SamKnows – podsumowania maja 2013

W czerwcu otrzymałem kolejny, szesnasty już mail z programu SamKnows. Od pierwszego wpisu (Zmierz swój internet czyli SamKnows), który zrobiłem 1 lutego 2012, zaraz po otrzymaniu routera, minęło już sporo czasu. Tak jak zapewniano, sam router jak i wykonywane przez niego pomiary są dla mnie całkowicie niezauważalne. Dostarczane regularnie statystyki łącza internetowego dają mi obraz jakości za którą płacę firmie Netia. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, tak i w maju prędkość maksymalna nie osiągnęła umownych 20mb/s. W przyszłości zdecydowałbym się na łącze do 10mb/s, gdybym tylko miał pewność, że będzie miało faktycznie taką prędkość średnio w skali miesiąca. Obecnie obiecane przez dostawcę “do 20mb/s” wynosi średnio w miesiącu 16-17mb/s, czyli 83%, a wartość maksymalna to ~18mb/s. Znacznie lepiej jest z uploadem, czyli wysyłaniem danych: tu wartości umowne pokrywają się z rzeczywistymi. Jeśli chodzi o jakość, to jest OK – przyzwoity ping i bardzo mały odsetek utraconych pakietów. Awaryjność znikoma, można powiedzieć żadna – odkąd podpisałem umowę, tylko raz zgłaszałem awarię, która zresztą została szybko usunięta.

Tradycyjnie już wrzucam wykresy wycięte z maila:

Download - wykres z SamKnows

Prędkość wysyłania - wykres z SamKnows

Opóźnienia (ping) na łączu Netii 20mb/s

Zgubione pakiety w maju - wykres SamKnows

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. SpeX pisze:

    Próbowałem się zapisać do tego systemu, ale niestety mnie nie wybrali.

    Nie orientujesz się może czy w jakiś sposób sam mogę sobie zrobić takiego SamKnowsa?

  2. Wojtek pisze:

    @SpeX Nie znam co prawda gotowego rozwiązania, ale pewnie takie istnieją lub można sobie samemu zrobić wykorzystując jakiś router np. z openwrt i skrypty.

  3. Ja czekałem, aż kolega się do nich dostanie, ale nie wiem dlaczego się nie dostał :/ Teraz Ja się staram, zobaczymy jak to będzie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.