Tania chińska przetwornica obniżająca 1,2V-35V 8A 300W

Zakupów w Chinach ciąg dalszy. Tym razem opiszę całkiem niezłą przetwornicę obniżającą napięcie wejściowe z zakresu 7-40V na regulowane 1.2-35V o wydajności 8A i mocy 300W według deklaracji sprzedawcy. Dodatkowa, przydatna funkcja to możliwość stabilizacji prądu. Cena tego cuda to ok. $4,80, a więc poniżej 20zł.

Wygląd zewnętrzny i budowa

Przetwornica, którą kupiłem, jest zbudowana całkiem solidnie. Luty są bardzo ładne, całość zwarta. Laminat jest dość niewielkich rozmiarów, 35x65mm, wysokość ok. 23mm wynika z zastosowanych czterech elektrolitów i dwóch niewielkich radiatorów. Napięcie wejściowe należy doprowadzić do złącz śrubowych, wyjściowe jest dostępne w identyczny sposób, zgodnie z opisem na PCB. Jeśli wierzyć nadrukowi, producentem jest firma QSKJ.

Przetwornica ze stabilizacją prądu i napięcia

Elementy przewlekane to zaledwie dwa podwójne złącza śrubowe, 2 elektrolity filtrujące napięcie wejściowe 470µF/50V każdy i dwa na wyjściu po 1000µF/35V, do tego scalony stabilizator impulsowy XL4016E1, dioda impulsowa STPS30-45 (30A, 45V), toroidalna cewka, dwukolorowa dioda LED i dwa potencjometry wieloobrotowe do regulacji prądu i napięcia. Troszkę więcej elementów SMD znajduje się na spodzie PCB.

Laminat przetwornicy obniżającej

Znajdziemy tu bocznik do pomiaru prądu, wpięty między masę wejściową a wyjściową o rezystancji 0,01Ω, stabilizator 78L05 zasilający układ regulacji prądu zbudowany na wzmacniaczu operacyjnym LM358. Zastosowanie tego stabilizatora wyznacza minimalne napięcie wejściowe, które powinno wynosić 7V, przy niższym, układ może pracować niestabilnie. Mimo to niektórzy chińscy sprzedawcy deklarują, że ich układy pracują poprawnie od 5V.

Przetwornica CC CV 8A 300W w akcji

Układ posiada stabilizację napięcia – CV (Constans voltage) jak i stabilizację prądu CC (Constans current). Ta druga opcja umożliwia wykorzystanie modułu to kilku ciekawych rzeczy, o czym niżej. Jedynym sygnalizatorem działania jest dioda LED. Zależnie od stanu może ona świecić na niebiesko lub czerwono. Początkowo myślałem, że kolor niebieski to stabilizacja napięcia a czerwony prądu, jednak nie do końca tak jest i ostatecznie musiałem wesprzeć się opisem. A więc dioda świecąca na niebiesko oznacza brak obciążenia, lub podłączone obciążenie pobierające mniej niż 1/10 ustawionego prądu.

Nieobciążona przetwornica

Jeśli ustawimy potencjometrem natężenie na 3A, to przy poborze prądu od 0-300mA, led świeci na niebiesko. Jeśli pobierany prąd przekroczy 1/10 nastawy, dioda zacznie świecić czerwonym światłem. Taki sposób sygnalizacji sprawdzi się idealnie w układzie ładowania akumulatorów. Gdy pobierany prąd spadnie poniżej 0,1 ustawionego, led zmieni kolor oznaczając koniec ładowania.

Zrobiłem kilka prób obciążeniowych i policzyłem sprawność układu. Na wejście podałem stabilizowane napięcie 24V. Wyjście obciążałem 5 metrową taśmą 300 diod LED i żarówką samochodową 12V 55W. Przetwornica pracowała zarówno w trybie stabilizacji napięcia jak i prądu.

Przetwornica obniżająca pod obciążeniem

Najniższa sprawność to 8% (wejście [email protected],04A, wyjście 0,[email protected],56A), ale napięcie jest poniżej 1,2V więc układ ma prawo kiepsko stabilizować. Przy [email protected],19A na wyjściu miałem 1,[email protected],5A, a więc sprawność ponad 54% co jest całkiem niezłym rezultatem. Najlepszy wynik to [email protected],16A, wyjście [email protected],14A a więc rewelacyjna sprawność 95% i praktycznie zimne radiatory! W przypadku liniowego stabilizatora mielibyśmy do czynienia z małym grzejnikiem o mocy 60W.

Układ XL4016 kluczuje cewkę z częstotliwością 300kHz, więc nie ma mowy o wydawaniu dźwięków przez ten układ. Podczas wszystkich testów do 5A niewielkie radiatorki były zimne lub lekko ciepłe.

Przetwornica obniżająca – zastosowanie

Moduł sprawdzi się zarówno jako stabilne źródło prądowe do diod power LED, w układzie prostownika zapewni stały prąd ładowania z ograniczeniem napięcia końcowego i sygnalizacją pełnego akumulatora. Świetnie sprawdzi się w instalacji elektrycznej ciężarówki obniżając napięcie z 24V do popularnego poziomu 12V dla wielu urządzeń „samochodowych”. Raczej ciężko będzie znaleźć układ o podobnych możliwościach w niższej cenie.

Wpis “Tania chińska przetwornica obniżająca 1,2V-35V 8A 300W” komentowano 10 razy

  1. mam pytanie , czy normalne jest to ze np ustawiam 12v i podczas zmniejszania pradu , obniza sie tez napiecie po obciazeniu zarowka wyjscia??

    • Tak będzie. Rezystancja żarówki jest stała, więc zmiana prądu pociągnie zmianę napięcia – wzór I=U/R. Pewnie zapala się czerwona dioda, oznaczające stabilizację (ograniczenie) prądu).

  2. A czy ktoś może sprawdzał, czy ta przetwornica rzeczywiście może generować 300kHz? Zakupiłem dwie różne oparte na układzie XL4016 i żadna nie daje 300kHz, dopiero po zakupie sprawdziłem notę samego XL i w niej istnieje informacja o 216kHz. Jest możliwe, aby na tym układzie uzyskać 12A (zależało by mi na 10A ciągłej pracy)? Bo taką zakupiłem na allegro, a że częstotliwość jest nie ok, to nie wiadomo jak z prądem, czy też nie jest na wyrost podany.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.