Wymiana matrycy w laptopie Acer E1-530

Co pewien czas puka do mnie jakiś znajomy z laptopem pod pachą i smutną miną. Za brak humoru odpowiedzialna jest pęknięta matryca. Tak było i tym razem, a przyniesiony notebook to znowu Acer, a konkretnie Aspire E1-530. W laptopach tego producenta miałem okazję kilka razy wymieniać uszkodzony LCD i zawsze była to szybka i przyjemna robota. Prawie w każdym przypadku producentem matrycy była firma LG, często z 40-pinowym gniazdem umiejscowionym na dole, po prawej stronie. Mam nadzieję, że poniższa instrukcja pomoże samodzielnie naprawić laptop z takim uszkodzeniem.

Pęknięta matryca w laptopie

Uszkodzona matryca w laptopie najczęściej generuje bardzo zniekształcony obraz, na którym można zobaczyć pęknięcia. W omawianym Acer’ze wyglądało to tak:

Uszkodzona matryca LCD

Uszkodzenie zaczyna się w dolnej lewej części i pęknięcia idą ku górze, obraz jest praktycznie nieczytelny. Naprawę zaczynam od wyłączenia laptopa, odłączenia zasilacza i wyjęcia baterii.

Demontaż uszkodzonej matrycy

Jak już wspomniałem wyżej, demontaż pękniętego LCD w laptopach Acer jest dosyć prosty i całość trwa krócej niż 30 minut. W tym konkretnym modelu, czyli Acer Aspire E1-530 zaczynamy od zlokalizowania śrubek na zawiasach. W tym celu zamykamy notebook i kładziemy do góry nogami. Śruby znajdują się pod zaślepkami:

Śruby ramki matrycy Acer

Po okręceniu śrubek z lewego i prawego zawiasu przechodzimy do demontażu ramki. Czyli stawiamy laptopa na stole, otwieramy go i odginamy ramkę zaczynając od jej środka na górze, zaraz pod kamerką. Najlepiej po prostu wsadzać palce między ekran a plastik – zaczną puszczać zatrzaski, etapami odchylamy ją na całej długości aż wszystkie zaczepy puszczą.

Demontaż ramki matrycy

Demontaż należy wykonywać pewnymi ruchami, ale z wyczuciem. Nieco siły wymaga uwolnienie półokrągłych osłon zawiasów, ale też nie ma z tym większego problemu. Po zdjęciu ramki należy odpiąć kabelek od kamerki i odkręcić cztery śruby rozmieszone na brzegach matrycy:

Acer ze zdemontowaną ramką matrycy

Matryca może być jeszcze przytrzymywana przez dwa zatrzaski rozmieszczone na lewym i prawy boku. Należy je delikatnie odgiąć i położyć ekran na klawiaturze, uważając na taśmę sygnałową. By wysunąć jej gniazdo z płytki matrycy, należy najpierw odkleić przezroczysty kawałek grubej taśmy klejącej.

Wyjęcie matrycy w laptopie Acer

Połowa drogi i najtrudniejsze za nami, matryca została wymontowana.

Montaż nowej matrycy w laptopie Acer

Oryginalny ekran LCD o oznaczeniu LP156WH3(TP)(S2) firmy LG zastąpiłem jakimś odpowiednikiem BOE NT156WHM-N12 za który zapłaciłem niecałe 200zł.

Matryca BOE

Na rynku można znaleźć bardzo wiele zamienników, główną cechą rozpoznawczą jest 40 pinowe gniazdo umieszczone na dole po prawej stronie.

Oznaczenia matryc

Montaż należy zacząć od wpięcia wtyku taśmy, warto sprawdzić czy gniazdko zostało dobrze osadzone. Zabezpieczamy je jak w oryginale taśmą klejącą. Pozostałą część przewodu prowadzimy do górnej krawędzi matrycy w okolice kamerki. Przykręcamy LCD za pomocą czterech śrubek, podłączamy wtyczkę do kamerki i bez zakładania ramki robimy test – włączamy laptopa. Jeśli obraz jest poprawny, nie ma bad pikseli ani innych zniekształceń obrazu, a kamerka działa, możemy wyłączyć laptopa.

Matryca zamontowana w laptopie

Sprawdzamy czy kable od anten i kamerki są dobrze osadzone w plastikowych kanałach. Jeśli wszystko jest ok, ściągamy folię ochronną z matrycy i zakładamy ramkę, zaczynając od wsunięcia osłon zawiasów. Warto założyć bawełniane rękawice, które uchronią nowy LCD przez śladami po palcach. Gdy zaskoczą wszystkie zatrzaski, można wkręcić dwie śrubki na osłonach zawiasów i nakleić na nie okrągłe maskownice. Ja na koniec czyszczę całego notebooka za pomocą pianki i papierowego ręcznika – dzięki tamu wygląda jak nowy i ponownie cieszy właściciela.

Możesz również polubić…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.