Cyfrowy termometr z wykorzystaniem płytki atmel_display

O wykorzystaniu płytki atmel_display do pomiaru i wyświetlania temperatury pisałem już bardzo dawno temu. Jednak dopiero ostatnio zmobilizowałem się i w jedno popołudnie powstał prosty termometr o dość szerokim zakresie mierzonych temperatur. Program napisałem w C, korzystając z gotowych bilbliotek, bo ciężko na nowo odkrywać obsługę magistrali 1-wire czy multipleksowanie siedmiosegmentowego wyświetlacza.

Termometr – baza sprzętowa

Osoby, które nie wiedzą czym jest płytka atmel_display, zapraszam do kilku krótkich wpisów z 2012 i 2013 roku:

  1. Mini płytka testowa AVR z odzysku
  2. Usprawnienie mini płytki testowej AVR z dekodera Cyfrowego Polsatu
  3. Test mini płytki AVR z ATtiny2313 – pierwszy program

Do budowy termometry wykorzystałem przerobioną płytkę (z wyprowadzonymi na gniazdo dodatkowymi portami), ale równie dobrze będzie działać wersja oryginalna, zdemontowana z dekodera. Jako czujnik temperatury użyłem tani i popularny układ DS18B20 wraz z rezystorem 4k7Ω, którym linia DATA została podciągnięta do plusa zasilania. Schemat całości wygląda tak:

Termometr na mikrokontrolerze

Posiadacze płytki bez przeróbek linię DQ czujnika powinny podpiąć do portu PB5, PB6 lub PB7, gdyż w oryginale PB4 nie jest wyprowadzony na goldpiny. Taka zmiana będzie wymagała tylko niewielkiej korekty w oprogramowaniu o czym niżej.

Termometr na attiny2313 – kod programu w C

Pisząc program skorzystałem z opisu obsługi czujnika, którego autorem jest Gerard Marull Paretas. Dokument pochodzi z 2007 roku, ale kod praktycznie bez problemu skompilował się na obecnej wersji gcc. Wart przejrzenia dokument można pobrać stąd:

Using DS18B20 digital temperature sensor on AVR microcontrollers – Research Project Documents Gerard Marull Paretas September 2007

Biblioteka ds18b20.h – definicja portu i pinu pod który jest podpięty port DQ została opatrzona stosownym komentarzem:

Plik ds18b20.c – kod jest prosty, nie sprawdzamy tu sumy kontrolnej wyniku, ani adresu czujnika ds18b20. Stąd też wynika ograniczenie obsługi tylko jednego układu 1-wire:

Do obsługi wyświetlacza wykorzystałem kod z książki Mirosława Kardasia – Mikrokontrolery AVR Język C – podstawy programowania. Ze względu na całkowicie odmienny sprzęt, w kodzie musiałem wprowadzić małe zmiany. W obsłudze przerwania inkrementuję dodatkową zmienną check_temp, która jest sprawdzana w pętli głównej – jeśli jest większa niż 200, następuje odczyt z DS18B20. Dlaczego akurat 200? 200*5ms (co tyle jest generowane przerwanie) = 1 sekunda – jest to czas odświeżania wyniku. Wyświetlacz jest multipleksowany z częstotliwością 200Hz. Biblioteka led_7seg.h:

Zawartość pliku led_7seg.c:

W pętli głównej programu jest odpytywany czujnik temperatury wraz ze sprawdzeniem jego podłączenia oraz przetworzenie odczytanej wartości – przekształcenie, jeśli temperatura jest ujemna i rozbicie wyniku na cyfry.

Napis Err na wyświetlaczu oznacza, że nie został podłączony czujnik DS18B20, jego linia DQ lub masa. Jeśli wyświetlany wynik to 85ºC i nie zmienia się, to czujnik 1-wire nie ma podłączonego zasilania +5V. Termometr sprawdziłem w temperaturach od -20ºC do ponad +100ºC, kod programu nie uwzględnia temperatur wyższych niż 99ºC.

Program napisałem w linuksie, korzystając z IDE Eclipse w wersji 4.5.0 (Mars). Jeśli ktoś jest zainteresowany instalacją i konfiguracją środowiska programistycznego dla mikrokontrolerów AVR, to polecam ten wpis: Instalacja narzędzi dla AVR i IDE Eclipse w Linux Mint.

Firmware zajmuje tylko 33,4% (684 bajty) pamięci flash attiny2313 i 7 bajtów w RAM, można więc dopisać dodatkowe funkcje, które zamienią termometr np. w termostat.

Mikrokontroler AVR attiny2313 musi mieć ustawione fabryczne wartości fusebitów, czyli Fuse High Byte: DFh (1101 1111) i Fuse Low Byte: 64h (0110 0100). Płytka zdemontowana z dekodera Polsatu nie posiada zaprogramowanego bitu CKDIV8 (podział częstotliwości zegara przez 8, czyli faktyczne taktowanie 1MHz), stąd konieczność zmiany w Fuse Low Byte z E4h na 64h.

Udostępniam cały projekt, który można wygodnie zaimportować do Eclipsa: atmel_display_termometr.

Działanie termometru na attiny2313

Termometr po włączeniu przez pół sekundy wyświetla wersję firmware’u w postaci 0013, czyli 1.3. Następnie przez krótką chwilę wyświetli się temperatura 85ºC i dalej zmierzona już wartość. Z uwagi na brak kropek (przecinków) na wyświetlaczu, zrezygnowałem z wyświetlania ułamkowych części temperatury – chyba bez szkody dla całości, biorąc pod uwagę dokładność samego czujnika. Poniżej kilka zdjęć z działania termometru:

Termometr z płytki atmel_display

Implementację wszystkich funkcjonalności kodu przedstawia poniższy film:

Termometr pobiera około 60mA przy zasilaniu napięciem +5V. Układ pozytywnie przeszedł testy kilkudniowej ciągłej pracy, nie było też problemów z obsługą czujnika DS18B20 – podłączałem w sumie 5 sztuk pochodzących z różnych źródeł.

Po publikacji wpisu o atmel_display, Grzegorz podesłał link do swojego programu termometru, który można znaleźć tutaj: https://bitbucket.org/grzechu81/dsb616_thermometer/src/. Nie testowałem tego kodu w mikrokontrolerze, ale widać tu m.in. funkcję sprawdzania crc. Inne przykłady realizacji termometru na tej płytkce (głównie Bascom) można znaleźć na elektrodzie. Napiszcie, jeśli wykorzystujecie atmel_display w inny sposób, lub macie pomysł na jakiś układ.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. piracz.pl pisze:

    Mam pomysł prosty licznik do nawijarki +1 DO 9999

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.