Zakończenie projektu SamKnows po 2 latach

Logo projektu SamKnowsSwój akces w programie SamKnows zgłosiłem 20 grudnia 2011 roku. 4 stycznia 2012 zostałem poinformowany mailem o zakwalifikowaniu się do badań, 17 stycznia otrzymałem whiteboxa. Liczyłem na wypasionego TP-Linka TL-WR1043ND, ale otrzymałem WR-741ND. Urządzenie podłączyłem do mojego routera jeszcze tego samego dnia i późnym wieczorem otrzymałem kolejnego maila z danymi autoryzacyjnymi do panelu i informacją, że whitebox jest podłączony do sieci i poprawnie wysyła raporty. Zgodnie z ówczesnymi zasadami programu, wolontariusz musi przez 2 lata mieć aktywny router (dopuszczalne są jego wyłączenia w przypadku np. kilkudniowych wyjazdów), który po tym okresie staje się jego własnością. Kilka dni temu minął właśnie ten okres i podobnie jak inni użytkownicy, nie otrzymałem żadnych informacji o zakończeniu projektu.

Koniec SamKnows po 2 latach

W moim pierwszym wpisie o projekcie: Zmierz swój internet czyli SamKnows, który pojawił się 2 lata temu, 1 lutego 2012, kilku wolontariuszy pyta w komentarzach, kiedy projekt zostanie zakończony. Ponieważ byłem w takiej samej sytuacji, odpowiedź na pytanie zacząłem od zalogowania się do panelu, który można znaleźć pod adresem: reporting.samknows.com. Nie znalazłem tam jednak żadnej opcji umożliwiającej zakończenie udziału, lub innej informacji związanej z upływem 24 miesięcznego badania. Skorzystałem więc z linka do kontaktu z supportem i zadałem pytanie o możliwość zrezygnowania z projektu, po kilku godzinach otrzymałem odpowiedź na swoją skrzynkę mailową:

Hello Wojtek,

The study was going to run for 2 years however this has been extended and has
no fixed end date.
Any volunteer who joined the study would be committed for 2 years and after
that they can remain on the study or withdraw from the study.
Please let me know if you would like to withdraw?
I look forward to your response.

Kind regards,
Karen
The SamKnows Team

Z treści wynika, że program został przedłużony i data zakończenia nie jest ustalona. Wolontariusz po 2-letnim udziale może się wycofać, lub pozostać na dotychczasowych zasadach. Jeśli chcę zakończyć swój udział – mam dać znać.

Co z Whitebox’em od SamKnows?

Ponieważ w odpowiedzi od supportu nie został poruszony wątek routera, zadałem kolejne pytanie, by upewnić się co do jego dalszych losów. Kilka godzin później otrzymałem odpowiedź:

Hello Wojtek,

Thank you for contacting SamKnows about withdrawing from our programme.
I can confirm that you have now been withdrawn from our systems and will
no longer be receiving the reports. 
You can keep the Whitebox, you can revert it back to the stock brand firmware
however we are unable to assist with this.
Thank you for participating. 

Kind regards, 	
Karen
The SamKnows Team

Czyli po wycofaniu się z bycia wolontariuszem, whitebox staje się naszą własnością i można przywrócić w nim fabryczne oprogramowanie, jednak SamKnows nie udziala pomocy w tym zakresie. Faktycznie moje konto zostało usunięte, a pamiątką po SamKnows pozostał Tp-Link, do którego wystarczy wgrać “normalny” firmware. Ponieważ nie jest to typowa operacja, opiszę ją szerzej w następnym tygodniu – Odblokowanie Whitebox’a, czyli darmowy router z SamKnows. Jeśli również jesteś wolontariuszem SamKnows i chciałbyś zakończyć już swój udział w projekcie, napisz jak cały proces rezygnacji przebiegał u Ciebie.

Możesz również polubić…

19 komentarzy

 1. daoskar pisze:

  Świetna wiadomość 🙂 Dziękuję za informacje, dam znać jak odpiszą 🙂

 2. inkredobill pisze:

  Mnie właśnie odłączyli, próbowali namówić żebym został do kwietnia ale powiedziałem że chcę zrezygnować i już.

 3. albert pisze:

  Mi podziękowali i zostawili sprzęt 🙂 i już zdążyłem postawić Gargoyle 🙂

 4. kruposz pisze:

  Dzięki za info. Prosili o pozostanie ale im podziękowałem. Teraz czekam na poradnik jak wgrać ten “normalny” firmware 😉

 5. looki pisze:

  Witam, napisałem, podziękowali i mam darmowy routerek 😉

 6. daoskar pisze:

  No to się wkopałem, zostałem do kwietnia :/

 7. daoskar pisze:

  Napisałem, że jednak już teraz bym chciał zakończyć swój udział, i już mi konto skasowali 🙂

 8. Akag pisze:

  Mi jeszcze zostały 3 miesiące niestety(mam 21 raportów). Wcześniej nie da rady odejść?

 9. Wojtek pisze:

  @Akag Zrezygnować można w każdej chwili, ale zgodnie z regulaminem trzeba się liczyć z koniecznością odesłania whiteboxa.

 10. Akag pisze:

  @Wojtek
  Rozumiem, no to pozostaje mi poczekać jeszcze do maja 😉

 11. embo pisze:

  Obecnie piszą na stronie FAQ, że program potrwa do końca listopada 2014 z możliwością jego przedłużenia.

 12. mst pisze:

  cześć,

  mi 2 lata skończyły się 12go stycznia. pisałem do nich wtedy że chcę zakończyć udział. odpowiedź dostałem jak wcześniej pisał @Wojtek.

  Dziś napisałem drugiego maila jednym zdaniem stwierdziłem że chcę zakończyć uczestnictwo w programie. Aktualna odpowiedź.

  Hello Marcin,

  Thank you for contacting SamKnows about withdrawing from our programme.

  I can confirm that you have now been withdrawn from our systems and will no longer be receiving the reports.

  We currently can only accept returns from volunteers in Britain. Please dispose of your box in a safe and responsible manner.

  Thank you for participating.

  Kind regards,

  Karen

  The SamKnows Team

 13. ghoes pisze:

  1.11 napisałem wieczorem, że chcę zakończyć swój udział w projekcie i co z routerem (po 2 latach uczestnictwa), a dziś przed południem przyszedł mail, że właśnie zostałem usunięty z projektu, a router mogę zaatrzymać. Także poszło gładko, nikt mnie nie “molestował” żebym został 😉 Do TL-WDR3600 wrzuciłem na razie TPLinkowe oryginalne firmware…

  • Wojtek pisze:

   Projekt trwa już jakiś czas i być może zmierza ku końcowi, dlatego nie namawiają na pozostanie. Taki router to w sumie niezła nagroda za uczestnictwo w projekcie.

 14. A ja w dniu dzisiejszym wysłałem zgłoszenie. Pierwszy raz usłyszałem o tym właśnie z tego bloga. Czekam na info zwrotne 🙂

 15. Rysiek pisze:

  Ja zostałem wyłączony po 1,5roku w sposób dość osobliwy. Mój dostawca podniósł mi dowload (TVK osiedlowa) ze 100Mbit/ do 200 i wyniki pomiarów zaczęły “wariować” tzn były od 30 do 190Mbit/s i po paru miesiącach testów suportu z moim udziałem konsultant stwierdził, że nie ma dla mnie w Polsce odpowiedniego serwera testowego. No i mnie wyłączyli z pomiarów, a po miesiącu zlikwidowali moje konto w internecie…. Ps. Jak się zgłaszałem do projektu to miałem download tylko 30Mbit/s 😉 Szybko to idzie…

 1. 03.02.2014

  […] Aktualizacja 3.02.2014 – program nie ma obecnie wyznaczonego terminu zakończenia, chęć rezygnacji należy zgłosić mailowo do supportu SamKnows, opisałem to tutaj: Zakończenie projektu SamKnows po 2 latach. […]

 2. 14.02.2014

  […] swój udział i zatrzymać router TL-WR741ND lub TL-WR1043ND, co również opisałem tutaj Zakończenie projektu SamKnows po 2 latach. Sprzęt zawiera specjalnie dostosowane oprogramowanie openWRT bazujące na Linuksie i nie da się […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.