Szybka naprawa uciążliwej usterki czajnika Zelmer / Midea
W czajniku elektrycznym Zelmer po około 4 latach użytkowania pojawiła się usterka włącznika. Była ona dość irytująca, bo włączenie zasilania czy grzania wody polegało na różnych próbach wciśnięcia przycisku – pod kątem, z użyciem większej siły itp. W końcu stało się to tak uciążliwe, że sprzęt wylądował na biurku.
Sterownik czajnika Zelmer / Midea MK-17E01A
Jak to bywa w takich przypadka, trzeba zacząć od dostania się do przycisku. Pierwsze pytanie, to czy będzie łatwo bo to typowy mikrostyk wlutowany w płytkę, czy badziewie w stylu pocynowany punkt na płytce drukowanej + wypukła sprężysta blaszka przyklejona folią. By się tego dowiedzieć, zaczynam od wykręcenia jakimś małym torxem trzech wkrętów na spodzie podstawy czajnika.
Po wykręceniu, czekają jeszcze zatrzaski, na szczęście mało uciążliwe. Po zdjęciu pokrywy widać płytkę drukowaną. Szybki rzut okiem na miejsca, gdzie powinny być przyciski i już widać po liczbie punktów lutowniczych i rastrze, że będą to chyba klasyczne microswitche. No to wykręcamy 4 wkręty tym samym torxem.
I po wyjęciu płytki widać już z czym mamy do czynienia :). Czyli będzie łatwo, szybko i tanio.
Interesuje mnie mcroswitch S1 nad diodą LED1 – prawa część płytki. Nie ma na co czekać, trzeba grzać lutownicę. Do takich małych robótek ciężko o lepsze narzędzie, niż TS100.
Mikrostyk włącznika zasilania czajnika – wymiana
Kawałek miedzianej plecionki i 320ºC na grocie skutecznie rozdzieliło mikroswitcha od PCB sterownika czajnika.
Wygrzebałem z zapasów kilka mikroswitchy. Niektóre nowe, inne odzysk z wylutu (ze sprzętu sprzed 2 dekad, więc najlepsze jakościowo). Inne nowe chińskie (osobna grupa jakościowa).
Po lewej oryginalny switch, po prawej to co udało mi się znaleźć. Ten z czerwonym przyciskiem pochodzi z chińskiego, rażąco taniego zestawu do samodzielnego montażu. Nie zamontowałem go wtedy z obawy o trwałość, a teraz niestety pasuje idealnie wysokością. No trudno, nie chce mi się spiłowywać innego mikrostyku, zaryzykuję tym.
Cztery punkty lutownicze później wygląda to jak na zdjęciu powyżej. Naprawę można było zrobić jeszcze taniej, ale w dziadowski sposób, czyli podmienić wadliwy switch z którymś z 3 pozostałych, które są praktycznie nieużywane. No ale tak nie róbmy, tym bardziej, że te oryginalne styki mają jak widać, słabą trwałość. Czajnik działa, aż miło się teraz włącza. Nie wiem, ja wytrzymaliśmy z tym 4 lata… 😉
Podsumowanie
Naprawa tej usterki to powiedzmy 20 minut. Miała ona jak najbardziej sens, bo czajnik jest całkiem praktyczny i trwały (na płycie sterownika jest data produkcji 2 lipiec 2012). Usterka jest znana w sieci, można znaleźć mnóstwo linków z tym problemem:
- https://tehnoobzor.com/schemes/repair/510-remont-elektrochaynika-s-termokontrollerom.html – tutaj jest porada z zamianą przycisków 😉
- https://hackaday.io/project/159050-iot-kettle-australia – a tutaj fajny opis jak doposażyć ten czajnik w tanie układ IoT i sterować nim przez internet 🙂
- https://www.youtube.com/watch?v=7vvTedJTa1E – film na youtube, pokazujący działanie po naprawie.
A teraz czas na dobrą kawę. Do następnego wpisu!
Co do odpowiedzi na komentarz to właśnie zrobiłem drugie podejście do problemu. Problem jest po stronie cloudflare. Muszę doczytać jak…
To co testowałem (AbracaDABra i welle) jest stricte pod DAB/DAB+, nie wyszukiwało FM.
Jestem ciekaw jak ta grafika leci? Jako base64? Z tego co widze, dalej ci nie działa odpowiadanie przez gości w…
Bardziej mi chodziło czy oprogramowanie jest pisane specjalnie pod DAB, czy trzeba było coś konfigurować, by działał tylko DAB bez…
Nie do końca zrozumiałem pytanie, ale ten tuner odbiera też FM, DAB+ odpaliłem z ciekawości.