,2C, czyli ~400 mA dla aku 2000mAh) i sprawdzić rezystancję wewn./max prąd rozładowania. Na Twoim miejscu kupiłbym jakąś inną ładowarkę, na której da się ustawić poprawne prądy ładowania.

  ps. wbudowany tester ma poniekąd Powerex MH-C9000 (najpierw sprawdza rezystancję wewn. zanim zacznie cokolwiek ładować)

 85. Michal pisze:

  Cześć! Znalazłem ten wpis i wieloletnią dyskusję po nim już po zakupie NC 100plus i enrgizerów 2000mAh (precharged). Na szczęście zdążyłem naładować tylko dwie sztuki na domyślnym prądzie 500mA bez wcześniejszego rozładowania. Zrobiłem to, bo po zakupie i włożeniu tych aku to lampek LED świeciły dużo słabiej niż na zwykłych bateriach AA. Dopiero sprawdzę czy to ładowanie ich nie zabiło. Kolejne aku będę najpierw rozładowywał i dopiero potem ładował prądem 1000mA. Jakoś wierzę w argumentację Kyle’a popartą licznymi faktami, wykresami, badaniami itp. 🙂
  Zobaczymy jak to się sprawdzi w praktyce.
  Kyle – gratuluję opanowania i wytrwałości w ciągłym odpowiadaniu na te same pytania 🙂

 86. Lotnik911 pisze:

  Witam, mam akumulatorki everactive 2500mah i na nich pisze STANDARD CHARGE 250mA/16h.

  Moja ładowarka everactive NC-3000 w instrukcji ma napisane aby najlepiej prad ładowania ustawić na 1/4 pojemności znamionowej czyli w tym przypadku 2500mah. Czyli mam ustawić okolo 600ma czy tak jak na bateri pisze standard charge 250ma ?

 87. Kyle pisze:

  Standardowe ładowanie, przy prymitywnych ładowarkach (bez wykrywania -dV, bez elektroniki sterującej) to 1/10C ( czyli dla 2500mAh będzie 250mA) przez kilkanaście godzin.

  Natomiast co do NC-3000, to mam bardzo podobnie wyglądającą Powerex MH-C9000 i w instrukcji jeśli mnie pamięć nie myli było zalecane minimum 0,3C – maximum 1C .

  Wracając jeszcze do NC-3000, to w instrukcji napisano:
  “Metoda -dV, określająca moment pełnego naładowania akumulatorka, jest mniej dokładna dla prądów ładowania mniejszych niż zalecany, co może skutkować niepełnym naładowaniem”

  … i nie do końca się zgadzam z tym co napisano. Przede wszystkim niewykrycie -dV prowadzi do przeładowania akumulatorka a nie “niepełnego naładowania”.

  Zerknijmy więc do angielskiej część TEJ SAMEJ instrukcji:
  “Full charge termination method -dV is less accurate with lower than recommended charging current”

  Czyli mamy napisane w sumie jednak coś innego: że niższy prąd (poniżej zalecanego) to “mniej dokładne wykrywanie” -dV – czyli zero radosnej twórczości o “niedoładowaniu”.

  Moje wnioski:
  1) tłumacz, który tworzył polską część instrukcji do NC-3000, nie bardzo wie o czym pisze, albo/i nie zna angielskiego.
  2) człowiek od części angielskiej, zalecając prąd ładowania C/4 też nie bardzo chyba oglądał pomiary i instrukcję oryginału Powerex z którego zerżnęli projekt
  3) chromol instrukcję i ustaw prąd ładowania na ponad 0,4C, czyli 1200 mA dla aku 2500mAh – akumulator nie będzie się przegrzewał i masz gwarantowane wykrycie -dV

 88. Lotnik911 pisze:

  Mało się na tym znam i nie wiem co to te c1 c3 i c4 itp. Przypuszczam ale samemu ciezko sobie coś wymyśleć.

  Czyli jaki mam ustawic prad ladowania aby akumulatorki ladowaly sie na full i dlugo zemna zyly

  Na tą chwile mam pojemnosci everactive :

  AA – 2500 i AAA-1000

  Te 2500 dziś ladowałem prądem 600ma i były bardzo bardzo ciepłe.

  A te 1000 ładowałem prądem 200ma i były poprostu ciepłe.

  Albo jak to sie liczy aby bylo bezpiecznie, według istrukcji mojego everactive to np. Pojemność 2500:4=prad ladowania 600ma

  Dzięki z goŕy za cierpliwość

 89. Kyle pisze:

  Dla akumulatora 2500 mAh – ROZładuj prądem 500mA (chodzi o to, by uniknąć ładowania już mocno naładowanego akumulatora ). Następnie ŁADuj prądem 1200mA.

  Natomiast dla AAA te prądy będą oczywiście niższe: ROZładowanie 200mA i ładowanie 600 mA

 90. Kyle pisze:

  ps. jeśli akumulatory są uszkodzone (w wyniku przeładowania) to objawem jest często mocne grzanie przy ładowaniu. Innym powodem gorącego aku, jest okres przeładowywania go (niewykryte -dV i ładowarka dalej pompuje energię w pełny aku, co go oczywiście degraduje). Pamiętaj, by temperatura pomieszczenia przy ładowaniu była stała (nie wietrz w zimie pokoju przy ładowaniu, bo obniżysz temp. i ładowarka zgłupieje). Ładuj na twardej powierzchni, by ładowarka miała dobrą cyrkulację powietrza (a nie np. na dywanie).

 91. Lotnik911 pisze:

  1200mA to bardzo duzo mi sie wydaje ale sie nie znam bo w tedy wydaje mi sir ze bardzo szybko sie naładuja a nawet mega szybko i czy to napewno nie szkodzi. Czy sie myle ?

  Wszedzie ludzie ledwo co laduja po 200-400mA ale nikt mi nie potrafi napisac dlaczego itp.

 92. everActive.pl pisze:

  Witam serdecznie, zwykle nie udzielam się w komentarzach, jednak z uwagi na ciekawą dyskusję, prowadzoną na wysokim poziomie postanowiłem wyjaśnić kilka kwestii.

  @Kyle

  Jeżeli chodzi o everActive NC-3000 i instrukcję to autorem obu wersji językowych jest jedna i ta sama osoba – instrukcja powstała od zera u nas w Polsce i na pewno nie ma tu mowy o zrzynaniu z ładowarki MAHA/Powerex, czy innych – to z resztą tylko z pozoru podobne ładowarki. Sposób działania, elektronika, a nawet obudowa istotnie się różnią, choć pozornie na zdjęciach wyglądają podobnie.

  Nie jest prawdą, że ustawiony zbyt niski prąd ładowania w ładowarce automatycznej będzie niósł ze sobą ryzyko wyłącznie przeładowania akumulatorków – szczególnie dla czułych ładowarek, przy sprytnie oprogramowanej detekcji PVD/0dV wysoce prawdopodobne jest niedoładowanie akumulatora – to łatwe do pokazania na konkretnym przykładzie – chętnych zapraszam do kontaktu mailowego (dane na końcu wpisu). Dlatego tym bardziej ważne jest aby prąd ładowania dla typowych akumulatorków AA/AAA nie był niższy jak 0,2..0,25C, gdzie C to deklarowana pojemność akumulatora. Może być oczywiście wyższy.

  Kyle – gratuluję Ci zapału i chęci uświadamiania użytkowników w zakresie doboru odpowiedniego prądu ładowania dla akumulatorków Ni-MH – większość Twoich uwag i zaleceń jest jak najbardziej poprawna.

  @Lotnik911

  Chętnie dodatkowo wyjaśnię o co dokładnie chodzi z tymi prądami ładowania i skąd wynikają złe nawyki użytkowników do ustawiania najniższych wartości – zapraszam do kontaktu (dane pod koniec).

  Ładowarka NC-3000 fizycznie nie pozwoli na ładowanie zbyt wysokim prądem zniszczonego, lub nisko-prądowego akumulatorka – jeżeli rezystancja wewnętrzna akumulatora (lub styków) jest zbyt wysoka, to ładowarka sama dynamicznie ograniczy prąd ładowania.
  W praktyce ta ładowarka poprawnie obsłuży większość ogniw AA/AAA niezależnie od ustawionego prądu.
  Jako optymalny i zalecany można przyjąć dowolny prąd z zakresu 20-50% względem nominalnej wartości pojemności akumulatorka.

  Zgodnie z tym co pisał wcześniej Kyle, dla akumulatorka Ni-MH nawet wartości prądu z zakresu 0,5C-1C nie są wcale wartościami bardzo wysokimi i dobrze kontrolowany proces ładowania nie ma prawa zrobić akumulatorowi specjalnej krzywdy. Problem jest jednak bardziej złożony, gdyż przy prądach rzędu 1A i wyższymi często w wielu kompaktowych ładowarkach mamy dodatkowe niechciane źródło ciepła, którym staje się…ładowarka. Dodatkowe ciepło z ładowarki potrafi skutecznie zakłócić proces ładowania i czasem powoduje problemy z detekcją pełnego naładowania. Dlatego złotym środkiem są często wartości 0.2C-0.5C.

  Nie traktujcie tego jednak jako wyrocznię – równie dużo zależy od programu samej ładowarki – dobrze opracowany algorytm ładowania pozwoli na poprawne i powtarzalne naładowanie akumulatorka 10000 mAh prądem 500 mA, co stanowi wartość zaledwie 0.05C. Wynika to z faktu, że przykładowy, typowy akumulator Ni-MH 5000 mAh nieco inaczej reaguje na prąd 500 mA, jak akumulator 1000 mAh na prąd 100 mA, a w obu wypadkach jest to wartość 0.1C.

  @Wszyscy

  Jeżeli zależy Wam na wysokiej żywotności akumulatorków Ni-MH to nie rozładowujcie całkowicie akumulatorka przed każdym ładowaniem! – to zalecenie jest zupełnie nieaktualne, a wręcz po prostu złe i szkodliwe. Nie można obok tego przejść obojętnie. To najszybsza droga aby nasz akumulator został szybko, sztucznie wyeksploatowany.
  Dla dociekliwych polecam przeanalizować oficjalne materiały na temat żywotności akumulatorów Eneloop – akumulator pracujący w cyklach połówkowych (~50-100% naładowania) wytrzymuje ok. 4x więcej cykli ładowania jak ten który każdorazowo jest całkowicie rozładowywany!

  Spotykana teoria, że ładowarki “nie lubią” ładować akumulatorów od połowy też nie ma wg mnie uzasadnienia – wręcz przeciwnie – dobra ładowarka bazująca na detekcji -delta V zwykle ma łatwiejszą ocenę momentu pełnego naładowania takiego akumulatora.

  Jeżeli jesteście zainteresowani twardymi dowodami nt. powyższego lub macie dalsze wątpliwości, zapraszam do kontaktu – [email protected].
  W miarę możliwości każdemu odpiszę.

  Pozdrawiam
  Michał

 93. Kyle pisze:

  @everActive
  Ładowarka pokroju BC700 czy wspomniany Powerex rozładowuje przy prądzie ~0,2C do napięcia 0,9V pod wspomnianym obciążeniem. Po wyjęciu akumulatorka z ładowarki napięcie spoczynkowe (czyli po ściągnięciu tego obciążenia) jest ponad 1V . Spoczynkowe na poziomie 1V-1,1V to wartości bezpieczne, oddalone od takiego “całkowitego rozładowania”, które byłoby faktycznie szkodliwe. Ponadto tak rozładowany akumulator, jeśli w tym samym dniu zaczniemy ładować (czyli nie będzie leżał w takim rozładowanym stanie) to tym bardziej prawdopodobieństwo negatywnego wpływu niskiego poziomu naładowania zostanie zminimalizowane.

  Natomiast co do prądów ładowania 0,25C, to miałem, może nie bardzo częste, ale mimo wszystko też nie bardzo rzadkie przypadki przeładowania przy takich prądach np. na BC-700, z tego powodu moim zdaniem jest to prąd obarczony stosunkowo dużym prawdopodobieństwem nie wykrycia -dV. (konkretnie do zdaje się Eneloop 2000 mAh przy ładowaniu prądem 500mA oberwały, jak i Eneloop 800mAh przy ładowaniu prądem 200mA). Także moje doświadczenie pokazuje mi, że należy się trzymać zdecydowanie powyżej 0,25C na ładowarkach z -dV, bo dodatkowe zabezpieczenia potrafiły zawieść (BC 700 ma czujniki temp. – choć kijowo, bo tylko dwa na 4 aku).
  Przy ładowaniu prądami ponad 0,4C moim zdaniem to prawdopodobieństwo przeładowania, z powodu niewykrycia -dV jest ogromnie mniejsze.
  Oczywiście też jestem zdania, że ładowanie zbyt dużymi prądami, też nie jest dobre, więc trzymam się znacznie poniżej 1C.

  ps. jak nie zerżnęliście, to przepraszam, ale wygląd bardzo podobny 😉

 94. Kyle pisze:

  @Lotnik911
  Sądzę, że ludzie boją się ładować większymi prądami i są przekonani, że tak niskie prądy są lepsze dla akumulatorów. Ja już nie jeden akumulator zepsułem/zdegradowałem, ładując zbyt małym prądem i z tego powodu najlepszy prąd (żywotność aku itd.) to prąd z jednej strony nie za niski (bo ryzyko niewykrycia -dV, co doprowadza do przeładowania, co doprowadza do drastycznej, bardzo szybkiej degradacji akumulatora, z drugiej nie za wysoki (problem choćby “termiczny”).

 95. Lotnik911 pisze:

  Napiszcie mi ile to jest :

  0.4C ile to jest tego mA ?
  0.25C -> ?
  4C -> ?

  Bo jak podajecie te wartości to nie wiem ile ustawić na ładowarce.

 96. Kyle pisze:

  0,4C:
  2500 x 0,4 = 1000 (ja zalecam ponad 0,4C, czyli dla Twojej ładowarki 1200mA)
  1000 x 0,4 = 400 (ja zalecam ponad 0,4C, czyli dla Twojej ładowarki 500mA)

 97. Kyle pisze:

  0,25C = C/4:
  2500 x 0,25 = 625
  1000 x 0,25 = 250

 98. everActive.pl pisze:

  @Lotnik911 – odpowiedziałem Tobie na maila.

  @Kyle

  Wg norm IEC akumulator Ni-MH w pełnym cyklu rozładowywuje się obciążeniem 0.2C do poziomu 1.0V (mierzone na akumulatorze, pod obciążeniem), czyli nawet mniej agresywnie jak w większości ładowarek – mimo to żywotność i sumaryczna pojemność uzyskana z cyklu życia takiego akumulatorka jest kilkukrotnie niższa jak przy cyklach częściowych.

  Faktem jest, że warto akumulator co jakiś czas rozładować.
  Są też do tego konkretne wskazania, ale to dość obszerne zagadnienie.

  Z tymi problemami z wykrywaniem -dV masz absolutną rację – regularnie wysyłamy do naszych klientów wykresy przebiegów ładowania i wyjaśnienia, z czego ta sytuacja wynika.

  Pamiętaj też, że wiele ładowarek – w tym opisywane na tym blogu, pamiętają czasy, gdy popularne były jeszcze akumulatorki Ni-Cd. To prawdopodobnie powód dla którego jest tam ustawiony niski (200 mA) domyślny prąd ładowania. Akumulatory Ni-Cd miały też dużo bardziej widoczny efekt spadku napięcia w końcowej fazie ładowania.

  Te ładowarki bazowały niemal wyłącznie na zjawisku wyraźnego spadku napięcia i ew. ograniczeniu pojemności jak coś pójdzie nie tak (to było coś ok. 3300-3500 mAh max).
  Przy prądzie 500 mA każdy akumulator, nawet rzędu ~2500 mAh wykaże już wyraźne “spłaszczenie” napięcia w końcowej fazie ładowania i zwykle jego spadek – jednak czasem są to wartości bardzo małe, rzędu kilku mV – aby takie różnice “złapać” ładowarka powinna dysponować (przynajmniej od strony układu) możliwością odczytu napięcia z rozdzielczością min 0.001V, a najlepiej 0.0001V lub analizować i porównywać zmiany napięcia w dłuższych okresach czasu reagując na określone zmiany/braki zmian itd. itp. Tu jest dużo pułapek, a temat jest bardzo obszerny (i ciekawy).

  Niektóre ładowarki wymagają różnicy rzędu 10mV, aby zakończyć ładowanie – wtedy faktycznie prąd ładowania mniejszy niż 0.25/0.3C kończy się regularnie problemem. Im wyższy prąd ładowania tym wyższy spadek napięcia w mV pod koniec procesu ładowania.

  To dlatego zalecenia i obserwacje Kyle są w tym zakresie słuszne i prawidłowe.

  Z drugiej strony prądy rzędu 1000 mA powodują już często problem termiczny ze strony ładowarek, o którym pisałem wcześniej.

  Pozdrawiam
  Michał

 99. Lotnik911 pisze:

  Krótkie info o Mojej ładowarce od sprzedającego :

  Ładowarka profesjonalna everActive NC-3000

  Ładowarka służy do ładowania i konserwacji 1-4szt. akumulatorów R03 AAA / R6 AA wykonanych w technologii Ni-MH oraz Ni-Cd oraz 1-2szt akumulatorów R14 C/ R20 D przy użyciu dodatkowego adaptera (adapter dostępny oddzielnie).

  Doskonała do ogniw nowej generacji typu Eneloop, czy Ready2Use.

  Everactive NC-3000 to unikalna konstrukcja oferująca nową jakość w segmencie ładowarek profesjonalnych.

  NC 3000 to ładowarka, która imponuje funkcjonalnie, przewyższając możliwości konkurencyjnych rozwiązań:

  napięcie wejściowe to 12V DC (w serii BC – 3V) – najbardziej uniwersalne – w zestawie zasilacz sieciowy AC (standardowy wtyk EU), w sprzedaży dostępny również adapter samochodowy,
  możliwość ładowania/testowania/konserwacji akumulatorów R14 / R20 przy użyciu dodatkowego adaptera (dostępne oddzielnie w sprzedaży),
  zaawansowany projekt ładowarki minimalizuje efekt nagrzewania akumulatorów podczas pracy – dodatkowo aż 6 czujników termicznych czuwa nad bezpieczeństwem całego procesu,
  ładowarka potrafi wykryć i naładować akumulatory skrajnie rozładowane – nawet takie o napięciu biegunowym 0.01V – to rzadkość wśród ładowarek profesjonalnych,
  aż 5 trybów pracy, w tym unikalny test rezystancji wewnętrznej akumulatora – w kilka sekund można przewidzieć czy zainstalowane akumulatory będą się nadawać np. do lamp błyskowych czy innych wymagających urządzeń, co więcej ładowarka, w przeciwieństwie do droższej MH-C9000, nie blokuje ładowania akumulatorów o wysokiej rezystancji wewnętrznej – oznacza to że może naładować nawet mocno zużyte akumulatory, które inne ładowarki uznają za uszkodzone!,
  zmodyfikowany tryb rozładowania – pozwala sprawdzić pojemność np. baterii alkalicznych lub sprawdzić ilość zgromadzonej/utraconej energii (mAh) w akumulatorze po dowolnym czasie.

  Cechy i możliwości ładowarki NC 3000:

  nieco większa od konkurencji – bardzo wygodna w użytkowaniu – ładowarka umożliwia szybkie instalowanie i usuwanie ogniw z każdego ze slotów, zapewniając przy tym b. dobrą cyrkulację powietrza / chłodzenie,
  sterowana mikroprocesorem z bardzo precyzyjną detekcją dV (0dV) – zapewnia pełne naładowanie instalowanych akumulatorów,
  pomimo mnogości funkcji ładowarka jest bardzo łatwa i intuicyjna w obsłudze,
  cztery, zupełnie niezależne kanały ładowania – możliwość ładowania 1-4szt. różnych akumulatorów, różnych producentów, różnych pojemności, w różnych rozmiarach,
  możliwość w pełni niezależnego ustawiania prądu ładowania/rozładowania dla każdego z kanałów,
  możliwa regulacja prądu ładowania: 200-400-600-800-1000 mA dla 1-4szt. akumulatorów R03 AAA / R6 AA, dodatkowo 1200-1400 mA dostępne dla ładowania 1-2szt. akumulatorków,
  możliwa regulacja prądu rozładowania: 100-200-300-400-500 mA, dodatkowo 600-700 mA dostępne dla rozładowania 1-2szt. akumulatorków,
  uniwersalne napięcie wejściowe 12V DC/1A, w zestawie adapter sieciowy,
  wielofunkcyjny, duży, podświetlany wyświetlacz LCD, pokazujący aktualny stan naładowania (napięcia), czas ładowania, prąd ładowania, zliczoną pojemność mAh dla każdego z ogniw lub rezystancję wewnętrzną ogniwa – wybrany parametr wyświetlany jest jednocześnie dla wszystkich ładowanych ogniw – nie trzeba się między nimi przełączać tak jak np. w MH-C9000,
  pięć programów pracy ładowarki: REFRESH – odświeżanie z pomiarem pojemności [mAh]]/ formowanie, CHARGE – ładowanie, DISCHARGE – rozładowywanie, TEST – testowanie pojemności, QUICK TEST – pomiar rezystancji wewnętrznej ogniwa (mili ohmy).

  W zestawie:

  Ładowarka NC3000 zapakowana w oryginalny karton,

  zasilacz sieciowy AC 100-240V / 12V DC – 1000mA z kablem ok. 1m,

  instrukcja obsługi PL/EN/DE.

  Specyfikacja:

  obsługiwane akumulatory: 

  1-4szt. R03 AAA / R6 AA, 

  1-2szt. C R14 / D R20*

  *wymagany dodatkowy adapter,

  Ni-MH / Ni-CD o dowolnej pojemności

  prąd ładowania regulowany:

  200-400-600-800-1000 mA,

  1200-1400 mA dla 1-2 szt. ogniw

  prąd rozładowania regulowany:

  100-200-300-400-500 mA,

  600-700 mA dla 1-2 szt. ogniw

  bezpieczeństwo

  mikroprocesor z kontrolą dV,

  zabezpieczenie przed przegrzaniem akumulatorów (4 czujniki),

  zabezpieczenie przez przegrzaniem ładowarki (2 czujniki)

  zabezpieczenie przed przeciążeniem/zwarciem,

  detekcja ogniw uszkodzonych i alkalicznych

  tryby pracy

  charge (ładowanie),

  discharge (rozładowanie),

  refresh (odświeżanie/formowanie),

  test (pomiar pojemności w mAh),

  quick test (pomiar rezystancji wewnętrznej w mOhm)

  wyświetlacz LCD

  wielosegmentowy, pokazuje parametry pracy każdej komory ładowania: czas ładowania,

  tryb pracy, prąd ładowania/rozładowania, zliczone mAh (pojemność), napięcie lub rezystancję wewnętrzną (w mili omach)

  przyciski

  4 przyciski funkcyjne,

  zasilanie12V DC/1000mA,
  w zestawie: zasilacz sieciowy AC 100-240V
  wymiary: 147 x 100 x 40 mm
  gwarancja: 2 lata
  inne: b. dokładne wykonanie ładowarki, z wysokiej jakości materiałów
  orientacyjne czasy ładowania (dla najwyższych prądów ładowania)

  1-2szt R03 800mAh – 40min.

  3-4szt. R03 800mAh – 60min.

  1-2szt. R03 1000mAh – 50min.

  3-4szt. R03 1000mAh – 70min.

  1-2szt. R6 2000mAh – 100min.

  3-4szt. R6 2000mAh – 140min.

  1-2szt. R6 2500mAh – 120min.

  3-4szt. R6 2500mAh – 180min.

  1-2szt. R14 3000mAh – 150min.

  1-2szt. R20 5000mAh – 250min.

  Dzięki za informację dla wszystkich udzielających się tu. Nie wiedziałem że aż tyle trzeba wiedzieć na temat ładowarek i baterii

 100. jojo pisze:

  Jakim prądem lądować aku enelopy 2500 aby jak najmniej im zaszkodzić i dać im dobrą kondycję. Mowa o Technoline bc700

 101. Tomasz pisze:

  Ja tez jestem posiadaczem użytkownikiem ładowarki everactiv nc 3000 nie stety od początku sprawiała problemy z przeładowaniem akumulatorów, wyszło to po jakimś czasie kiedy aku szybko traciły pojemność i rosła rezystancja wewnętrzna aku. Nawet zwracałem sie do producenta http://www.bartlade.pl opisywałem problem oczywiscie podesłałem foto płyty głównej wskazałem dziwne zachowanie wyświetlania wartosci napięć 1.80v- 1.95v kierownik rozwoju produktu Pan Michał.S wyraził zainteresowanie i pomoc w naprawie. Nie stety cała pomoc skonczyła sie na tym ze temat został olany, a prosby o schemat ładowarki dostałem odpowiedz że nie mogą schematu udostepnić na koniec otrzymałem tylko życzenia dobrej naprawy. Oczywiście wcześniej przedstawiłem dowód zakupu rachunku everactiv nc-3000 która nie mało kosztowała a jakośc wykonania pozostwia wiele do życzenia.

 102. Kyle pisze:

  @jojo
  BC-700 jest nieodpowiednia do ładowania Eneloop 2500 (zwiększone ryzyko przeładowania, na skutek niewykrycia -dV). 3 razy może naładuje poprawnie, a innym razem przeładuje degradując ogniwo.

  @Tomasz
  Jakimi prądami ładujesz jakiej pojemności aku? – może da się coś zrobić (choć napięcia ładowania 1,8V nie wróżą nic dobrego – jeśli takie napięcia występują, to nic tylko wymiana na Technoline BC900 lub innego Powerex).

 103. Tomasz pisze:

  Kyle jeżeli chodzi o prądy ładowania to sa one a raczej były 0.33c i powyżej, od dawna jej nie używam poniewaz jest nie sprawna. Może coś wiesz na temat rezystorów everactiv nc-3000 na płycie głównej ładowarki czy są to precyzyjne 1% czy może 01% chodzi mi o te ( 7R5 — 7.5 ohm ) i ( 0R15 — 0.15 ohm ) oraz tranzystor o oznaczeniu ( ( A031 ) jaki jest jego odpowiednik w kodzie. Nie stety jakośc wykonania ładwowarki odbiega od produktów producenta takich jak choćby Upeesów CDS700. Tak naprawde mało kto sprawdza proces ładowania i ich koniec jak przebiega, dopiero kiedy akumulatorki dość szybko zostają wywalone można zauważyć że coś jest nie tak. Przy okazji chciałem pozdrowić Pana Michała Seredzińskiego
  Kierownika ds. Rozwoju Produktu | Development Director
  BALTRADE.

 104. Tomasz pisze:

  Kyle:
  Jeżeli chodzi o podgląd foto płyty głównej everactiv nc-3000 mogę przesłać ci na email jak możesz to podaj, na foto zaznaczyłem o które elementy mi chodzi.
  Jesli chodzi o wymiane na Technoline BC900 czy Powerex to raczej nie wchodzi w rachube.
  Dzięki za odpowiedź.

 105. Kyle pisze:

  Nic mi nie wiadomo na temat budowy, w tym i rezystorów w NC-3000. Natomiast co do prądów ładowania, to przy BC700 nie da się ustawić prądu od 0,33C w górę dla akumulatora 2500 mAh ( 0,33C dla 2500 mAh, to 833 mA, a max prąd z BC700 to tylko 700 mA).

  ps. jak niedawno ładowałem takie Eneloop 2500mAh, to prądy ładowania ustawiałem w rejonie 1200 mA na Powerex, czyli daleko większe niż możliwości BC700

 106. Kyle pisze:

  ps. 0,33C to 825 mA, a ja policzyłem 1/3C i z tego powodu mi wyszło 833 mA, tak czy inaczej to więcej niż 700 mA

 107. Tomasz pisze:

  Kyle
  Witam nic nie pisałem o ładowarce BC700 bo takiej nie mam, o prądach ładowania 0,33C chodziło mi cały czas o model everactiv nc-3000 i o niej był opis, w tym modelu można ustawic prady powyżej 0,33c dla aku 2500mA jeżeli ładowarka jest sprawna.
  Ciekawostką jest to że model ładowarki everactiv nc-3000 zadebiutował w roku 2015 i mimo sześciu lat na rynku a producent nie może udostępnić schematu, bo nie chodziło mi o soft tylko o schemat.

 108. Sylwester pisze:

  Dzień dobry wszystkim mam kilka pytań:

  1) kupiłem właśnie envelop pro 2500mAh, rozpakowałem z blistrów (produkcja 5 miesięcy temu) i się zastanawiam czy mogę ładować w BC700 na domyślnych ustawieniach. A może powinienem kupić ładowarkę producenta eneloopów?

  2) Jeśli uparłbym się na ładowanie BC700 ( w końcu po coś dawno temu ją kupiłem) to jakie parametry i jaki tryb ustawić na ładowarce?

  3) Pytanie z zakresu hobbystycznego , da się jakoś firmware zupgradować w BC700? 😀 😉 I czy warto?

 109. Sylwester pisze:

  Pięknie dziękuję za poradę . Jeszcze zapoznam się z całym powyższym wątkiem na forum aby lepiej zrozumieć ten problem.

 110. Piotr pisze:

  Pięknie Pan to opisał.Dziekujemy

 111. Piotr pisze:

  Czy prąd 200mah to nadal nie jest za dużo na Ładowanie akumulatorków aaa, które mają przeciętnie 800 mAh?

 112. Kyle pisze:

  Prąd 200mA jest prądem zbyt niskim, by bezpiecznie naładować akumulatorek 800mAh, przy ładowarce wykrywającej koniec ładowania przez -dV. Po prostu jest zbyt wysokie prawdopodobieństwo niewykrycia końca ładowania, w wyniku czego dojdzie do przeładowania i drastycznej degradacji akumulatora.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.