Tania chińska przetwornica obniżająca 1,2V-35V 8A 300W

Zakupów w Chinach ciąg dalszy. Tym razem opiszę całkiem niezłą przetwornicę obniżającą napięcie wejściowe z zakresu 7-40V na regulowane 1.2-35V o wydajności 8A i mocy 300W według deklaracji sprzedawcy. Dodatkowa, przydatna funkcja to możliwość stabilizacji prądu. Cena tego cuda to ok. $4,80, a więc poniżej 20zł.

Wygląd zewnętrzny i budowa

Przetwornica, którą kupiłem, jest zbudowana całkiem solidnie. Luty są bardzo ładne, całość zwarta. Laminat jest dość niewielkich rozmiarów, 35x65mm, wysokość ok. 23mm wynika z zastosowanych czterech elektrolitów i dwóch niewielkich radiatorów. Napięcie wejściowe należy doprowadzić do złącz śrubowych, wyjściowe jest dostępne w identyczny sposób, zgodnie z opisem na PCB. Jeśli wierzyć nadrukowi, producentem jest firma QSKJ.

Przetwornica ze stabilizacją prądu i napięcia

Elementy przewlekane to zaledwie dwa podwójne złącza śrubowe, 2 elektrolity filtrujące napięcie wejściowe 470µF/50V każdy i dwa na wyjściu po 1000µF/35V, do tego scalony stabilizator impulsowy XL4016E1, dioda impulsowa STPS30-45 (30A, 45V), toroidalna cewka, dwukolorowa dioda LED i dwa potencjometry wieloobrotowe do regulacji prądu i napięcia. Troszkę więcej elementów SMD znajduje się na spodzie PCB.

Laminat przetwornicy obniżającej

Znajdziemy tu bocznik do pomiaru prądu, wpięty między masę wejściową a wyjściową o rezystancji 0,01Ω, stabilizator 78L05 zasilający układ regulacji prądu zbudowany na wzmacniaczu operacyjnym LM358. Zastosowanie tego stabilizatora wyznacza minimalne napięcie wejściowe, które powinno wynosić 7V, przy niższym, układ może pracować niestabilnie. Mimo to niektórzy chińscy sprzedawcy deklarują, że ich układy pracują poprawnie od 5V.

Przetwornica CC CV 8A 300W w akcji

Układ posiada stabilizację napięcia – CV (Constans voltage) jak i stabilizację prądu CC (Constans current). Ta druga opcja umożliwia wykorzystanie modułu to kilku ciekawych rzeczy, o czym niżej. Jedynym sygnalizatorem działania jest dioda LED. Zależnie od stanu może ona świecić na niebiesko lub czerwono. Początkowo myślałem, że kolor niebieski to stabilizacja napięcia a czerwony prądu, jednak nie do końca tak jest i ostatecznie musiałem wesprzeć się opisem. A więc dioda świecąca na niebiesko oznacza brak obciążenia, lub podłączone obciążenie pobierające mniej niż 1/10 ustawionego prądu.

Nieobciążona przetwornica

Jeśli ustawimy potencjometrem natężenie na 3A, to przy poborze prądu od 0-300mA, led świeci na niebiesko. Jeśli pobierany prąd przekroczy 1/10 nastawy, dioda zacznie świecić czerwonym światłem. Taki sposób sygnalizacji sprawdzi się idealnie w układzie ładowania akumulatorów. Gdy pobierany prąd spadnie poniżej 0,1 ustawionego, led zmieni kolor oznaczając koniec ładowania.

Zrobiłem kilka prób obciążeniowych i policzyłem sprawność układu. Na wejście podałem stabilizowane napięcie 24V. Wyjście obciążałem 5 metrową taśmą 300 diod LED i żarówką samochodową 12V 55W. Przetwornica pracowała zarówno w trybie stabilizacji napięcia jak i prądu.

Przetwornica obniżająca pod obciążeniem

Najniższa sprawność to 8% (wejście 24V@0,04A, wyjście 0,14V@0,56A), ale napięcie jest poniżej 1,2V więc układ ma prawo kiepsko stabilizować. Przy 24V@0,19A na wyjściu miałem 1,66V@1,5A, a więc sprawność ponad 54% co jest całkiem niezłym rezultatem. Najlepszy wynik to 24V@2,16A, wyjście 12V@4,14A a więc rewelacyjna sprawność 95% i praktycznie zimne radiatory! W przypadku liniowego stabilizatora mielibyśmy do czynienia z małym grzejnikiem o mocy 60W.

Układ XL4016 kluczuje cewkę z częstotliwością 300kHz, więc nie ma mowy o wydawaniu dźwięków przez ten układ. Podczas wszystkich testów do 5A niewielkie radiatorki były zimne lub lekko ciepłe.

Przetwornica obniżająca – zastosowanie

Moduł sprawdzi się zarówno jako stabilne źródło prądowe do diod power LED, w układzie prostownika zapewni stały prąd ładowania z ograniczeniem napięcia końcowego i sygnalizacją pełnego akumulatora. Świetnie sprawdzi się w instalacji elektrycznej ciężarówki obniżając napięcie z 24V do popularnego poziomu 12V dla wielu urządzeń “samochodowych”. Raczej ciężko będzie znaleźć układ o podobnych możliwościach w niższej cenie.

Możesz również polubić…

28 komentarzy

  1. damiano1 pisze:

    Na ebayu kupowałeś? Bo teraz widzę, że kosztuje już 10$ 😀

  2. Plastr pisze:

    Ja swoją sztukę z ebaya dostałem w postaci kita… Szkoda że nie dali elementów do polutowania :/
    i zdjęcia:
    http://scr.hu/7mja/sczhf
    http://scr.hu/7mja/k5r5a

  3. Imbryk pisze:

    Zna ktoś link do 3d contentu dla tej przetwornicy

  4. Rafal pisze:

    mam pytanie , czy normalne jest to ze np ustawiam 12v i podczas zmniejszania pradu , obniza sie tez napiecie po obciazeniu zarowka wyjscia??

    • Wojtek pisze:

      Tak będzie. Rezystancja żarówki jest stała, więc zmiana prądu pociągnie zmianę napięcia – wzór I=U/R. Pewnie zapala się czerwona dioda, oznaczające stabilizację (ograniczenie) prądu).

  5. Adam pisze:

    A czy ktoś może sprawdzał, czy ta przetwornica rzeczywiście może generować 300kHz? Zakupiłem dwie różne oparte na układzie XL4016 i żadna nie daje 300kHz, dopiero po zakupie sprawdziłem notę samego XL i w niej istnieje informacja o 216kHz. Jest możliwe, aby na tym układzie uzyskać 12A (zależało by mi na 10A ciągłej pracy)? Bo taką zakupiłem na allegro, a że częstotliwość jest nie ok, to nie wiadomo jak z prądem, czy też nie jest na wyrost podany.

  6. kris pisze:

    W jaki sposób można tą przetwornicę wykorzystać w budowie prostownika? Jeśli ustawię prąd ładowania np.3A to w trakcie ładowania powinien spadać a wzrasta napięcie-chyba dobrze myślę? Jeśli przetwornica stale będzie trzymać 3A przy wzroście napięcia to trochę lipa. Chyba że można w niej ustawić np Max prąd 3A i on spada w trakcie ładowania i jest możliwość ustawienia max prądu np na 14.8V. Przy czym nie wiem jak by to było, gdyby był podłączony zasilacz, który ma na wyjściu 18VDC a taki chciałbym wykorzystać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  7. kris pisze:

    …..miało być max napięcie np na 14.8V

  8. Wojtek pisze:

    Ustawiasz maksymalne napięcie ładowania, takie jak potrzebujesz oraz prąd. Jeśli będzie to 3A i 14,8V, to układ będzie ładował prądem 3A do momentu osiągnięcia 14,8V (ładowanie stałym prądem), następnie układ przejdzie z trybu stabilizowania prądu na stabilizację napięcia. W efekcie napięcie będzie wynosiło 14,8V, a prad będzie malał z tych 3A to jakiejś tam wartości. Mam prototyp na tej przetwornicy do ładowania akumulatorów samochodowych z wyłączaniem po 2 godzinach pracy na stabilizacji napięcia i działa to wyśmienicie, akumulatory osiągają gęstość elektrolitu.

  9. kris pisze:

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Zatem mogę wykorzystać trafo z napięciem wyjściowym 18VAC – następnie mostek prostowniczy(nie przewiduję kondensatora za mostkiem)a następnie tą przetwornicę,bezpiecznik i wyjście na akku? Dodatkowo myślałem o diodzie za bezpiecznikiem zaporowo na wypadek odwrotnej polaryzacji (na odwrót podłączony akumulator)bo przetwornica nie ma zabezpieczenia przed błędną polaryzacją. Proszę mnie poprawić jeśli mam błędne założenia. Pozdrawiam.

  10. kris pisze:

    Sam wprowadzam w błąd – zamierzone multimetrem trafo ma na wyjściu 18VAC – za mostkiem pewnie będzie niższe napięcie DC.

  11. kris pisze:

    Nie wiem ile trafo wyciśnie ale zakładam że Max 4A .To jest trafo takie jak z tego wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1975087.html. przy czym uzwojenia na wtórnym 18V chce połączyć bifilarnie – już tak połączyłem i mam teraz drut fi 1.3mm razy dwa i nadal 18V. Czyli elektrolit powinien być gdzieś tak koło 8000uF ? – poszukam coś takiego. A dołożenie diody zaporowo – to dobra myśl? Dużo mam tych pytań – przepraszam,ale jestem amatorem.

    • Wojtek pisze:

      Przetwornica ma już na wejściu elektrolity. Jeśli nie będziesz obciążał trafa maksymalnym prądem daj 4700uF, jeśli chcesz przeciążać, wstaw nawet 10000uF. Możesz dać diodę, możesz dać prosty układ na przekaźniku (przekaźnik zasilany z akumulatora, zewrze styki po prawidłowym podłączeniu).

  12. kris pisze:

    Przekaźnik trzeba by było chyba przez coś podłączyć- bo przecież cewka w przekaźniku nie rozpozna polaryzacji akku – tak mi się wydaje.

  13. kris pisze:

    Schemat znalazłem na elektrodzie 🙂 . Myślę, ze wyczerpał mi Pan moje pytania . Jakoś to poskladam w jedną całosc(kilka elementów muszę wygrzebać lub dokupić). Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam z Dolnego Śląska .

  14. kris pisze:

    Witam. Trochę mi zajęło,ale udało mi się złożyć super prostownik i to dzięki Pańskim wskazówkom . Chciałbym jeszcze zapytać – jakiej wartości mają mieć potecjometry(bo chciałbym regulację mieć pod ręką) i zastąpić te które są na płytce regulowane śrubką.

  15. Andrzej pisze:

    Dzień dobry. W temacie tej przetwornicy nurtuje mnie kwestia regulacji napięcia (jak i prądu). Planuję zastosować potencjometry wieloobrotowe i tak naszło mnie by sprawdzić jaka jest zależność zmiany oporu do napięcia na wyjściu. Nieskończona rezystancja daje na wyjściu maksymalne napięcie, trochę mnie to przeraziło (ale może niezasadnie), wiem jak potrafią zachowywać się nieraz potencjometry po dłuższym czasie użytkowania. W urządzeniach “grających” objawia się to trzeszczeniem. Czy wobec tego zasadnym jest obawiać się chwilowego wzrostu napięcia do wartości maksymalnej? Jeśli tak, jak się ustrzec? jak żyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  16. twardy pisze:

    Jakiej wartości zastosować potencjometry? Chciałbym mieć możliwość regulacji bez otwierania obudowy urządzenia w którym znajduje się przetwornica.

  17. Wojtek pisze:

    10kΩ liniowe

  18. twardy pisze:

    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  19. Krzysztof pisze:

    Pomyliłem polaryzację na wejściu tej przetwornicy który element mógł się się przypalić i czy opłaca się naprawiać.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.