Tanie zakupy w Chinach

Jednym z błogosławieństw internetu jest możliwość łatwego dokonywania zakupów, stąd ogromna popularność np. allegro. Ponieważ internet sprowadził świat do “globalnej wioski”, nie musimy się ograniczać do zakupów w Polsce. Wystarczy konto w serwisie płatności elektronicznych paypal i na ebay oraz podstawowa znajomość języka angielskiego. Jeśli dodamy do tego darmową wysyłkę z Hong Kongu czy Chin, to otrzymujemy możliwość zakupu różnych przedmiotów za czasem wręcz śmieszne pieniądze. Prócz zalet są i wady – pierwsza to czas dostawy. Bywa z tym różnie, czasem jest to tylko 8-10 dni, najczęściej 2-3 tygodnie, ale zdarzało się czekać nawet ponad miesiąc. Druga wada to gwarancja w przypadku droższych urządzeń. Jeśli sprzedawca wymaga dostarczenia zepsutego przedmiotu, to może się okazać, że koszt wysyłki będzie kilka razy wyższy niż koszt zakupu. Droższe przedmioty mogą zostać również objęte szczegółową kontrolą w Urzędzie Celnym i do kosztu zakupu trzeba będzie doliczyć podatek Vat i cło. Mimo wszystko jednak warto zainteresować się taką formą zakupów.

Zakupy w Chinach – jak zacząć

Na początek trzeba założyć sobie konto w serwisach ebay.pl oraz paypal.com, interfejsy są dostępne w języku polskim, więc nie powinno być z tym problemów. Pierwsza strona umożliwia dokonanie zakupu, druga zapewnia błyskawiczne, elektroniczne płatności z automatycznym przewalutowaniem. Konto w paypal należy jeszcze zweryfikować, by stało się ono w pełni funkcjonalne.

Konta w serwisach ebay i paypal

Paypal można porównać do pośrednika między naszym bankiem a sprzedającym. By móc zapłacić za zakupiony towar, w serwisie musimy posiadać odpowiednią sumę pieniędzy lub podłączoną do konta kartę kredytową. Konto można w łatwy sposób doładować za pomocą przelewu środków z naszego banku. Jest to tzw. doładowanie błyskawiczne, obsługiwane przez firmę BlueCash. Najczęściej środki pojawiają się w paypal w ciągu 10 minut. Doładowanie wykonuje się w złotówkach, ale możemy ustawić wyświetlanie salda w jednej z wielu obsługiwanych walut. W odróżnieniu od konta bankowego, w paypal unikalnym identyfikatorem nie jest ciąg liczb a nasz adres e-mail. Płacenie przez paypal ma też jedną, kluczową zaletę – bezpieczeństwo transakcji. Jakiekolwiek problemy z zakupionym towarem (nie dotarł, jest inny niż na aukcji, nie działa) można zgłosić w ciągu 45 dni od daty wpłaty – więcej napiszę o tym w dalszej części.

Założenie konta w na ebay-u również nie powinno sprawić problemów. Trzeba pamiętać o podaniu prawdziwego, dokładnego adresu zamieszkania – będzie on podawany sprzedającym, którzy użyją go do zaadresowania przesyłki.

Przykładowe ceny na ebay

Przez ostatnie dwa lata na ebay kupowałem kilka razy. Były to najczęściej drobne moduły elektroniczne, lub inne przydatne mi w danej chwili przedmioty. Na poniższym zdjęciu znajduje się kilka z nich:

Woltomierze i amperomierze z ebay

Po lewej widać bardzo dobry multimetr firmy Uni-t, model UT61E. W Polsce jego cena wraz z wysyłką to ok. 275zł. Ten egzemplarz został kupiony na stronie Deal Extreme, gdzie zakupy są jeszcze bezpieczniejsze niż w przypadku ebay, głównie ze względu na rejestrowane przesyłki, elektroniczne faktury itp. Ten sam miernik można kupić na ebay za mniej niż $55. Dokonując zakupu trzeba się liczyć z tym, że zaoszczędzone pieniądze mogą przepaść w przypadku awarii i odesłania urządzenia do naprawy gwarancyjnej. Trzy małe moduły po prawej to odpowiednio woltomierz 100V z amperomierzem 10A, woltomierz 100V i amperomierz z niebieskim wyświetlaczem o zakresie do 10A, który był zakupiony w 2012  i obecnie jego cena jest niższa. Ceny w złotówkach wynikają z kursu dolara, jaki obowiązywał w paypal w dniu zakupu. Jest on zawsze nieco mniej korzystny niż w bankach czy kantorach, ale nie ma tragedii a warto pamiętać, że sam paypal jest bezpłatny.

USB oscyloskop

Na powyższym zdjęciu widać bardzo przydatne urządzenie – cyfrowy oscyloskop i analizator stanów logicznych o całkiem przyzwoitych parametrach. W przypadku tego zakupu czas oczekiwania wynosił ponad 8 tygodni – paczka została wysłana, następnie gdzieś w Azji wróciła do nadawcy i ponownie wysłana z nowym tracking numberem. Zaletą zakupów w DX.com jest możliwość dokładnego monitorowania przesyłek.

Elektronika z Chin na ebay

A to kolejne moduły zakupione na portalu ebay za śmieszne wręcz pieniądze. Po lewej konwerter na chipie prolific, konwerter USB->RS232TTL za 3,33zł, przetworniczka step-down na LM2596 za 3,20zł, moduł zasilania do płytki stykowej na niecałe 5zł, programator USBasp za 10,49zł, moduł pozwalający ładować ogniwo Li-ion z gniazda USB za 4,39zł, przetworniczka step-up umożliwijąca ładowanie urządzeń przez USB z ogniwa Li-ion 4,2V za 6,39zł. Bardzo przydatne przewody do płytek stykowych i prototypowych w kombinacjach gniazdo-gniazdo, gniazdo-wtyk, wtyk-wtyk.
kable do płytek prototypowych

Koszt kabli niewielki a komfort pracy nad prototypami znacznie większy. Ostatnie zakupy, to zamiennik żarówki halogenowej 12V, oraz LED-owe odpowiedniki samochodowych halogenów H11, stosowanych często w światłach przeciwmgłowych:

Ledowe żarówki H11 z Chin

Wszystkie podane ceny zawierają również koszt dostawy, który często był bezpłatny. Poza miernikiem i oscyloskopem, wszystkie inne zakupione przedmioty zostały dostarczone listem zwykłym, bez numeru przesyłki, czasem w foliowych kopertach. Warto pokreślić, że wszystko było świetnie zabezpieczone (folia bąbelkowa, woreczki żyłkowe).

Kupujemy na ebay

Nie będę tu pisał jakiegoś obszernego poradnika. Ja korzystam z ebay.com, czyli serwisu w języku angielskim – jakoś wydaje mi się on bardziej funkcjonalny od polskiej wersji. Wyszukuję towar przez wpisanie jego nazwy w wyszukiwarkę znajdującą się w górnym pasku. Przykład: ammeter (amperomierz), następnie zawężam (lub rozszerzam) wyniki przez zaznaczenie Buy it now w polu Format, wykluczając licytację. W części Item location zaznaczam Worldwide, dzięki czemu zostaną wyświetlone przedmioty z całego świata. Ostatnie to Delivery Options, gdzie zaznaczam Free shipping, czyli darmowa wysyłka. Sortowanie wyników wyszukiwania zmieniam z Best Match (najlepiej dopasowane) na Price + Shipping: lowest first (od najniższej ceny z wysyłką). Czasem warto odznaczyć Free Shipping, bo okazuje się, że koszty dostawy są symboliczne (np. $1) i cena ostateczna jest jeszcze niższa. Na poniższym zdjęciu widać aukcje wariantowe, tzn. są na niej podobne moduły: woltomierze, amperomierze itp. Podczas zakupów należy wybrać interesujący nas przedmiot. Takie aukcje łatwo rozpoznać po cenie np. $1.50 to $3.61. Niestety ebay sortuje taką aukcje biorąc pod uwagę niższą wartość i może się okazać, że interesujący nas amperomierz znajduje się na pierwszym miejscu, ale kosztuje nie $1,50 a $3,61, a na innej. dalszej aukcji np. $2,50. Warto na to zwrócić uwagę.

ammeter china ebay

Szczegóły aukcji wyglądają tak:

Woltomierz z Chin na ebay

Zieloną cyfrą 1 zaznaczyłem listę wyboru przedmiotu. Na tej aukcji nie ma już amperomierzy, zostały woltomierze za $,150. W czerwonym polu z cyfrą 2 można sprawdzić wiarygodność sprzedającego, najlepiej żeby miał przynajmniej kilka, kilkanaście tysięcy transakcji i ponad 90% pozytywnych komentarzy. Niebieskie pole 3 to warunki darmowej dostawy, trzeba sprawdzić, czy Polska nie znajduje się na liście wykluczonych krajów. Przeglądałem wiele aukcji i takiej sytuacji jeszcze nie spotkałem. Warto jeszcze przejrzeć opis i jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup, wystarczy kliknąć Buy It Now. Po potwierdzeniu zostaniemy przekierowani na stronę logowania paypal, tam w podsumowaniu zobaczymy m.in. koszt w naszej walucie, czyli PLN. Po zapłaceniu wystarczy cierpliwie czekać około 3 tygodnie.

Brak przesyłki, przedmiot nie działa, inne problemy

Może się zdarzyć, że zamówiony towar nie dotrze, zostanie uszkodzony podczas transportu lub przez pomyłkę otrzymamy inny produkt. Pierwsza możliwość to rozwiązanie problemu przez ebay, który zawiera odpowiednie narzędzia. Na liście zakupionych przedmiotów można z listy rozwijanej More actions wybrać opcję Resolve a problem. Po przeniesieniu na nową stronę zostaną wyświetlone najczęściej pojawiające się problemy – towar nie dotarł, jest inny niż w opisie, anulowanie zakupu, zwrot towaru. Po wybraniu jednej z opcji zostanie wyświetlony opis postępowania. Druga możliwość, to założenie sporu przez Paypal. Wystarczy wejść w płatności wysłane, wybrać szczegóły płatności za sporny zakup i na dole wcisnąć link Zgłoś problem – Paypal daje nam na to 45 dni od daty płatności. Opis problemu wykonujemy oczywiście w języku angielskim. Trzy razy zdarzyło mi się skorzystać narzędzi do rozwiązywania problemów. Kupiłem kiedyś digitizer do ZTE Blade, który po zamontowaniu w telefonie nie działał. Zgłosiłem to sprzedającemu, który zaproponował wysyłkę nowej szybki lub zwrot pieniędzy. Wybrałem tę drugą możliwość i otrzymałem zwrot na paypal. Drugim razem kupiłem klawiaturę do laptopa MSI, która nie była dostępna w Polsce, a na ebay znalazłem tylko jedną aukcję. Wg opisu powinna ona pasować do notebooka i mimo pewnych różnic (nieco inny kształt klawiszy) była zamiennikiem do tej zamontowanej. Po otrzymaniu przesyłki okazało się, że pasuje mechanicznie, ale nie działa zgodnie z oczekiwaniem. Zgłosiłem problem do sprzedającego i również otrzymałem zwrot pieniędzy na paypal. Ostatni przypadek to zakup Raspberry Pi za 30-kilka dolarów od sprzedającego, który miał 200 komentarzy (prawie same pozytywy). Niska cena budziła podejrzenia i słusznie. Zaraz po zakupie otrzymałem numer przesyłki, który nie był rozpoznawany przez system śledzenia. Sprzedający nie odpisywał na zadane przeze mnie pytanie, po 10 dniach od zakupu zaczęły pojawiać się masowo negatywne komentarze i jego konto zostało usunięte. Zgłosiłem swój problem na ebay i również bez problemu otrzymałem zwrot całej zapłaconej sumy. Moim zdaniem jest to znacznie wygodniejsze niż w przypadku allegro, a same zakupy przy odrobinie rozwagi są bardzo bezpieczne.

Możesz również polubić…

17 komentarzy

  1. misiek pisze:

    Osobiście wolę kupować w sklepach w Polsce ze względu na gwarancję… A ceny przy jednostkowych zakupach nie są powalające.
    Miałem kilka lat temu podobny miernik unita… Po kilku miesiącach, jak zauważyłem kiepską dokładność na niskich zakresach (dużo gorszą niż w dokumentacji) i jak niechcący upaliłem bezpiecznik, nawet nie wiedząc jak (?), to czym prędzej pozbyłem się go na allegro i kupiłem miernik brymena za 100 więcej, za to z porządnymi zabezpieczeniami, dokładniejszy i solidniej wykonany… Generalnie czasami nie ma alternatywy, choćby cenowej dla chińszczyzny. Ale już nieraz się sparzyłem na chińskich okazajach i wolę kupić coś droższego i mieć spokój… Np. ciuchy i buty kupuję polskie. Raz że solidniejsze a dwa ktoś w Polsce ma pracę…

  2. Wojtek pisze:

    @misiek Zgadzam się z Tobą, też wolę polskie produkty i takie kupuję, jeśli tylko są dobrej jakości i stać mnie na nie. W Chinach jak widzisz kupuję głównie pierdółki związane z elektroniką, bo u nas dokładnie te same przedmioty są znacznie droższe, a czasem w ogóle niedostępne. Co do “chińszczyzny” to trzeba rozgraniczyć totalny badziew kupowany na wagę i przedmioty “normalnej” jakości. Wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie, praktycznie cała elektronika jest z Chin. Ja mam natomiast opory przed czosnkiem i truskawkami – wole swoje z przydomowego, polskiego ogródka. Ogólnie temat rzeka, ale przed wyrobami z dalekiego wschodu ucieczki już raczej nie ma.

  3. Kyrios pisze:

    Dzięki za ten wpis… myślałem, że takie zakupy to nie na moją głowę… ale jak widzę wielkiej filozofii nie ma… 🙂 i też wolę “nasze”, ale jeśli mogę kupić chińskie podzespoły w naszym sklepie z kosztami przesyłki, lub te same chińskie podzespoły w chinach (taniej) bez kosztów przesyłki to chyba jednak się przekonam 🙂

  4. SpeX pisze:

    Wszystkie chińskie systemy aukcyjne są fajne jeśli trzeba kupić jakąś duperelę elektroniczną.

  5. techfreak pisze:

    Na zakupy to trzeba się wybrać przede wszystkim z kontem w walucie $. I płacić dolarem bez dodatkowych prowizji. Najlepiej używać do tego kantoru aliora. Wiąże się to z założeniem konta na kontorze i założenie konta walutowego np alior sync z kartą do konta walutowego lub kartą walutową od razu do kantoru. Przy większych zakupach na pewno się opłaca.

  6. Krisa pisze:

    @misiek
    Mnie wkur… tacy cwaniacy. Najpierw dają ciała i kupują bubel potem go uwalają i tłumaczą się, że nie wiadomo kiedy albo samo się stało, często naprawiają bez znajomości tematu i co decyzja “pogonie na allegro jakis frajer to kupi” żałosne

  7. Pablo_Wawa pisze:

    Artykuł ciekawy i przydatny, szkoda że nie poruszyłeś też (modnego ostatnio) serwisu AliExpress.

    P.S. Nie “Honk Kong”, a Hong Kong – masz kłującą w oczy literówkę w tekście!

    • Wojtek pisze:

      Nie robiłem jeszcze zakupów na aliexpress (detaliczna część serwisu zakupów hurtowych) alibaba.com. Porównywałem kiedyś tamtejsze ceny z innymi sklepami i nie wypadało to wtedy korzystnie, może teraz są bardziej konkurencyjni.
      Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd – już poprawiłem.

  8. Hubert pisze:

    Od jakiegoś czasu kupuje na Aliexpress. Właśnie dzisiaj przyszła paczka z 5szt potencjometrów 3590S-2-103L. W TME jest cena 39zł (netto), na Allegro ok 25zł brutto. A na Aliexpress zapłaciłem razem z przesyłką 36,60zł brutto, oczywiście za 5szt (kupione 1.12 a odebrane 16.12 ).

  9. piotrus0505 pisze:

    Aliexpress, największy sklep świata (alibaba) większy od Ebay i amazon do kupy wziętych.
    Sporo tam kupuję choć znam też tańsze chińskie sklepy. ogólnie wszystkim zaczynającym przygodę z zakupami w chinach czy też tym którzy chcą sobie kilka tysięcy dorobić na handlu to polecam lekturę forum http://telchina.pl, to kopalnia wiedzy o zakupach z chin

  1. 02.06.2014

    […] element14, obudowę z pleksi i 3 radiatorki zapłaciłem 160zł. Paczka wędrowała do mnie z dalekich Chin. Fundacja Raspberry Pi promuje wykorzystanie swojego produktu na zajęciach dydaktycznych w […]

  2. 14.03.2015

    […] Poszukując nowy zasilacz, natrafiłem na pico psu o mocy 160W, który jest zbudowany na małej płytce drukowanej, przylutowanej do gniazda zasilania ATX. Oryginał kosztuje ok. 200zł, ale klony można bez problemu kupić za znacznie mniejsze pieniądze. Za zapłaciłem za swój ok. $14 i po dwóch tygodniach wyjąłem ze skrzynki małą paczkę z dalekich Chin. […]

  3. 31.05.2015

    […] LM2596, ale poszedłem łatwiejszą drogą i zastosowałem gotowy moduł na tym ostatnim, który kupiłem za mniej niż dolara z wysyłką do domu. Trochę obawiałem się tej taniej mini przetworniczki i wstawiłem za nią dla pewności liniowy […]

  4. 18.07.2015

    […] rok temu pisałem o zakupach taniej elektroniki u chińskich sprzedawców na ebayu i dealextreme oraz bezpiecznych płatnościach za pośrednictwem serwisu PayPal. W komentarzach […]

  5. 25.07.2015

    […] moduł to dość popularny na chińskich portalach zakupowych (aliexpress, ebay) układ o oznaczeniu B3606 w cenie ok. 20$, czyli ~80zł. Przetwornica wygląda […]

  6. 25.09.2017

    […] Robot z kursu arduino składa się z 4 modułów, które bez problemu można kupić u chińskich sprzedawców. Jak kupować na ebayu, pisałem tutaj: Tanie zakupy w Chinach. […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.